Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Z prastaré šumavské stodoly svépomocí vytvořili fascinující prostor, aniž by náklady přesáhly půl milionu korun

Info ikona
Z prastaré šumavské stodoly svépomocí vytvořili fascinující prostor, aniž by náklady přesáhly půl milionu korun

Rekonstrukce stodoly se prakticky celá odehrála svépomocí a navíc pouze ze starého materiálu, který byl na místě k dispozici. Přizvaný tesař, který měl dílo realizovat, se bohužel zranil pádem během prvního dopoledne na stavbě. Bohemista s nulovou zkušeností se řemeslem se s touto výzvou popasoval na jedničku.

Terezie Benoni | 20. 04. 2023

„Chalupu jsme převzali těsně předtím, než vinou necitlivých zásahů zcela přišla o svou původní autenticitu,“ vysvětlují autoři projektu z ateliéru BYRÓ architekti Jan Holub a Tomáš Hanus. „Projekt nazýváme rekonstrukcí rekonstrukce. Naším úkolem bylo zrevidovat největší omyly - dům spojit, vyčistit, trochu zamést a doplnit potřebné.“ Objekt bývalé kovárny se stodolou stojí v údolí řeky Blanice, na téměř nedotčeném místě v Pošumaví. Jediné sousedství tvoří ruina bývalého mlýna, areál pily a ticho okolních pastvin. „ Velkorysá stodola, která na dům navazuje, naštěstí zasažena nebyla. Prostor velikého měřítka jsme se pokusili co možná nejvíce otevřít, prosvětlit a doplnit co nejsubtilnějšími zásahy. Vnitřní prostor stodoly, který byl zaskládaný až po hřeben, jsme se snažili co nejvíce otevřít, prosvětlit a doplnit subtilními, pokud možno nenápadnými zásahy.  Nedokončený pásový vikýř instalovaný v devadesátých letech jsme odstranili a nahradili ho prosvětlovacími šablonami, které do stodoly přinášejí po celý den proměňující se světlo.“

Galerie: Stodola v Pošumaví
Mohlo by se vám líbit

Je až k neuvěření, jaký interiér ukrývá tato 700 let stará stodola

Původní dubové trámy vytváří jedinečné kulisy pro jednoduchý ale po všech stránkách pohodlný interiér. V této stodole se vám anglický rustikální styl představí ve své nejútulnější podobě.
marianne.cz

Nečekaná komplikace

Celý projekt vznikal s maximálním respektem k udržitelnosti a místním zdrojům. Zadáním ze strany majitelů bylo použít pokud možno pouze materiál, který byl na chalupě k dispozici. Rekonstrukce se nakonec i díky covidu prakticky celá odehrála svépomocí. „ Přizvaný tesař, který měl dílo realizovat, se bohužel zranil pádem během prvního dopoledne na stavbě.  Klient, profesně lingvista – bohemista s nulovou zkušeností se řemeslem, se tak pustil do díla sám a s naší drobnou asistencí si se vším skvěle poradil. Dokumentace byla záměrně nakreslená tak, aby byla pokud možno co nejlapidárnější a jednoduše realizovatelná, což se v praxi až nečekaně osvědčilo.“ Rekonstrukce se prakticky celá odehrála svépomocí, náklady nepřesáhly 500 tisíc korun.

Autoři projektu:

Architekt BYRÓ architekti
Autor Ing. arch. Jan Holub, Ing. arch. Tomáš Hanus (www.byro.cz)

Mohlo by se vám líbit

Pálavská stodola s antickými přesahy

S výhledem do údolí Dyje s Novomlýnskými nádržemi stojí novostavba, která je stejně harmonická jako okolní vinice. Je inspirovaná jednoduchými stodolami a na její výstavbu použili autoři projektu zejména materiály z místních zdrojů.
marianne.cz
Zdroj článku