Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Móda

Hravý módní trend konce léta: Už nosíte barevné ručně háčkované kabelky?

Info ikona
háčkovaná kabelka

Léto ještě rozhodně nekončí, a tak mají pestrobarevné hravé outfity stále šanci zazářit. Můžete samozřejmě obléct třeba růžové šaty nebo zářivě zelený top, ale outfit spolehlivě oživíte také kabelkou. Velkým trendem jsou nyní ty háčkované, které navíc pořídíte i na české scéně třeba u značek Adolphinata či Crochet by Adza nebo u návrhářky Ivany Follové – ta háčkované Pecka kabelky vytváří ve spolupráci s operní pěvkyní Dagmar Peckovou. Poradíme vám, jak kabelky v outfitech kombinovat.

Eliška Vrbová | 21. 08. 2023

Háčkování máte možná spojené s hodinami ručních prací ve škole, ale v módě jde o velký trend posledních let. Pokud si tedy ještě pár základů pamatujete, určitě neváhejte a pusťte se do toho! Na internetu najdete spoustu návodů, jak se v této dovednosti zlepšovat a uháčkovat si klobouček, top, sukni, kabelku nebo čelenku. Možná o sobě ale tušíte, že s ručními pracemi typu háčkování či pletení zas až taková kamarádka nejste, a tak si hezký háčkovaný kousek raději koupíte od někoho, komu se vytvářet hezké a stylové háčkované kousky naopak daří.

Mohlo by se vám líbit

Kabelky na sluchátka i na pláž

Nakouknout můžete třeba k české značce Adolphinata, za kterou stojí Natálie Marie Vlčková, studentka Právnické fakulty Univerzity Karlovy, které v Česku chyběly barvy a háčkované a pletené kousky. Háčkované kabelky vytváří v pestrých barvách, ale i v tlumených odstínech – při objednávání lze vybírat z 25 barev přízí.

Kromě kabelek ve velikostech ideálních do města i na pláž u značky Adolphinata najdete i malinká háčkovaná crossbody pouzdra jako stvořená na sluchátka AirPods, na karty, na telefon nebo třeba jen na rtěnku. Kabelky se začínají háčkovat až po objednání, jejich dodání tedy trvá 2 až 3 týdny, rozhodně se ale vyplatí si počkat. Natálie se ve své tvorbě snaží spojovat vše, co nám předchozí generace chtěly předat a to, co se od nich sama naučila, tedy ruční práci, lásku k domovu a respekt vůči Zemi.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Od kukly ke kabelkám

Do háčkování kabelek se pustila také Adéla Savarová, jejíž tvorbu najdete na instagramovém účtu @crochetbyadza. Její kabelky jsou jednobarevné – černé, bílé, krémové nebo třeba sytě modré, ty vypadají skvěle v kombinaci s bílými šaty nebo bílou košilí a džíny. Kromě kabelek u Adély najdete i háčkované podprsenky nebo pak do chladnějších měsíců ideální kukly či šály. Kousky si můžete objednat přes zprávu přímo na Instagramu.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Kabelky od Pecky

Háčkovat na popud své dcery začala také operní pěvkyně Dagmar Pecková. „Na jaře se mě dcera zeptala, jestli umím plést, nebo háčkovat. Ale jo, řekla jsem, a zavzpomínala na doby, kdy jsem pletla svetry nejen pro mě, ale také pro všechny kamarádky. Různě barevné i se složitými geometrickými vzory – podobné, které jsou dnes opět tak módní a které vídám v drahých buticích v Mnichově, Berlíně, Paříži a jiných metropolích,“ vypráví mezzosopranistka žijící v Německu.

„Koupila jsem si tedy přízi. Chvíli jsem hledala, musela být jako silný provaz. A začala jsem metodou pokus omyl. No a vznikla krásná kulatá svítivá růžová kabelka,“ popisuje Dagmar Pecková, jak vytvořila první háčkovanou kabelku. „Ta ale nemohla zůstat jen tak, potřebovala podšívku. Donesla jsem ji k módní návrhářce a mé dlouholeté přítelkyni Ivaně Follové a domluvily jsme se na konečném designu. Přidaly jsme řetězy, velké kruhy a logo Pecky, které pro můj festival Zlatá Pecka vytvořil grafik Jan Liška. Sakra, řekly jsme si společně i s Ivaninou asistentkou Ivelinou Marinovou – je to prostě Pecka!“ směje se Dagmar. Kabelky, které sama uháčkovala, jsou v limitovaném počtu kusů k dostání v ateliéru Ivany Follové v centru Prahy na adrese Mezibranská 9.

Tak se kterou háčkovanou kabelkou si rozzáříte outfit a prodloužíte léto vy?

Info ikona
Pecka Kabelky
Jak nosit háčkované kabelky?
Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku