Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

5 důvodů, proč navštívit Provence: kraj Brigitte Bardot a Paula Cézanna

Milujete levandulová pole, slunce, klidnou atmosféru přímořských vesniček a delikátního vína a ještě stále nemáte vybranou destinaci pro letošní dovolenou? Volba je jasná. Vydejte se, nejlépe po vlastní ose, do francouzské Provence!

Redakce Marianne | 8. 07. 2014


Region je rozmanitý a nabízí celou paletu možností vyžití pro milovníky přírody, koupání, romantiky, ale zejména relaxace a pohody. Rozkládá se na středomořském pobřeží, nechybí zde ale ani hory, které se nacházejí především na východě. Nejznámější horou Provence je Montagne Saint-Victoire, kterou proslavil malíř Paul Cézanne, který ji často a rád maloval.

Hory a levandule, kam se podíváš

Kromě hor, nekonečných levandulových polí, slunce a malebných vesniček Azurové pobřeží proslulo zejména kvalitními víny. Místní lidé si je dokážou jaksepatří vychutnat jako předvečerní aperitiv i osvěžující doprovod středomořského oběda či večeře; jejich lehkost a svěžest přispívá ke zdejší atmosféře dolce vita neboli sladkého života a příjemné náladě po celý den.

14316922947_be218808a7_z

Ty z vás, které už Provence, Azurové pobřeží a proslulé Saint-Tropez navštívily, určitě ochutnaly místní vinařskou chloubu. Výjimečné víno značky Chateau Minuty, které se pěstuje na vinicích přímo u moře jen pár kilometrů od Saint-Tropez, je pití, které jednou okusíte a nikdy na něj nezapomenete. Kromě výletníků a milovníků vína je poznávacím znamením i pro celebrity, třeba na festivalu v Cannes patří k nejpopulárnějším. Dokladem jeho obliby je i fakt, že až 80 procent Minuty Rosé se prodá přímo v oblasti Provence, jakkoli je v létě populární i v Paříži a po celém světě.

Pijte víno jako vodu

O Francouzích se s nadsázkou říká, že pijí vína, obzvlášť ta lehká, dokonce místo vody. „Díky zdravému přímořskému ovzduší je na rozdíl od některých těžkých vín z vnitrozemí velmi lehké a osvěžující, s typickou elegantní mineralitou danou břidlicovým podložím, což z něj spolu s vynikající chutí po bílých broskvích, kompotovaných citrusech a květinách činí ideálního společníka k lehkému středomořskému obědu i odpolednímu popíjení na slunné terase či jachtě,“ říká s nadsázkou Tamara Šekeljič, odbornice na vinařství, o vínu pěstovaném jen pár kilometrů od městečka Saint-Tropez, které proslulo mimo jiné i povedenými četnickými příběhy Louise de Funèse.

minuty_histoire08

Vinařské panství Chateau Minuty, na němž se okolo vesničky Gassin rozkládají místní vinice, vzniklo spolu se stejnojmenným zámkem jako chlouba šlechtické rodiny Germondi už v 18. století. V roce 1936 zámek i se slavnou kaplí a několika desítkami hektarů vinic zakoupil Gabriel Farnet, který je považován za zakladatele moderní éry tohoto dnes tak populárního vinařství. Díky špičkovému vinařskému know-how a jasné vizi současných majitelů, bratrů Jeana-Etienna a Francoise Mattonových (jejichž matka mimochodem navrhla typickou ladně zaoblenou lahev, kterou vinařství dodnes používá pro svou vlajkovou loď, nejznámější „M de Minuty“), patří Chateau Minuty mezi světově nejproslulejší vinařství, jehož vína najdete na vinném lístku těch nejprestižnějších restaurací nejen na Azurovém pobřeží, ale i v Paříži či v zahraničí.

