Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Lidé a místa

Porcelánové vypínače zažívají renesanci a dočkaly se moderního designu

Info ikona
KATY PATY

Myslíte si, že se hodí jen do starých chalup a retro interiérů? Vyvedeme vás z omylu. Porcelán si zamilovala řada současných designérů a rozhodla se ho zakomponovat i do moderních interiérů.

Terezie Benoni | 14. 02. 2022

Když se řekne porcelán, jako první se vám zřejmě vybaví vzpomínky na dětství strávené na venkově u babičky. Už naši předkové si tento materiál oblíbili, a to zejména pro jeho eleganci, praktické využití a odolnost. Porcelán dnes ale zdaleka nepředstavuje jen retro nádobí s cibulovým vzorem. Stal se naopak součástí moderních interiérů a materiálem populárním u mnohých designérů. A to nejen v podobě dekorací, ale také stylových světel, zásuvek nebo vypínačů. A to především kvůli svým skvělým vlastnostem. Vyniká totiž extrémní pevností, tvrdostí a odolností. Navíc se jedná o přírodní, zdravotně nezávadný a recyklovatelný materiál. Na rozdíl od plastu se porcelán nepoškodí ani během elektrického zkratu nebo při vystavení vysokému žáru. Právě proto je ideální i pro výrobu vypínačů a po tomto materiálu se rozhodlo sáhnout tvůrčí designérské duo Katarína Rothová a Patrik Pokorný, kteří stáli u zrodu značky KATY PATY. Když hledali neobvyklé, a především kvalitní vybavení pro svůj vlastní dům, porcelánová svítidla ani vypínače nikdo nenabízel. Rozhodli se proto vyrobit si vlastní. Z potřeby se nakonec stala láska k porcelánu a v roce 2015 byla založena společnost KATY PATY design, která je dnes největším výrobcem porcelánových vypínačů na světě. Své výrobky společnost vyváží do 28 zemí světa včetně USA či Izraele. V současné době společnost nabízí 4 kolekce porcelánových vypínačů. Kromě vypínačů se ale zaměřuje i na výrobu porcelánových svítidel, stolních lamp a zásuvek.

Galerie: Porcelánové vypínače české firmy KATY PATY
Mohlo by se vám líbit

Porcelán není keramika

Mnoho lidí mezi keramikou a porcelánem nespatřuje rozdíl. Jedná se přitom o zcela odlišné materiály. Keramická hlína je historicky starší. Oproti zářivě bílému porcelánu má hnědou barvu, je křehčí a jednodušší na zpracování. Porcelán byl objeven ve starověké Číně. Je to druh keramické hmoty, která vzniká pálením kaolínu, křemene a živce. Jeho výroba je technicky a časově výrazně náročnější a tím i dražší. Směs kaolinu, křemene a živce je potřeba nejprve rozdrtit, propláchnout od nečistot, zbavit přebytečné vody a usušit. Z takto vzniklé křehké hmoty se teprve ručně vyrábějí samotné výrobky, které je následně potřeba glazovat. Následuje další sušení a vypalování při vysokých teplotách, při němž se glazura roztaví a dokonale vyplní všechny póry v surovém materiálu. Aby glazura nepopraskala, musí výrobek chladnout pozvolna. Právě díky glazuře je pak výsledný porcelánový produkt velmi tvrdý a odolný. Porcelánové vypínače české firmy KATY PATY se navíc ručně glazurují a barví, a to tzv. vtavnou metodou při 1 150 °C. Barva se díky tomu zataví do glazury, takže si vypínače zachovají svou původní barvu, odolají UV záření a na jejich povrchu nezůstávají otisky prstů.

 

Mohlo by se vám líbit