Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Lidé a místa

V šestnácti letech začal Radek stavět svůj domek na kolečkách

Info ikona
Se svolením Radka Pospíšila

Už je to víc než dva roky, co se tehdy teprve šestnáctiletý Radek rozhodl splnit si svůj sen a s odvahou se pustil do stavby dřevěného domku. Jak náročnou stavbu student střední školy zvládl?

Terezie Benoni | 27. 11. 2023

Dnes osmnáctiletý Radek studuje stavební školu v Karlových Varech obor truhlář. „Už jako malý jsem si chtěl postavit nějaký domek, kde bych se mohl scházet s kamarády. Tyto sny jsem sdílel s rodiči a ti nad tím pečlivě přemýšleli. Táta jich dokonce pár nakreslil. Ze stavby vždy nějak sešlo, protože jsem byl malý na to, abych ho stavěl sám a táta měl moc práce. Avšak tato vize zůstala v našich myšlenkách a snech.“ Před rokem a půl Radek našel ideální variantu, kterou je malá dřevostavba na kolech, která nemusí mít téměř žádná povolení a je poměrně cenově dostupná. „V létě 2019 jsem začal. Můj plán byl ukázat, že i naše generace umí pracovat rukama. Připadá mi, že si to moc lidí nemyslí. Chtěl bych přiblížit, jak se žije v tak malém domku. Tento domeček si může pořídit skoro každý, kdo přemýšlí o vlastním bydlení se zahradou. Jelikož je to bydlení cenově dostupné a celkem jednoduché na stavění. Chci inspirovat a dodat naději, že ho dokáže postavit každý, kdo bude chtít.“

Galerie: Student si staví svůj vysněný domek
Mohlo by se vám líbit

Kde vznikl nápad pustit se do stavby Tiny domku?
Poprvé jsem Tiny domky viděl na sociálních sítích a tam také vznikl nápad pustit se do vlastního. Celý život jsem si chtěl postavit nějakou chatku kde budu trávit čas s kamarády a tohle byla nejlepší varianta.

Máte s řemeslnou prací zkušenosti?
Táta staví dřevostavby, tak jsem mu někdy pomáhal. Jinak moc zkušeností nemám. Většinu se učím za pochodu.

Jaké místo jste pro stavbu vybral?
Zatím domeček stavím na pozemku rodičů, protože je to nejjednodušší, ale časem bych se chtěl někam s domečkem přestěhovat.

Jedná se o mobilní domek, je skutečně možné ho přesouvat a jaká se na něj vztahují stavební povolení?
Ano jedná, ale já nemám registrovaný podvozek, protože bych musel řešit váhu, délku, výšku atd. Domeček dám na podvalník, a tak ho budu přesouvat. A je zapotřebí stavební oznámení.

Jak plánujete vyřešit přívod elektřiny, odpady a podobné nutnosti?
Zatím mám všechno přivedené ze sousedního pozemku.

Jak dlouho už stavíte a kdy plánujete mít hotovo?
Stavím od letních prázdnin 2019. Kdy bude domek komplet hotový bohužel nevím, protože většinu prací dělám poprvé a nemůžu odhadnout, jestli někde nevznikne nějaký problém, nebo jak je co časově náročné. Hodně záleží, kolik mám zrovna školy, ale průměrně trávím na stavbě 40 hodin týdně. Domek je plánovaný k celoročnímu bydlení.

Na kolik počítáte, že stavba nakonec vyjde?
Doufám, že na 350 000 Kč.

Info ikona
Student střední školy sám staví domek

Zdroj: instagram.com/_muj_domecek_

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku