Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Co si představit pod pojmem genderově neutrální výchova a jak na ni

Možná jste si všimli, že někteří rodiče kolem vás oblékají v poslední době holčičky méně do růžové a nechávají chlapečky hrát si s kočárky. To je jeden ze způsobů, jak aplikovat genderově neutrální rodičovství. Jaké jsou ty další a co to přesně znamená pro vás máme níže.

Tereza Čaladi | 17. 10. 2022

„Dej si nohy k sobě! Takhle holčičky nesedí.“ „Jsi rozjívená jako kluk.“ „Sundej si tu sukni, ty nosí jen holky.“ Setkali jste se s nějakou z těchto vět jako děti? Pak jste byli vychováváni v genderově stereotypní domácnosti. Tedy takové, kde jsou „holčičí“ a „klučičí“ hračky, oblečení i jednání.

O pojmu gender jste už jistě slyšeli. Jedná se o rozdíly mezi muži a ženami, které jsou vytvořeny kulturně. Genderově neutrální rodičovství se těmto rozdílům snaží vyhnout. Tedy vytvořit doma prostředí, kde se předpojaté genderové normy nepoužívají. Což znamená, že dítě může dělat cokoliv, s čím rezonuje, a nemusí se řídit podle pohlaví. Může se to týkat čehokoliv – od druhu oblečení, které chce nosit; volby rekreačních aktivit, kterým se chce věnovat; typu hraček, se kterými si chce hrát a podobně. Chlapec tak nemusí hrát fotbal v modrém dresu a dívka nutně nepotřebuje růžovou kuchyňskou sadu.

To ovšem rozhodně neznamená, že když se pro tento typ výchovy rozhodnete, vychováte nebinární dítě (které se neidentifikuje ani jako chlapec, ani jako dívka), že si bude chtít změnit své pohlaví, či že to nějak ovlivní jeho sexualitu. Jen vychováte jedince, který nebude soudit lidi podle genderu, ale podle toho, jací jsou. Zároveň samo dítě bude mít možnost být tím, kým chce být, bez omezení. Může se tak oblékat do toho, co mu je pohodlné a mít rozmanitý okruh zájmů a koníčků. V neposlední řadě se prokázalo, že díky svobodě volby se u dětí objevuje větší kreativita.

Mohlo by se vám líbit

Patchworková rodina a tipy pro její snadnější fungování

Když zazní slovo „patchwork“, možná si vzpomenete na speciální techniku, která skládá na první pohled nesourodé části do jednoho celku. Tímto způsobem vznikají například velké patchworkové deky. Ptáte se, jak souvisí patchworková deka s patchworkovou rodinou? Vysvětlení je jasné. Jedná se totiž o velkou rodinu složenou z několika částí, které k sobě na první pohled nepatří.
marianne.cz

Jak vypadá genderově neutrální výchova?

Některé body jsme již naznačili. Tady pro vás máme shrnutí těch nejdůležitějších.

  • Snížení důležitost pohlaví

Pro genderové stereotypy je typické, že se určité vlastnosti připisují dívkám a nějaké chlapcům, jak zmiňujeme na začátku článku. „Hodná holčička“ a „kluci můžou trochu zlobit“ je naprosto typické. Místo toho lze z jazyka odstranit štítky týkající se pohlaví. Tedy například pochvalu „jsi šikovná holčička“ nahradit „jsi šikovné dítko“.

  • Opatrně s barvami

Co je naprosto typické pro gender, je, že holky nosí růžovou a kluci modrou. Tyto barvy se jim ale nemusí dávat od malička. Je možné zvolit spíše genderově neutrální, jako je například žlutá, béžová či černá. Pokud však dítě přirozeně tíhne k růžové, nebo modré, je dobré ho neodrazovat.

  • Ani hračky nemají gender

To stejné platí pro hračky. Nejsou tu žádné pro holky a pro kluky, i když to tak v hračkářství vypadá. Je dobré děti nechat, ať si hrají s celou škálou hraček. Tedy i holky s auty a kluci s panenkami a kočárky.

  • Podpora smíšených hracích skupin

Pro děti je životně důležité, aby si mohly hrát s opačným pohlavím, protože je to připraví na budoucí vztahy v práci, doma i ve škole. Pokud si tedy budou chtít hrát ve smíšených skupinách, je to jedině dobře. A pokud si budou později chtít vytvořit klučičí a holčičí party, také si na to přijdou. Navíc když budou vědět, že je v pořádku, že například holky můžou hrát fotbal s klukama, může to vést k rozmanitosti jejich koníčků.

  • Není dobré gender úplně smazat

Cílem by nemělo být vymazat pohlaví, ale povzbudit dítě, aby se nezabývalo genderovými normami a věnovalo se všem zájmům, kariéře a koníčkům, kterým bude chtít. Tím, že ho rodič ujistí, že jejich příležitosti a volby nejsou omezeny pohlavím, může lépe zdůraznit, jak je gender ve společnosti irelevantní. Zároveň je dobré mu vysvětlit, jak genderové stereotypy vznikly a co to je. Aby vědělo, o co se jedná.

Pokud o genderově neutrálním rodičovství začínáte uvažovat, je potřeba počítat i s tím, že váš potomek tak může být zmatený ohledně své vlastní identity. Proto je potřeba mu dobře vysvětlit, co je to pohlaví, gender a jaký je mezi nimi rozdíl. A zároveň je také dobré mít na paměti, že vaše dítě takto nebude zapadat do společností předepsaných kategorií a tím může být některými dětmi považováno za „jiné“. Proto je dobré ho na to připravit a trochu ho před ostatními dětmi obrnit.

Mohlo by se vám líbit

Svobodné děti aneb Jak vypadá respektující výchova

Dnešní svět prochází mnohými proměnami a ty se týkají i výchovy. Již dávno nejsou v pořádku fyzické tresty a přílišná autoritativní výchova, která mnohdy vede k traumatům. Ta respektující se soustředí zejména na vzájemnou důvěru, diskuzi a jasně stanovené hranice.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Krása
Žiletku vyhoďte do koše. Pro dokonale hladkou pokožku jednou pro vždy zkuste efektivnější metody

Žiletku vyhoďte do koše. Pro dokonale hladkou pokožku jednou pro vždy zkuste efektivnější metody

Poradna
Boho styl nepřestává být trendy: Vytvořte si stylové patinované dekorace doslova za korun a během pár minut

Boho styl nepřestává být trendy: Vytvořte si stylové patinované dekorace doslova za korun a během pár minut

Dobrý nápad
Recept na žemlovku: Na téhle by si pochutnaly i naše babičky

Recept na žemlovku: Na téhle by si pochutnaly i naše babičky

Móda
V létě 2024 obujte boty, na které nedaly dopustit Audrey Hepburn ani Marilyn Monroe. Kačenkové podpatky jsou letos překvapivě trendy

V létě 2024 obujte boty, na které nedaly dopustit Audrey Hepburn ani Marilyn Monroe. Kačenkové podpatky jsou letos překvapivě trendy