Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Lidé a místa

Neměl peníze, tak si přestavěl k bydlení starou garáž

Info ikona
Z garáže útulný domek

Krize bydlení tu s námi už pár let je a týká se většiny velkých měst. Napadlo vás, že útulný domov můžete udělat i z obyčejné garáže?

Terezie Benoni | 21. 02. 2022

Garáž je často nehostinným místem, kam by jen málokdo z nás chtěl stěhovat. Francouzští architekti v Bordeaux se rozhodli ukázat, že i takový prostor je možné přetvořit na dokonalé místo pro život. Využili tak dokonalého umístění nedaleko centra a jako hlavní stavební materiál použili dřevo. Díky poloze garáže nebyl problém s napojením na místní kanalizaci, vodovody a znovu upravit rozvody elektřiny.

Galerie: Z garáže útulný domek
Mohlo by se vám líbit

Bydlení akorát pro dva

Zejména v Japonsku, kde je velký problém najít bydlení, se podobné projekty staly populárními. Místní architektonická studia se specializují na využití každé proluky v městské zástavbě a hledají způsoby, jak i na pár metrech čtverečních vytvořit místo pro pohodlný život. Také garáže se po celém světě hojně přestavují. S čím musí každý při proměně technické místnosti v malý domek počítat, jsou nové rozvody elektřiny, zbudování přípojky na vodu a odpady a vyřešit topení, aby byl prostor obyvatelný celoročně. Do garáže bude také nutné přivést denní světlo. Můžete vytvořit zadní prosklení, efektním řešením jsou také stropní světlíky, které neuberou žádné místo. Ideální řešení, jak ušetřit potřebné metry,  je vyvýšené patro na spaní, kdy se dá maximálně využít i místo pod patrem.

Mohlo by se vám líbit