Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Lidé a místa

Magický svět Anouk Pantovoly strhne vaši pozornost

Nizozemská umělkyně rodným jménem Anouk de Groot vytváří jedinečný pohádkový svět inspirovaný východní Evropou. Její panenky a originální dekorace na zeď svou dynamikou připomínají magické obrazy Marca Chagalla. Zapomeňte na všední starosti a poslechněte si příběh těchto jedinečných dekorací.

Terezie Benoni | 18. 02. 2021

Anouk Pantovola je umělecké jméno křehké výtvarnice, která svou kariéru začala výrobou originálních panenek. Chvíli žila ve Skotsku, pak v Londýně, dnes zakotvila v nizozemském Harlingenu. Svůj pohádkový svět začala vytvářet už jako malá, kdy si vyráběla vlastní panenky se svou maminkou. Na výrobu jim stačily staré ponožky, bavlněné kulička a kousky látky. Zkrátka to, co našly doma. Podobně pracuje i nyní ve svém studia v přístavním městě Harlingenu. Ve skříni naproti šicímu stroji má knoflíky, korálky, šperky a všechny možné ústřižky látek, ze kterých vyrábí své originální panenky a dekorace. „Jsem jako straka, ráda sbírám staré věci,“ říká se smíchem Anouk, která nikdy nepoužívá nové materiály.

Galerie: Pohádkový svět Anouk Pantovoly
Mohlo by se vám líbit

Moderně zrekonstruovaný byt s malovaným stropem

Ve Stockholmu jsme objevili úchvatný byt v domě z 19. století. Čtyřmetrové stropy doplňují klenby, kazetové stropy a krásné štuky. Kromě dobových prvků ale v interiéru nechybí moderní kuchyně a koupelna, které do historických kulis dokonale zapadly.
mariannebydleni.cz

Nostalgie a tajemství

Každý z výrobků Anouk má za úkol vyprávět svůj originální příběh. „Svou prací chci vytvořit pocit nostalgie a tajemství. Často ke svým panenkám vytvářím i konkrétní příběh, staré materiály jsou k tomu ideální inspirací,“ vypráví Anouk, která se inspiruje folklórem z východní Evropy a Ruska a také klasickými pohádkami. O své profesi měla Anouk jasnou představu už odmala a také proto chodila na uměleckou akademii v Arnhemu. Malba jí však nešla moc dobře, a tak se pustila do vyrábění loutek. Po krátké pauze, kdy ve Skotsku pracovala jako pečovatelka, se opět vrátila do rodného Nizozemí a oprášila svou starou zálibu. „Přítel mi poradil, že se dají výroky snadno prodávat přes Etsy. Zkusila jsem to a skutečně prodala svou první panenku. Tehdy mě poprvé napadlo, že bych se tím mohla dokonce živit.“
 

Mohlo by se vám líbit

Romantický venkovský styl v domě postaveném na konci 19. století

Klasická švédská dřevěná vilka byla postavená už v roce 1892 v centru města Norrtälje. Interiér se od doby svého vzniku změnil jen minimálně, přesto mu nechybí moderní technologie.
mariannebydleni.cz

Oblíbená hlavně za oceánem

Anouk se nyní věnuje pouze svému umění, jak říká, někdy si dopřeje chleba s máslem, jindy pouze chleba. Ale sociální sítě jsou pro ni velkým pomocníkem, takže se její tvorba dostane k širšímu poli zájemců. Dnes prodává online, ale výrobky jsou k dostání také v jednom kamenném obchodě v New Yorku. „Nevím proč, ale nejvíc zákazníků mám ze západního pobřeží USA, kde si mé panenky oblíbili. V Nizozemsku si mě ještě nevšimli, tak to hodlám změnit,“ říká se smíchem Anouk, která ví, že její umění není možné snadno zařadit. „Je to něco mezi uměním a klasickou dekorací. Začala jsem vyrábět také panenky, které jsou pro své majitelé nositeli konkrétních vzpomínek. Funguje to tak, že mi zašlou konkrétní materiály, ze kterých chtějí, aby byla panenka vyrobená. Mohou mi zaslat svatební šaty prababičky, kousek ubrusu, starou fotku nebo šperk. Plánuji se pustit do výroby autorských tapet.“
 

Mohlo by se vám líbit

Z paneláku se přestěhovali do třetího patra vily v Děčíně

Čtyřčlenná rodina našla svůj domov před osmi lety v Děčíne. Bydlí na kopci ve staré vile z 30. let s krásným výhledem na město a kousek od lesa. A kousek přírody nechybí ani u nich doma.
mariannebydleni.cz

Související články

Krása
Jak se (ne)líčit do letadla: Zjistěte, proč zde může make-up pleti spíše uškodit

Jak se (ne)líčit do letadla: Zjistěte, proč zde může make-up pleti spíše uškodit

Dům
Vilu postavili holýma rukama: Podařilo se jim vytvořit dokonalé místo pro odpočinek a relaxaci

Vilu postavili holýma rukama: Podařilo se jim vytvořit dokonalé místo pro odpočinek a relaxaci

Móda
Konec tichého luxusu: Přetvořte svou kabelku ve stylu Jane Birkin a dejte jí osobitý vzhled

Konec tichého luxusu: Přetvořte svou kabelku ve stylu Jane Birkin a dejte jí osobitý vzhled

Zábava
Už vás horko přestává bavit? Užijte si ochlazující dovolenou a vyrazte na coolcation

Už vás horko přestává bavit? Užijte si ochlazující dovolenou a vyrazte na coolcation