Přejít k hlavnímu obsahu
Móda

Podzim je tu, začíná doba semišová!

Jemná proměnlivá struktura tohoto materiálu je aktuálně opět velmi v kurzu. Jaké kousky si pořídit a jak semiš nejlépe kombinovat?

Eliška Vrbová | 24. 09. 2020

Jakmile začnou být noci a rána o něco chladnější, nastává ten správný čas na semišové kousky. Tento heboučký materiál se do vysoké krejčoviny dostal díky francouzské návrhářce Jeanne Paquin, ale proslavil ho zejména módní dům Hermès, u kterého se semiš nejprve používal pro jezdecké potřeby a o něco později pronikl i do haute couture, vysoké krejčoviny. 

Jak přesně semiš vzniká? Vyrábí se pomocí broušení klasické kůže, na rozdíl od ní je ale mnohem poddajnější a dá se z něj ušít prakticky cokoli, což je samozřejmě i důvod, proč je tolik oblíbený. Proměnlivá struktura tohoto materiálu dala vzniknout hned několika ikonickým kouskům – Hubert de Givenchy zařadil do couture kolekce v roce 1992 semišový kostýmek, v kolekci Jeana Paula Gaultiera pro podzim a zimu 2002 se objevila semišová tunika.

K semiši má velmi blízko i nubuk používaný hlavně při výrobě sportovní obuvi. Zatímco u semiše se zdrsňuje vnitřní strana kůže, u nubuku vnější, kromě toho je tenhle materiál i o něco mladší. Semišové kousky se nosí zhruba od 20. let minulého století, nubuk se v módním průmyslu začal využívat zhruba o šedesát let později.

Jediným minusem, který nás od nákupu podobných kousků odrazuje, je náročná a poměrně nákladná údržba. Tyhle materiály jsou velmi citlivé na vodu, jakýkoli flíček od jídla nenávratně poruší strukturu a profesionální čištění samozřejmě leze do peněz. I přes tyto minusy se ale semišové boty, kabelky, bundy, šaty, sukně, šortky či kalhoty aktuálně opět často objevují na přehlídkových molech.

Naprostou klasikou je hnědé semišové sako, které vytvoří v kombinaci s černými kalhotami a bílým tričkem velmi příjemný podzimní outfit. Aktuálně jsou velmi trendy i semišové šortky v hnědé či béžové barvě, k nimž se hodí klasická bílá košile a zlaté šperky. A máte-li slabost pro semišové kabelky, rozhodně by vás neměla minout podzimní kolekce francouzské značky Longchamp.