Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rozhovory

„Budoucnost planety se odvíjí od malých každodenních rozhodnutí každého z nás,“ říká Veronika Khek Kubařová

S herečkou Veronikou Khek Kubařovou jsme si povídali o jejím přístupu k ochraně životního prostředí, o malých ekologických krocích i o tom, jak zachovat naši planetu pro budoucí generace.

Exceluje na prknech Dejvického divadla, hraje v celovečerních filmech a v roce 2019 zazářila v taneční soutěži StarDance. O herečce Veronice Khek Kubařové je také známo, že má blízký vztah k přírodě a ekologii. Není tedy divu, že je českou tváří a patronkou prestižní světové soutěže E.ON Energy Globe. Veronika Khek Kubařová za zelenější zítřky aktivně bojuje nejen šířením osvěty, ale také svým vlastním odpovědným chováním.

Stačí malé každodenní kroky

„Za léta svého patronství jsem viděla mnoho skvělých a mimořádně inspirativních projektů. Ten první impuls však musí přijít od jednotlivce: od uvědomění, že současná světová situace je neudržitelná, až po malé každodenní kroky,“ říká herečka. Rovnou také prozrazuje několik svých eko tipů, které praktikuje: „Snažím se o eliminování jednorázových věcí.“ Čím běžné jednorázové pomůcky udržitelně nahrazuje? Jsou to například látkové odličovací tampony a žínky, menstruační kalhotky, holítko s vyměnitelnou žiletkou, rekrabičky a rekelímky. K poslednímu zmíněnému má Veronika Khek Kubařová ještě jednu osobní výzvu: během natáčení nepoužít ani jeden jednorázový kelímek. Není to nic přehnaně omezujícího, a přesto s tak obrovským potenciálním dopadem, když se zapojíme všichni.

Ekologie a udržitelnost nejsou jen dočasný trend

U toho to však nekončí. Během procházek přírodou sbírá odpadky, doma třídí odpad a po Praze jezdí převážně MHD. Kosmetiku používá přírodní a kdykoliv může, nakupuje v bezobalových obchodech. „Obecně se snažím redukovat věci, které potřebuji k životu,“ shrnuje Veronika svůj přístup k udržitelnému životnímu stylu. Pod ten spadá i omezení nakupování nového oblečení a naopak podpora slow fashion.

Zároveň připouští, že má sama ve snahách obrovské mezery, které pramení buď z nedostatku času, nebo lenosti. Především se však snaží, aby ji péče o planetu bavila dlouhodobě – ekologie a udržitelnost nejsou jen dočasný, moderní trend. „Není potřeba se hroutit, když se to jednou nepovede. Nechci být tou snahou svázaná, ale naopak se jí nechat inspirovat.“

Mohlo by se vám líbit

VERONIKA KHEK KUBAŘOVÁ: Ženství je teď moje téma

Veronika Khek Kubařová si zahrála v letošním filmovém hitu Ženy v běhu, ačkoli je běh jejím „celoživotním nepřítelem“. V létě zářila jako Ofélie a Desdemona na Letních shakespearovských slavnostech. Povídaly jsme si třeba o tom, jaké to je, když se v domácnosti sejdou dva umělci, z nichž jeden téměř nezastavuje a druhý je náturou spíš pecivál.
marianne.cz

Příroda je to nejcennější, co máme

Veronika miluje přírodu a čas v ní strávený. „Pokud nezměníme náš přístup, přijdeme nejen o přírodu, ale i o celou planetu. Je důležité si neustále připomínat, že naše generace je ta, která bude odpovídat na otázky našich vnoučat, co jsme dělali, když byl ještě čas něco změnit.“ Sama přiznává, že ji k větší snaze o ekologii a udržitelnost přiměla až doba covidová, kdy měla více času na procházky venku. A během nich začala mít o budoucnost přírody strach. „Pak mi ale došlo, že o ni se bát nemusíme. S naším rozmazleným způsobem života bychom se mohli bát spíš o sebe a další generaci lidí. Příroda to zvládne. Když bude nejhůř, zbaví se největších škůdců. Nás.“

Potkejte se s Veronikou na E.ON Energy Globe eko festivalu

Chcete si o postoji Veroniky Khek Kubařové k ekologii poslechnout více? Navštivte její přednášku na E.ON Energy Globe eko festivalu, který se uskuteční 9. září v Kasárnách Karlín. Kromě přednášek se můžete těšit také na vyhlášení vítězného projektu v soutěži E.ON Energy Globe, o kterém můžete už nyní hlasovat zde. Do finálové šestky se letos probojovaly tyto projekty: Rybí zahrada v Lážovicích, Beecarbonize – strategická hra, Cirkulární oblečení NIL Textile, Revitalizace školy Českobrodská, Síť učeben Archimedes a Cyrkl – digitální odpadové tržiště. 

Mohlo by se vám líbit

Ekologický domek nabízí dokonalé pohodlí

Zdravější bydlení pro každého bez univerzálního řešení. Taková je snaha architektů z ateliéru Woonpioniers, kteří navrhli objekt, který je něco mezi produktem a architekturou.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Rozhovory
Dvě kamarádky se rozhodly změnit zákon, který může ovlivnit tisíce žen. Úspěch je nyní jen krůček od nich

Dvě kamarádky se rozhodly změnit zákon, který může ovlivnit tisíce žen. Úspěch je nyní jen krůček od nich

Lidé a místa
Změňte svůj pohled na život v malém prostoru: V cenově dostupné mini dřevostavbě zažijete pohodlí na pár čtverečních metrech

Změňte svůj pohled na život v malém prostoru: V cenově dostupné mini dřevostavbě zažijete pohodlí na pár čtverečních metrech

Lidé a místa
Na návštěvě pohádkového domu na venkově: Jasně žlutá kuchyně a na zahradě stromový dům

Na návštěvě pohádkového domu na venkově: Jasně žlutá kuchyně a na zahradě stromový dům

Cestování
KVÍZ: Krása a rozmanitost české přírody. Vyzkoušejte, jak dobře ji znáte

KVÍZ: Krása a rozmanitost české přírody. Vyzkoušejte, jak dobře ji znáte