Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Lidé a místa

Mikrobyt mi změnil život! Říká architekt o svém variabilním bydlení

Info ikona
Mikrobyt

Zdevastovaných 25 metrů čtverečních nepatří zrovna mezi obvyklé ideály o bydlení. Pokud tedy nejste architekt a v hlavě se vám nehoní nápady (zahrnující například výklopnou postel), které si už dlouho přejete vyzkoušet na vlastní kůži, jako Jakubu Heidlerovi.

Terezie Benoni | 9. 08. 2022

„Čtyři okna do vnitrobloku ve starém domě, v nádherné lokalitě u parku, a ještě před rekonstrukcí? O tom jsem vždycky snil!,“ vypráví nadšeně Jakub Heidler, který si po absolvování fakulty architektury na ČVUT a ENSA Val de Seine v Paříži založil vlastní Studio Reaktor a stojí i za coworkingem Přístav v pražských Holešovicích, kde se potkávají kreativní profese, navrhují interiéry, domy a veřejný prostor. Malý byt ve zbědovaném stavu se Jakubovi podařilo pořídit v městské aukci před čtyřmi lety za necelé dva miliony, rozsáhlá přestavba pak vyšla na dalších sedm set tisíc. Ani za cenu vyšší investice si dnes sousedství pražského parku Grébovka nemůže vynachválit.

Galerie: Pražský byt mladého architekta
Mohlo by se vám líbit

Jeden multifunkční prostor

Z původně třípokojového bytu za asistence statika vytvořil dvě hlavní části – vstupní halu s koupelnou a multifunkční kuchyň s jídelnou, pracovnou, a díky skládací posteli i s plnohodnotnou ložnicí. Ta se přes den skryje do úložné stěny, která se táhne po celé osmimetrové délce bytu. Základ si Jakub vytvořil z jednoduchých skříněk z Ikea, co ukryjí všechny nezbytnosti od knížek přes kabáty až po troubu či ledničku, a doplnil je překližkovými boxy od truhláře. Ve švédském řetězci pořídil i většinu nadčasového nábytku, který se tu může neustále přeskupovat. „Mikrobyt mi do jisté míry změnil život. Zjistil jsem, že člověk si vystačí opravdu s málem. Soustředím se od té doby mnohem víc na budování vztahů, které na rozdíl od materiálních věcí vydrží věčnost!“

Zdroj informací: Studio Reaktor

Mohlo by se vám líbit