minuty

Relaxujte na jachtě

Mimo Provence je Minuty populární zejména při slavnostních příležitostech či party, pro jeho delikátní, elegantní ovocně-květinovou chuť si jej oblíbily zejména ženy. V rodném kraji je ale k vidění tak často, jako třeba u nás káva nebo čaj. Na zahrádkách, na terasách, na každé lodi, takřka všude lidé pijí toto víno. „Kromě smyslového požitku z lahodné chuti je Minuty Rosé také přívětivé k organismu, neboť neobsahuje, na rozdíl od řady jiných vín, žádné pesticidy. Zdravost a kvalita středomořského ovzduší, kde je teplota díky blízkosti moře o pár stupňů nižší než ve vnitrozemí, zaručuje, že víno bude mít větší přirozenou svěžest; lehký vánek hrozny osušuje a chrání je před přezráváním i nemocemi, takže nejsou nutné postřiky,“ popisuje kvality ‚azurového terroir‘ Valéry Bourgin, Francouz, který žije od roku 1996 v Česku. Právě ten sem jako první zmíněné víno z oblasti Saint-Tropez dovezl.

Následujte „Bardotku“

A jak se vůbec o malém, provinčním vinařství v téměř neznámé, anonymní vesničce, kterou kdysi Saint-Tropez bylo, dozvěděl celý svět? „Proslavila jej Brigitte Bardot. Když si jej ve druhé polovině minulého století oblíbila jako svou prázdninovou destinaci, přilákala sem postupně statisíce turistů. Ti si, stejně jako místní, zdejší víno doslova zamilovali,“ uvádí Valéry Bourgin.

11317210BND

Ten se v ‚divokých devadesátých‘ přestěhoval do Česka, kde rozjel podnikání v oblasti dovozu a distribuce prověřených špičkových značek vína. Sám ví, že dobrá vína si své milovníky vždycky najdou. Nějakou dobu to ale trvá. „Značku a image vína nevybudujete za týden ani měsíc, je to běh na dlouhou trať. Ale vyplatí se,“ pochvaluje si Francouz, který sice již osmnáct let žije v Česku, do milované Provence se ale rád a často vrací. V Česku se mu však daří, během svého dlouholetého působení si vybudoval už rozsáhlou klientelu, byť – jak sám připouští – začátky nebyly lehké.

brigitte_bardot_medium

Buďte jako celebrity

Nejtěžší je, aby lidé víno vůbec ochutnali, pokud ho neznají, překonávat předsudky je někdy velmi obtížné. Pokud se podaří jej mezi lidi rozšířit, máte vyhráno. Nejlepší reklama je ta, kterou šíří lidé sami. Zrovna nedávno za mnou přišel jeden pán a říkal: ‚Tohle víno jsem pil u známého na party, působilo na mě jako magnet.‘ A hned si objednal několik lahví právě vína z Provence,“ pochvaluje si Bourgin. V Česku má dnes již stabilní klientelu, kromě řady luxusních restaurací a hotelů, gurmánského paláce Julius Meinl v Praze nebo populární restaurace Na Kopci patří mezi jeho klienty i několik celebrit. Jejich jména ale prozradit nechce. „Nechám na nich, jestli se svým kladným vztahem k Minuty a dalším vínům budou chtít chlubit,“ směje se Francouz. Dodává ale, že právě víno z provensálského panství Chateau Minuty snad ani za alkohol považovat nelze. To vám ostatně potvrdí každý, kdo žije v Provence, nebo zde měl možnost alespoň nějaký čas pobývat. Pokud už máte letos po dovolené, co začít plánovat tu na příští rok? Více na http://www.meinlpraha.cz


Související články

Zábava
Princ William slaví 42. narozeniny: Podívejte se na jeho nejhezčí momenty s Kate a dětmi

Princ William slaví 42. narozeniny: Podívejte se na jeho nejhezčí momenty s Kate a dětmi

Tradice
KVÍZ: Víte, co jsou škráně a další moravské výrazy? Vyzkoušejte své znalosti

KVÍZ: Víte, co jsou škráně a další moravské výrazy? Vyzkoušejte své znalosti

Byt
Mladá rodina se s interiérem starého bytu popasovala na jedničku

Mladá rodina se s interiérem starého bytu popasovala na jedničku

Lidé a místa
Ubytujte se v jednom z nejkouzelnějších domků v Provence: Čeká na vás pravý francouzský sen

Ubytujte se v jednom z nejkouzelnějších domků v Provence: Čeká na vás pravý francouzský sen