Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

10 manželských pravidel, která byste měli porušovat

Měli byste dělat všechno společně. Řešit každý nesoulad, každou noc trávit ve společné posteli, a hlavně – nikdy se nesmíte nudit. Cože?! Nejenže některá pravidla mohou být zastaralá, ale hlavně mohou být pro váš vztah škodlivá!

Redakce Marianne | 27. 08. 2014


1. Nikdy nechoďte spát naštvaní

Pokoušet se pracovat na problému, když jste unavení a vystresovaní, to k ničemu dobrému nepovede. Raději se držte hesla „ráno moudřejší večera“ a k problému se vraťte, až odpočatí a s chladnou hlavou.

2. Buďte za všech okolností upřímní

Říkat v manželství ve všech případech jen 100% pravdu není zrovna nejlepší taktika. Buďme upřímní tam, kde je to nezbytné, ale nemusíme sdílet všechny detaily, co se například našich předchozích vztahů týče. „To vede ke srovnávání a ve srovnávání někdo vždycky vyjde jako ten horší,“ tvrdí partnerská psychoterapeutka Barbara Bartlein. Proto berme ohledy na city našeho partnera a važme svá slova.

3. Na dovolenou jezděte jen spolu

Mezi lidmi panuje názor, že jakmile máte konečně trochu volného času, kdy nemusíte do práce, měli byste ho přirozeně trávit se svým partnerem. Problém nastává ve chvíli, kdy máte se svým protějškem odlišné představy, jak tento čas využít. Zatímco vy toužíte po wellness víkendu, váš přítel může vyrazit kempovat. Jen si dejte pozor, abyste netrávili veškerý volný čas každý zvlášť.

4. Hádky jsou prvním krokem k rozvodu

„Ve skutečnosti je to tak, že páry, které se nikdy nehádají – za předpokladu, že se tak vyhýbají konfliktu –, jsou náchylnější k rozchodu,“ říká Barbara Bartlein. „Musíte si najít způsob, jak se hádat zdravě a produktivně, bez obviňování, nadávek a podobně. Občas je potřeba pročistit vzduch.“

5. Jakmile máte děti, jsou vždy na prvním místě

„Často vídáme, že partneři staví svůj vztah na představě ‚hlavně být dobrým rodičem‘,“ tvrdí psycholožka Elizabeth Lombardo. „Ale tyto páry na to jdou úplně špatně. Prioritou musí být vždy partnerský vztah.“ Pokud jsou šťastní rodiče, jsou šťastné i děti, které navíc ve svých rodičích vidí správný vzor pro milující vztah. „Najděte si čas i sami pro sebe. Nebojte se, děti to zvládnou.“

6. Nikdy byste neměli spát odděleně

Pravidlo, že partnerům se spí lépe a pohodlněji v jedné posteli, je mýtus. Zatímco jeden může chodit brzo na kutě, druhý může rušit spánek partnera světlem lampičky, až si bude do noci číst. Takže pokud se občas jeden z vás odebere do pokoje pro hosty, nebojte se. „Kvalitní noční spánek je důležitý pro vaše fyzické i psychické zdraví i pro samotné manželství,“ potvrzuje doktorka Lombardo. Jen se ujistěte, že se útěkem do samostatné postele nevyhýbáte intimnostem či jinému fyzickému kontaktu.

7. Partneři by měli sladit svoje koníčky

Pokud trávíte každou volnou chvíli tréninkem na běžecký maraton, zatímco váš manžel se neustále přehrabuje ve svém autě, není to pro vaše manželství zrovna šťastný krok. Ovšem neznamená to, že se musíte vzdát aktivit, které máte rádi, jen proto, že váš partner má jiné koníčky. Vzdát se své vášně je podobné jako vzdát se své nezávislosti. Mějte své vlastní koníčky, ale zároveň najděte činnost, které se můžete věnovat s partnerem společně.

8. Jakmile vyhasne jiskra, je konec

Mnoho manželských párů ví, že v dlouhodobém vztahu nelze udržet jiskru, která vás sežehne v počátcích vztahu. „Bohužel mnoho párů si také myslí, že jakmile je jiskra pryč, jejich vztah skončil a je načase hledat něco nového,“ říká Barbara Bartlein. Dlouhodobé vztahy fungují na principu odhodlání a důvěry, s jejichž pomocí láska roste a posouvá se na další úroveň.

9. Nuda je špatná

Problém přichází v momentě, kdy si páry spojují klid a předvídatelnost v chování partnera s něčím špatným. Vztah plný adrenalinu může být vzrušující, ale pro dlouhodobý vztah to není zdravé. Je lepší ‚nudně‘ vědět, kde je váš manžel každé úterý večer, než být neustále překvapována a šokována. „Raději mít bezpečný, uvolněný, ‚nudný‘ a předvídatelný vztah. Vždy si můžete dodat nějaké vzrušení nebo změnu v podobě dovolené či nějakou novou aktivitou.“

10. Měli byste mít s partnerem sex, abyste mu/jí udělali radost

Toto bývá problém převážně u žen, a hlavně u novopečených matek. „Sex se stává další položkou na seznamu a vy jej považujete za důležitý, abyste udrželi manželství a potěšili partnera,“ říká Lombardo. „Žádný z těchto důvodů není špatný, ale musíte si uvědomit, že sex by měl být potěšením pro vás oba.“

Související články

Dobrý nápad
KVÍZ: Zdraví, sílu najdeš v sýru! Vyzkoušejte, zda se vyznáte v jednotlivých druzích

KVÍZ: Zdraví, sílu najdeš v sýru! Vyzkoušejte, zda se vyznáte v jednotlivých druzích

Lidé a místa
Vytvořte si na zahradě kancelář, pokoj pro hosty nebo hernu: Nechte se inspirovat tímto modulárním domkem

Vytvořte si na zahradě kancelář, pokoj pro hosty nebo hernu: Nechte se inspirovat tímto modulárním domkem

Dům
Historická perla Jizerských hor: Zrekonstruovaná chalupa s moderním vybavením a saunou

Historická perla Jizerských hor: Zrekonstruovaná chalupa s moderním vybavením a saunou

Krása
Jak se v létě nalíčit k vodě: Zjistěte, jaký make-up zvolit a čeho se rozhodně vyvarovat

Jak se v létě nalíčit k vodě: Zjistěte, jaký make-up zvolit a čeho se rozhodně vyvarovat