Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Móda

Na vysokých podpatcích ladně a bez bolesti. Díky pár trikům budete pobíhat po městě jako Carrie Bradshaw

Už božská Marilyn Monroe opěvovala boty na podpatku slavným citátem: „Nevím, kdo vynalezl vysoké podpatky, ale ženy mu hodně dluží.“ A je to svým způsobem pravda. Správné lodičky dělají hezčí postavu, zlepšují držení těla a ženám také propůjčují větší sebevědomí. Musí se na nich ovšem umět chodit. Není snadné vydržet v nich celý den a stále si zachovat ladný krok. Osvojte si pár triků, díky kterým budete na podpatcích bezbolestně pobíhat jako Carrie Bradshaw po New Yorku.

Když se díváme na Sex ve městě, říkáme si, kolik absurdit v sobě celý příběh hlavní hrdinky skrývá. Kromě toho, že se prostá novinářka, které vychází jeden sloupek týdně, zkrátka nemůže v New Yorku uživit, natož neustále trávit čas po barech a luxusních restauracích a oblékat se výhradně do couture modelů, nemůže ani vydržet pobíhat celý den po městě na jehlových podpatcích. Nebo ano?

Mohlo by se vám líbit

Sex, město a móda: Co nás naučila Carrie Bradshaw?

Je to oficiální! Pokračování legendárního seriálu Sex ve městě bude! Pojďme si připomenout, co všechno nás o módě naučily extravagantní Carrie, usedlá Charlotte, vyzývavá Samantha a střídmá Miranda.
marianne.cz

Vysoké podpatky umí skutečně udělat velkou parádu. Krásné lodičky dokážou být naprosto okouzlující. A stejně okouzlující je pak žena, která v nich ladně kráčí. Díky nim naše nohy vypadají vyšší, lýtka hezčí a zadek pevnější. S podpatky je ale velká potíž, protože ne každý v nich vůbec umí chodit, natož aby na nich vydržel celý den. Pokud jste milovnice bot, jistě už jste kolikrát upřednostnila módu před pohodlím. Pokud to ale dříve, či později stejně nakonec vzdáte a s úlevou se přezujete do bot, které jste si přinesla s sebou v tašce, pojďte se podívat, jak na to, abyste jako hrdinka vydržela na jehlách celý den nebo celou noc.

Jak můžete žít na vysoké noze, pokud nebudete nosit vysoké podpatky?

1. Boty vám musí padnout jak ulité

Přední ortopedický chirurg Andrea Bianchi ze soukromé kliniky Harley Street říká, že boty vám musí za každou cenu dokonale padnout. Špatně zvolená obuv může způsobit velké nepohodlí a přivodit vašim nohám zdravotní problémy, včetně vbočených palců. Ortoped zároveň říká, že špatně padnoucí nebo nekvalitní bota může vyvolat nadměrný tlak na prsty u nohou tím, že tlačí palec a malíček směrem do středu.

2. Ne vždy platí, že čím vyšší, tím lepší

Nošení příliš vysokých podpatků přesouvá vaši váhu směrem k přední části chodidla, čímž se zvyšuje tlak. To zabraňuje přirozenému pohybu prstů u nohou při chůzi a svaly jsou pak oslabeny. Z toho důvodu je dobré vyhnout se nepřiměřeně vysokým jehlám a zvolit raději střední výšku podpatku, která je stále atraktivní, ale nezničí vám nohy. Ideálně vybírejte takové lodičky, které jsou na platformě nebo klínu.

Mohlo by se vám líbit

Co s vaším tělem udělá nošení vysokých podpatků: Nejde jen o křivé prsty, odborník varuje před dalšími problémy

Boty na podpatcích, pokud v nich umíme chodit, přispívají k větší eleganci a opticky prodlužují nohy i celou postavu. Některé ženy si na ně těžko zvykají a nejsou jim pohodlné, přesto je občas obouvají, někdy i do práce, většinou však spíše při různých slavnostních a společenských událostech. Existují ale také ženy, které se s podpatky tak sžily, že je pro ně naopak velmi nepohodlné chodit bez nich. Co tedy podpatky dělají s naším tělem? Můžeme to nějak korigovat nebo se jich musíme vzdát? Na tyto i spoustu dalších otázek odpovídají rehabilitační lékař a autor řady odborných publikací doc. MUDr. Kamal Mezian, Ph.D. a fyzioterapeut a terapeut strukturální integrace Jakub Draksel.
marianne.cz

3. Používejte ortopedické vložky

Málokterá noha je dokonale tvarovaná. Tím, že už lidé nechodí v terénu naboso, noha postrádá přirozený trénink. Nechte si poradit od svého ortopeda, které vložky do bot by pro vás byly ideální a nebojte se je do lodiček schovat. Nikdo je neuvidí a vám se bude o poznání lépe chodit. Pokud nemáte pocit, že by se vám ortopedické vložky zamlouvaly nebo pro vás byly nezbytné, pořiďte si alespoň gelové polštářky speciálně vyrobené pro zmírnění bolesti při nošení podpatků.

