Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Krása

Umění sebelásky aneb Proč je důležité mít se ráda „tam dole“

O některých tématech se moc nemluví. Třeba o tom, jak moc je důležité mít se ráda „tam dole“. Přitom zraňující poznámky vedou u části žen k celoživotním úzkostem. Jak najít cestu ven?

Markéta Vörös | 21. 09. 2021

Minulý rok se svět rozloučil s jednou z žen, kterým vděčíme za sexuální revoluci. Betty Dodson patřila k druhé vlně feministek a je populární autorkou knih o lidské sexualitě. Do povědomí českého publika se ale dostala hlavně seriálem Goop Lab.

V něm ženám vysvětlovala umění masturbace, pěkně přímo na obrazovce. Dáma, která loni ve věku jedenadevadesáti let zemřela (a vůbec na to nevypadala!), učila ženy kromě sebeukojení tomu nejhlavnějšímu – mít se ráda. Tam dole. Takové, jaké jsme. 

Mohlo by se vám líbit

Co čekat od lifestylové série The Goop Lab, za níž stojí Gwyneth Paltrow?

Šok, stud, porozumění, nadšení, touha dozvědět se více. Vaše emoce se budou střídat jak při jízdě na horské dráze.
marianne.cz

Mámu a vulvu nevyměníš

Před psaním tohoto textu jsem si mezi svými kamarádkami udělala malý průzkum. Deseti  z nich jsem poslala otázku na tělo. Zajímalo mě, zda jsou spokojené se vzhledem své vulvy. „Proč bych neměla být, vždyť rodiče si taky nevybírám,“ podotkla jedna z nich. 

Ano, podobný dotaz se může na první pohled zdát absurdní. Ve skutečnosti je ale velmi důležitý. S vulvou je to podobné jako s výrazným nosem, nesouměrnými prsy nebo tvarem postavy. Také si je nevybíráme. Ale traumata nám mohou způsobit na celý život. 

Já díky svému malému průzkumu mezi kamarádkami zjistila, že si v sobě pocity méněcennosti nese celkem dost žen. S dozvuky posmívání a nemístných poznámek od bývalých partnerů se snaží vyrovnat hned několik z nich. A to i přesto, že se postupem času naučily mít samy sebe rády. 

Mohlo by se vám líbit

„Masturbace je pro ženy stále tabu,” říká sexuoložka Megwyn White

Uznávaná sexuoložka Megwyn White nám prozradila, proč se držíme zajetých stigmat, zda je třeba s dětmi mluvit o sexu i jaká pomůcka vám zařídí ten nejlepší orgasmus.
marianne.cz

Příliš velká zeď

Skličující pocity způsobené vzhledem vulvy trápí ženy na celém světě. Britský umělec Jamie McCatney se rozhodl tento postoj změnit, a tak v roce 2008 uspořádal happening, jehož součástí se stalo 400 žen.

Z jejich vulv pak Jamie McCatney vytvořil odlitky, ze kterých v Coloradu nainstaloval takzvanou Velkou zeď. Masivní bílá instalace složená ze čtyř set odlitků vulv ukazovala ženství, jaké opravdu je. V osmnácti i sedmašedesáti. Syrově a bez příkras. 

„Neměňte samy sebe, raději vyměňte partnera,“ vzkázal Jamie McCatney ženám. Narážel tím na tzv. tělový fašismus, tedy nejistotu a nesplněná očekávání, která mnohé z nás ve vztazích zažívají. Umělec se netajil tím, že ho k tomuto uměleckému počinu inspirovalo i zjištění, že labioplastika (chirurgická úprava stydkých pysků) je nejčastěji požadovanou operací ve Velké Británii a Spojených státech. 

Mohlo by se vám líbit

Sexuální revoluce 2020: Proč mnohem více utrácíme za intimní kosmetiku?

Let’s talk about sex, baby. Donald Trump, Gwyneth Paltrow a Chrissy Teigen – ti všichni mohou za to, že mnohem víc utrácíme za intimní kosmetiku. Vítejte v novém obchodním segmentu zvaném sexual wellness.
marianne.cz

Labioplastiky v Česku 

V Čechách se s články na téma labioplastika setkáváme už několik let. Zájem o tento zákrok však v poslední době roste. Důvodem je nejen větší informovanost žen o této možnosti, ale také stále nové vymoženosti, se kterými se v této oblasti setkáváme. 

Labioplastika je navíc dnes i cenově dostupnější. V České republice je také mnohem více klinik, budoucí klientka si tak může najít vhodného lékaře v blízkosti bydliště a nemusí cestovat přes celou republiku. 

Vliv má i to, že dnes lze snáze na internetu najít recenze klinik od pacientek, které zákrok už absolvovaly. Labioplastika je primárně určená ženám, kterým velikost stydkých pysků způsobuje problémy. Třeba odírání a zraňování při delší chůzi či sportu nebo nemožnost nošení určitého oblečení, stydké pysky mohou být patrné přes plavky. A samozřejmě mívají dopad na kvalitu sexuálního života. Nemalou roli ale hraje i estetická stránka.

Móda, nebo nutnost?

Gynekoložka Kamila Žižková stojící za instagramovým edukativním účtem moje_gynpor upozorňuje, že důvodem podobného zákroku by rozhodně neměl být pouze fakt, že si tam dole připadáte jiná. 

