Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Krása

Vše, co potřebujete vědět o růžovém zlatě

Růžové zlato známé též jako „rose gold“ sice není na poli šperků, módy a designu žádná novinka, přesto o něm možná ještě nevíte všechno. Odkud pochází, proč je tolik oblíbené, a bude slušet i vám?

Tajemství složení

Šperky se obvykle nevyrábějí z čistého zlata, ale z jeho slitiny. Ve žlutém i růžovém 14k zlatu, což je v České republice nejnižší povolená ryzost, je 58,5 % zlata a zbytek tvoří stříbro a měď. Co tedy způsobuje barevnou odlišnost? Jde pouze o poměr obou příměsí. Pokud se zvýší podíl mědi oproti stříbru, slitina dostane růžový odstín. Ještě větší obsah mědi má pak zlato červené, které je právě s růžovým velmi často zaměňováno. Kvality se u růžového zlata nemusíte bát. Díky identickému podílu zlata je stejně hodnotné, a vyšší obsah mědi má dokonce pozitivní efekt na jeho tvrdost.

Info ikona
šperky

Zrození (růžové) hvězdy

Zlato jako takové zná lidstvo asi 40 tisíc let. Podobně dlouhou historii ale nehledejte u toho růžového. Ačkoli se předměty z něj objevily i dříve v historii, pro širší publikum ho objevil až věhlasný klenotník ruských carů Carl Fabergé. Jeho bohatě zdobené honosné výtvory, především tzv. „Vejce Fabergé“, oslovily klenotníky napříč Evropou a růžové zlato si tak postupně proklestilo cestu do celého světa.

Růžové zlato bylo vždy vnímané jako módní, především v kontrastu ke klasickému zlatu žlutému. Uspokojovalo touhu po zdůraznění ženskosti, ale i po lehké extravaganci. Jeho popularita vždy přicházela ve vlnách. Jednou z nich byly třeba 40. léta 20. století, spojené s érou hollywoodských hvězd. A velký boom zažíváme také v dnešní době. Popularitu si získává díky romantickému vzhledu a schopnosti ladit s jakýmkoli tónem pokožky. Ovšem jak už to v módě chodí, trendy se nikdy nevrací v naprosto stejné podobě. Dnešní růžové zlato má jasnější růžový odstín, a šperky z něj jsou spíše designově jednoduché a bez ornamentálních motivů.

Info ikona
šperky

Jak nosit šperky z růžového zlata?

Když pustíte šperky z růžového zlata mezi vaše oblíbené kousky do vašeho šatníku, rychle s nimi naváže přátelství. Při kombinování můžete jít cestou harmonie nebo kontrastu. V prvním případě zkuste spojit růžové zlato s čistou bílou, krémovou nebo pudrovou. Výraznější tóny růžové a fialové si s ním také budou hezky notovat. Pokud naopak chcete využít kontrastu, nebojte se tmavě zelené, smaragdové či hnědé. Černou snad ani nemusíme zmiňovat, to je klasika, která ani tady nezklame. Vyhněte se naopak kombinacím se žlutou, oranžovou a červenou.

Aktuální trendy jsou otevřené i mixování různých barev zlata. Hodí se k tomu designově jednoduché a jemné šperky. Výborně vypadají „namíchané“ minimalistické řetízky, náramky, i prsteny z růžového zlata.

Info ikona
šperky

A jak s kouzlem růžového zlata pracují mistři klenotnického řemesla?

V českém ateliéru KLENOTA ho zpracovávají do moderních kousků s jednoduchými geometrickými motivy, ale nechybí ani klasické šperky osázené diamanty a přírodními drahými kameny. Své pevné místo si vydobyly zásnubní a snubní prsteny z růžového zlata. Speciální pozornost si zaslouží šperky s barevnými drahokamy. Růžové zlato má schopnost splynout s barvou pleti a odstín kamene tak nechá naplno zazářit. Krásné kombinace s morganitem, akvamarínem, ametystem, smaragdem a mnoha dalšími kameny nenechají nikoho chladným.

Podlehnout kouzlu růžového zlata je snadné. Jestli uvažujete o pořízení nějakého trendy šperku z tohoto kovu, prohlédněte si nabídku ateliéru KLENOTA, kde si potrpí na precizní ruční výrobu podle pravidel tradičního řemesla. Šperky obdržíte v krásném dárkovém balení s certifikátem pravosti. Spolehnout se můžete na doživotní servis a čištění zdarma, a také na lhůtu 60 dnů na výměnu či vrácení šperku. Investujte do svého stylu!

Související články

Krása
Toužíte po dokonale oholených nohách? Možná děláte jednu zásadní chybu

Toužíte po dokonale oholených nohách? Možná děláte jednu zásadní chybu

Krása
Nejlepší make-upy podle redakce Marianne: Vybíráme produkty vhodné pro letní dny

Nejlepší make-upy podle redakce Marianne: Vybíráme produkty vhodné pro letní dny

Krása
Jednoduché triky, jak udělat z obyčejného culíku luxusní účes: Vše zvládnete za pár vteřin

Jednoduché triky, jak udělat z obyčejného culíku luxusní účes: Vše zvládnete za pár vteřin

Krása
4 letní střihy ofin, které vládnou trendům 2024: Inspirujte se Pařížankami i retro stylem

4 letní střihy ofin, které vládnou trendům 2024: Inspirujte se Pařížankami i retro stylem