Přejít k hlavnímu obsahu
Krása

Tři časté důvody, proč se akné vytváří stále na stejném místě

Info ikona
Akné

Na bradě, uprostřed čela, podél nosu nebo na spánkové kosti. Existují místa, která nám v pravidelných intervalech „zkrášlují“ pupínky. Proč tomu tak je? A lze stále se opakující akné zpacifikovat?

Možná také patříte k ženám, které si všimly, že na některých místech obličeje se pupínky vyskytují častěji než na jiných. Důvodů, proč nás akné pravidelně sužuje, je mnoho. Od špatné stravy, nadměrného stresu až po menstruaci nebo jiné hormonální změny. Otázkou ale zůstává, proč si pupínky vybírají pro svůj vznik stále stejná místa. Podobnou otázku si položil také magazín Stylist, který společně s dermatoložkou přišel na tři zajímavé odpovědi.

1. Zanícená kůže

V první řadě je důležité vysvětlit, že některé oblasti obličeje jsou náchylnější ke vzniku akné než jiné. To je dáno skutečností, že dané místo obsahuje více pórů a potních žláz. „Pokud se ale pupínky správně nezahojí, kůže na daném místě zůstává zanícená a je mnohem náchylnější k vytvoření dalšího pupínku. I proto bychom měli najít příčinu vzniku akné a řešit ji,“ vysvětluje doktorka Qian Xu.

Obecně vzato lze říci, že hormonální akné vzniká na tvářích a čelisti, zatímco akné způsobené nošením roušek vypozorujeme ve spodní části obličeje. Pokud si nejste jistí, co za vaším akné stojí, vyhledejte zkušeného dermatologa a společně vypátrejte příčinu.

2. Ach, ty doteky

Sáhněte si do svědomí a zkuste říct, kolikrát za den si sáhnete na obličej. Věřte, že výsledná číslovka vás překvapí. „Mnoho lidí se dotýká tváře, aniž by si to uvědomili. Přitom platí, že naše ruce jsou plné bakterií, které se hravě můžou přenést právě na obličej,“ říká Qian Xu a dodává, že pokud je pokožka zdravá a kožní bariéra funguje, pak nejde o velký problém.

Pozor si naopak musí dát lidé, kteří mají tendenci sahat na již existující pupínky nebo místa, na kterých donedávna bylo akné. „Tyto oblasti bojují se zánětem, což znamená, že jsou náchylné ke vzniku nových pupínků,“ tvrdí Xu. Bohužel, čím více pupínků na stejném místě vzniká, tím vyšší je pravděpodobnost, že se budete potýkat s chronickým zánětem.

Info ikona
Kosmetika

3. Hormonální změny

Jak už bylo řečeno v úvodu, při tvorbě akné hrají důležitou roli také hormonální změny. „Právě hormonální změny mají tendenci aktivovat mazové žlázy,“ zdůrazňuje lékařka. Poprvé se s hormonálními změnami setkáváme během dospívání, kdy celou situaci umocňuje fakt, že nemáme pevnou rutinu v péči o pleť.

Ani v dospělosti si ale nemůžeme pískat, neboť také menstruační cyklus silně promlouvá do toho, jak naše pleť bude vypadat. Suma sumárum, před hormonálními změnami neutečeme, pouze je důležité, abychom poslouchali své tělo a věnovali péči o pleť nadstandardní pozornost.

Jak vyléčit opakující se akné?

Bohužel, nelze lusknutím prstu zařídit, aby se akné přestalo objevovat na stále stejném místě. Pokud se ale smíříte s dlouhodobější cestou, pak v první řadě zlepšete kožní bariéru vaší pleti. V ideálním případě zařaďte do vaší kosmetické rutiny antioxidanty, jako je vitamín C a vitamín E, které napomáhají v procesu hojení pokožky a chrání ji před dalším poškozením.

Stejně tak si v pravidelných intervalech dopřávejte jemnou exfoliaci, díky které dojde k vyčištění pórů a odstranění odumřelých buněk. A v neposledním řadě používejte každý den krém s SPF!

Zdroj: stylist.co.uk