„Jde o bolestivý zásah do genitálu. Tato operace může být spojena s komplikacemi, stejně jako každá jiná. Velkou nevýhodou je i vlhké prostředí genitálu, které se hůř hojí. A upřímně – kolik vulv jste za celý svůj život viděla, abyste mohla říct, co je normální?” 

Pocity méněcennosti některých žen způsobil samozřejmě i dopad pornografie na lidskou sexualitu. V lechtivých filmech účinkují hlavně ženy s dokonalými prsními implantáty, vybělenými konečníky a stydkými pysky jako lusky hrášků. To pak pokřivuje reálný obraz. 

Labioplastika ovšem není jedinou formou úpravy intimních partií, se kterou se můžeme setkat. Estetická medicína ušla v oblasti gynekologie dlouhou cestu a rozhodně není určena pouze pro herečky filmů pro dospělé.

„Na výběr je ze dvou hlavních kategorií: omlazení vnitřního a zevního genitálu. U vnitřního genitálu se soustředíme především na regeneraci sliznic a tkání. Sliznice se pak začne opětovně správně zvlhčovat a zpevní se. Tato varianta je bezbolestná. Oproti tomu je u zevního genitálu třeba předchozí znecitlivění tkáně specializovaným krémem s anestetickým účinkem. Laserem se odstraňují především defekty estetického vzhledu,  například různé deformace,“ vysvětluje doktorka Halyna Markin z pražského medicínského a estetického centra Markin. 

Mohlo by se vám líbit

Intimita nezačíná v ložnici

Sex hraje v životě člověka velmi důležitou roli, je to jedna z jeho základních potřeb. Společné prožívání sexuality dokáže vztah obohatit i posílit. Jenže ruku na srdce, ne vždy to funguje ideálně. V cestě za vysněným vášnivým sexem máte dvě možnosti: buď nasednete do nekonečného koloběhu střídání milenců, nebo začnete se současným partnerem znovu. Jinak.
marianne.cz

V jako Věčně mladá

Na specializovaných klinikách, včetně Markin, můžete dnes absolvovat nejrůznější procedury. Výplněmi kyselinou hyaluronovou lze řešit například zvětšení G-bodu a klitorisu, lifting a zpevnění genitálu, ale i léčbu inkontinence moči

Díky botulotoxinu se zase dá léčit život znepříjemňující vaginismus (mimovolně se stahují svalstva poševního vchodu při pokusu o penetraci). Na operačním sále plastické chirurgie lze podstoupit také plastiku genitálií, ba dokonce i jejich liposukci. 

S tímto boomem jde ruku v ruce i rozkvět tzv. V-Beauty, speciální kosmetické péče určené na vulvu. Jako samostatnou sekci jej najdete třeba na českém serveru Byssine. Zakoupit tu můžete krémy, olejíčky, peelingy, na trhu existují dokonce i zpevňující séra. Zda opravdu fungují, nebo se jedná o marketingové placebo, necháme na vás.

Mohlo by se vám líbit

Slow sex: Fenomén měnící pohled na intimitu

Uvědomění. Intenzita. Celistvost. Nové pojetí sexuality vám ukáže nečekané aspekty partnerského vztahu. A možná vám i zachrání manželství.
marianne.cz

Co přijde?

Svět se stále mění. Bude jednou upravování intimních partií stejně běžné jako dnes návštěva kadeřnického studia? 

Jedna kamarádka se mi svěřila, že už nyní jí starost o intimní partie přijde stejně samozřejmá jako stříhání nehtů nebo mytí vlasů. Na kosmetické ošetření také chodí stále více žen, mnohem větší procento dnes pravidelně cvičí. Budeme mít tedy jednou v budoucnu díky nejnovějším vychytávkám stejnou vulvu v padesáti jako ve dvaceti?

Anebo naopak dospějeme k větší osobní svobodě, přijmeme filozofii umělce Jamieho McCatneyho a naučíme se mít samy sebe rády i „tam dole“, s následky zubu času a estetickými nedokonalostmi? A co si o trendu omlazování a úprav vulvy myslíte vy? Jakou cestou se chcete vydat? 

Mohlo by se vám líbit

Už nikdy nebudu mít sex...

Přesně tahle věta mě napadla ve sprchách krčské nemocnice asi den po porodu.
marianne.cz

Související články

Krása
Nejsladší letní parfémy roku 2024 podle Marianne: Zamilujte si vůně svěžích květin a čerstvého ovoce

Nejsladší letní parfémy roku 2024 podle Marianne: Zamilujte si vůně svěžích květin a čerstvého ovoce

Krása
3 snadné a okouzlující plážové účesy: Odolají dovádění ve vlnách i teplému počasí

3 snadné a okouzlující plážové účesy: Odolají dovádění ve vlnách i teplému počasí

Krása
Nejkrásnější manikúra léta 2024: Vedou netradiční barvy i motiv šťavnatého ovoce

Nejkrásnější manikúra léta 2024: Vedou netradiční barvy i motiv šťavnatého ovoce

Krása
Nejen pro ženy 50+: Nejlepší neinvazivní omlazovací metody, které konkurují i klasickému botoxu

Nejen pro ženy 50+: Nejlepší neinvazivní omlazovací metody, které konkurují i klasickému botoxu