Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Krása

Tři časté důvody, proč se akné vytváří stále na stejném místě

Na bradě, uprostřed čela, podél nosu nebo na spánkové kosti. Existují místa, která nám v pravidelných intervalech „zkrášlují“ pupínky. Proč tomu tak je? A lze stále se opakující akné zpacifikovat?

Možná také patříte k ženám, které si všimly, že na některých místech obličeje se pupínky vyskytují častěji než na jiných. Důvodů, proč nás akné pravidelně sužuje, je mnoho. Od špatné stravy, nadměrného stresu až po menstruaci nebo jiné hormonální změny. Otázkou ale zůstává, proč si pupínky vybírají pro svůj vznik stále stejná místa. Podobnou otázku si položil také magazín Stylist, který společně s dermatoložkou přišel na tři zajímavé odpovědi.

Mohlo by se vám líbit

Maskne neboli akné způsobené nošením roušky. Trpíte jím také?

Zarudnutí, pupínky, dermatitida. Za všechno mohou roušky. Jak název napovídá, maskne vzniklo složením dvou slov: „mask“, tedy rouška, a „acne“. Co s tím?
marianne.cz

1. Zanícená kůže

V první řadě je důležité vysvětlit, že některé oblasti obličeje jsou náchylnější ke vzniku akné než jiné. To je dáno skutečností, že dané místo obsahuje více pórů a potních žláz. „Pokud se ale pupínky správně nezahojí, kůže na daném místě zůstává zanícená a je mnohem náchylnější k vytvoření dalšího pupínku. I proto bychom měli najít příčinu vzniku akné a řešit ji,“ vysvětluje doktorka Qian Xu.

Obecně vzato lze říci, že hormonální akné vzniká na tvářích a čelisti, zatímco akné způsobené nošením roušek vypozorujeme ve spodní části obličeje. Pokud si nejste jistí, co za vaším akné stojí, vyhledejte zkušeného dermatologa a společně vypátrejte příčinu.

2. Ach, ty doteky

Sáhněte si do svědomí a zkuste říct, kolikrát za den si sáhnete na obličej. Věřte, že výsledná číslovka vás překvapí. „Mnoho lidí se dotýká tváře, aniž by si to uvědomili. Přitom platí, že naše ruce jsou plné bakterií, které se hravě můžou přenést právě na obličej,“ říká Qian Xu a dodává, že pokud je pokožka zdravá a kožní bariéra funguje, pak nejde o velký problém.

Pozor si naopak musí dát lidé, kteří mají tendenci sahat na již existující pupínky nebo místa, na kterých donedávna bylo akné. „Tyto oblasti bojují se zánětem, což znamená, že jsou náchylné ke vzniku nových pupínků,“ tvrdí Xu. Bohužel, čím více pupínků na stejném místě vzniká, tím vyšší je pravděpodobnost, že se budete potýkat s chronickým zánětem.

Info ikona
Kosmetika

3. Hormonální změny

Jak už bylo řečeno v úvodu, při tvorbě akné hrají důležitou roli také hormonální změny. „Právě hormonální změny mají tendenci aktivovat mazové žlázy,“ zdůrazňuje lékařka. Poprvé se s hormonálními změnami setkáváme během dospívání, kdy celou situaci umocňuje fakt, že nemáme pevnou rutinu v péči o pleť.

Ani v dospělosti si ale nemůžeme pískat, neboť také menstruační cyklus silně promlouvá do toho, jak naše pleť bude vypadat. Suma sumárum, před hormonálními změnami neutečeme, pouze je důležité, abychom poslouchali své tělo a věnovali péči o pleť nadstandardní pozornost.

Jak vyléčit opakující se akné?

Bohužel, nelze lusknutím prstu zařídit, aby se akné přestalo objevovat na stále stejném místě. Pokud se ale smíříte s dlouhodobější cestou, pak v první řadě zlepšete kožní bariéru vaší pleti. V ideálním případě zařaďte do vaší kosmetické rutiny antioxidanty, jako je vitamín C a vitamín E, které napomáhají v procesu hojení pokožky a chrání ji před dalším poškozením.

Stejně tak si v pravidelných intervalech dopřávejte jemnou exfoliaci, díky které dojde k vyčištění pórů a odstranění odumřelých buněk. A v neposledním řadě používejte každý den krém s SPF!

Zdroj: stylist.co.uk

Mohlo by se vám líbit

Jak pečovat o svou pleť, když je vám 30+

Zatímco ve dvaceti si vaše pleť nevšimla ani toho, že jste usnula s make-upem, po třicítce už vám neodpustí ani drobné přešlápnutí. I proto se vyplatí, když nezanedbáte svou kosmetickou rutinu a naopak budete pleť rozmazlovat jako nikdy předtím.
marianne.cz

Související články

Krása
Jak se namalovat v létě: Vyzkoušejte 5 typů zábavného líčení, které vás rozzáří

Jak se namalovat v létě: Vyzkoušejte 5 typů zábavného líčení, které vás rozzáří

Krása
Mikádo je hitem léta 2024. Vytvořte si z něj 3 snadné účesy, které sluší ženám ve 30 i 50

Mikádo je hitem léta 2024. Vytvořte si z něj 3 snadné účesy, které sluší ženám ve 30 i 50

Krása
Toužíte po dokonale oholených nohách? Možná děláte jednu zásadní chybu

Toužíte po dokonale oholených nohách? Možná děláte jednu zásadní chybu

Krása
Nejlepší make-upy podle redakce Marianne: Vybíráme produkty vhodné pro letní dny

Nejlepší make-upy podle redakce Marianne: Vybíráme produkty vhodné pro letní dny