Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Móda

Proč všichni zbožňují mini kabelky, do kterých se nevejde ani mobil?

Info ikona
Mini bag

Nosí je celebrity, influenceři i náhodní kolemjdoucí. Na první pohled vás zaujmou, na druhý začnete zkoumat, jak se do nich vejde mobilní telefon, peněženka nebo klíče. Ano, řeč je o titěrných kabelkách, které už několik sezón vládnou módnímu světu.

Když se řekne malá kabelka (do které se nic nevejde), pak se nám vybaví ikonický model Le Chiquito od francouzského návrháře Simona Jacquemuse. Pravdou ale zůstává, že malé kabelky nejsou výdobytkem moderní, a věcmi přesycené, společnosti. Naopak, malým kabelkám propadly ženy už na přelomu 18. a 19. století, kdy se zcela zamilovaly do kabelek zvaných „reticule“. Pod tímto slovem si představte malý „sáček“, který dámy elegantně nosily na svém zápěstí. Co naplat, že se do reticule sotva vešlo psaníčko či látkový kapesník, už v té době byla drobná kabelka symbolem vyššího postavení, elegance a pomyslného luxusu.

Mohlo by se vám líbit

Vizionář Karl

Za oprášení trendu malých kabelek ale vděčíme Karlu Lagerfeldovi. V jeho kolekci Fendi jaro/léto 2015 se vyjímaly miniaturní kožené skvosty, které slavný návrhář v některých případech doplnil o chlupaté přívěsky. O dva roky později přišel na scénu již zmiňovaný model Le Chiquito od Jacquemuse, do kterého se zamilovaly celebrity z celého světa. Téměř okamžitě si Le Chiquito pořídila modelka Kendall Jenner, zpěvačka Rihanna, Hailey Bieber nebo Dua Lipa, tedy celebrity, které bezpochyby určují módní trendy.

A pozadu nezůstaly ani další světové značky, které rázem začaly „plodit“ menší a menší kabelky. Chanel ukázala světu svou Mini Flap Bag, Saint Laurent představil Baby Bucket Bag a Hermès všechny rozněžnil miniaturní verzí ikonické Kelly Bag. V současné chvíli najdeme titěrnou kabelku snad u všech světových značek velkých i malých jmen. Přesto stále vyvstává otázka: Co s ní? Co s kabelkou, do které se nevejde mobil, peněženka ani brýle. Co s kabelkou, do které sotva „narvete“ klíče od bytu?

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Doba se mění, symboly zůstávají 

Malé kabelky jednoduše navázaly na své předchůdkyně, tedy reticule kabelky. I v současné době jsou mini kabelky totiž vnímány jako symbol luxusu a bezstarostnosti. Možná proto si je zamilovaly právě celebrity, které s sebou nepotřebují vláčet tisíc věcí (to za ně dělají jiní). Potřebují pouze jediné – mít zajímavý doplněk, který jim nebude překážet, a přesto vzbudí pozornost. A zdá se, že tento předpoklad malé kabelky splňují na výbornou. Pokud tedy chodíte od nevidím do nevidím do práce, máte malé děti a potřebujete do své kabelky vložit půlku svého života, pak zcela upřímně nejsou malé kabelky to pravé ořechové. 

Mohlo by se vám líbit