Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Móda

Haute couture fashion week je v plném proudu. Tohle jsou naše nejoblíbenější looky

Info ikona
Chanel haute couture, jaro/léto 2021

Pařížský haute couture fashion week, který představuje kolekce vysoké krejčoviny na jaro a léto letošního roku, se i přes stále trvající nástrahy kolem pandemie koná. Módní domy Chanel, Dior, Schiaparelli, Armani či Valentino připravily přehlídky bez diváků nebo jejich alternativu v podobě videí a živých přenosů a my jsme vybrali dechberoucí looky, které nás zaujaly nejvíce.

Eliška Vrbová | 27. 01. 2021

V době, kdy světem stále hýbe situace kolem šíření koronaviru, musí i módní designéři hledat nové cesty, jak své kolekce představit publiku, které se přehlídky kvůli dodržování opatření nesmí zúčastnit. Klasické módní přehlídky tak nahrazují promyšlená videa živě přenášená do celého světa.

Módní dům Chanel pod taktovkou kreativní ředitelky Virginie Viard pojal haute couture kolekci jako svatební, a tak kromě variací na nestárnoucí Chanel kostýmek můžeme v kolekci vidět i šaty s bohatými vrstvenými sukněmi, krajkové aplikace a spoustu tylu. Neznamená to ovšem, že by celá kolekce byla pouze v bílé, naopak modely hýří nejrůznějšími barvami. Virginie Viard se při tvorbě kolekce inspirovala spíš vesnickou svatbou v bohémském stylu než okázalou hostinou v hotelu Ritz. Nechybí ani outfity v pánském stylu, které odkazují na slabost Coco Chanel pro „klukovskou“ módu, především pro šatník své životní lásky Boye Capela.

Oproti tomu Maria Grazia Chiuri, která umělecky vede značku Dior, se nechala unést symbolikou tarotu. V krátkém filmu, který letos nahradil haute couture přehlídku, se dívka dostane do zámku, který je pro ni jako labyrint. Setkává se s jednotlivými tarotovými postavami a pokaždé musí učinit nějaké zásadní životní rozhodnutí. Dozvídá se tak o sobě spoustu věcí, a navíc se učí nebát se budoucnosti. Jednotlivé postavy mají na sobě bohatě zdobené róby připomnající renesanci, ale zároveň plné moderních prvků. Tarotové symbolice věřil i sám Christian Dior a k předpovědím z karet se upínal zejména v době, kdy byla jeho sestra během druhé světové války vězněná v ženském koncentračním táboře Ravensbrück. Kniha o životě Catherine Dior bude publikována letos na podzima Maria Grazia Chiuri se na ní také podílela.

V následující galerii si prohlédněte looky, které nás z přehlídek na haute couture fashion weeku zaujaly nejvíce.

To nejlepší z haute couture fashion weeku v Paříži
Mohlo by se vám líbit