4. Naučte se na podpatcích chodit správně

Abyste eliminovala bolest a zároveň vypadala při chůzi na podpatcích dobře, je třeba vědět, jak správně na nich chodit. V první řadě se snažte dělat menší kroky. Přestože nás dnešní hektická doba nutí neustále někam pospíchat, pokud svůj krok na vysokých podpatcích zkrátíte, bude se vám chodit mnohem pohodlněji a nebudete vypadat jako nemotora na chůdách. Zároveň byste se měla snažit přenést váhu těla lehce dozadu. Zdánlivé chození po špičkách nemůžete vydržet dlouho, je proto spoléhat více na své paty, byť to ve vás zpočátku nejspíš vyvolá trochu nejistoty. Zpevnění středu těla vám též pomůže lépe na jehlách balancovat.

Mohlo by se vám líbit

Kalhoty, které opticky prodlouží nohy i těm nejmenším z vás: Už je máte ve skříni?

Vyšším ženám často závidíme jejich dlouhé nohy. Pokud ale nepatříte mezi ty, kterým příroda nadělila dolní končetiny až do nebes, nevěšte hlavu. I ty nejmenší z vás si díky jednoduchému módnímu triku mohou nohy opticky prodloužit. Stačí jen sáhnout po správných kalhotách, které dokážou opravdové divy. Už je máte ve skříni?
marianne.cz

5. Nové boty noste maximálně půl hodiny

Také jistě znáte ten pocit, kdy si koupíte krásné nové boty na podpatku a už se nemůžete dočkat, až si v nich vyrazíte a tu nádheru všem předvedete. Pokud ovšem budete nosit nové boty celý den, po pár hodinách budete umírat bolestí a puchýře se vám nevyhnou. Než se s nimi tedy vydáte na túru, noste je nejprve půl hodiny v okolí domova a postupně vždy přidejte hodinu. Až se dostanete na 4 až 5 hodin, můžete s nimi vyrazit na celodenní pobíhání či noční tah. Po sundání bot si nohy, achilovky a lýtka vždy pořádně protáhněte.

Na závěr vám dáme ještě další důležité rady, na které jsme díky našim zkušenostem za spoustu let přišli. Mějte u sebe vždy pohotovostní KPZ se speciálními náplastmi na puchýřeza žádných okolností si lodičky během dne či večera nevyzouvejte. I když budete mít potřebu na pár minut si ulevit, zout se ve chvíli, kdy si je budete muset znovu obout, abyste se dostala domů, by byla ta největší chyba, jakou byste mohla udělat. Nohy totiž ihned otečou a vy už se do lodiček zpátky buď nedostanete vůbec, nebo vás pak budou bolet nohy ještě víc.

Na vysokých podpatcích ladně a bez bolesti. Díky pár trikům budete pobíhat po městě jako Carrie Bradshaw
Zdroj článku

Související články

Móda
Jak se obléct na rande: Tipy na outfity na romantické pikniky i vášnivé večery

Jak se obléct na rande: Tipy na outfity na romantické pikniky i vášnivé večery

Móda
Trendy doplňky pro léto 2024: 4 módní detaily, které vám vylepší i ten nejjednodušší outfit

Trendy doplňky pro léto 2024: 4 módní detaily, které vám vylepší i ten nejjednodušší outfit

Móda
V létě 2024 obujte boty, na které nedaly dopustit Audrey Hepburn ani Marilyn Monroe. Kačenkové podpatky jsou letos překvapivě trendy

V létě 2024 obujte boty, na které nedaly dopustit Audrey Hepburn ani Marilyn Monroe. Kačenkové podpatky jsou letos překvapivě trendy

Móda
Do parného horka i do klimatizace: 3 outfity, které jsou vhodné ven i do kanceláře

Do parného horka i do klimatizace: 3 outfity, které jsou vhodné ven i do kanceláře