Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

5 tipů na jedinečnou dovolenou

Přinášíme vám tipy na netradiční místa, kam se letos o prázdninách vypravit a co zajímavého tam podniknout

Redakce Marianne | 3. 07. 2014

1. Po stopách psa baskervillského

0055_dartmoor_devon-2_med


Kdo je milovníkem toulek drsnou romantickou krajinou a nemá rád čtyřicetistupňová vedra, bude pro něj národní park Dartmoor v hrabství Devon na jihozápadě Velké Británie tím pravým místem. Těmito mokřinami se prý inspiroval i Arthur Conan Doyle ve slavném Psu baskervillském. V Devonu najdete ale i nádherné pláže, údajně nejčistší v Anglii, kde si na své přijdou fanoušci adrenalinových vodních sportů. Tato oblast nabízí i mnoho atraktivních historických městeček a rustikálních vesniček. Gurmáni by měli ochutnat místní jehněčí a hovězí maso a mořské speciality. Kulturním centrem oblasti je město Plymouth. (www.visitdevon.co.uk, www.dartmoor-npa.gov.uk)

2. Vyplujte na Jadran

lod


Chcete spojit dovolenou u moře se sportem? Originální zájezdy, které kombinují plavbu lodí a cyklistiku jsou určeny pro rekreační i sportovní cyklisty, zkrátka pro všechny, kdo milují nádhernou krajinu jadranských ostrovů. Nejenže zažijete romantickou plavbu lodí, na které je veškeré zázemí, ale ještě si vylepšíte fyzičku a objevíte zcela neznámá místa. Toto jedinečné potěšení pro tělo i ducha nabízí cestovní kancelář Geotour. (www.geotour.cz/kololod)

3. Na stres zapomeňte v klášteře

klaster1


Chcete si na chvíli vyzkoušet mnišský život? Nebo si jen užít ticha a klidu a odpočinout si od pracovních povinností? Čím dál populárnější jsou pobyty v klášterech či klášterních hotelích, které nabízejí různé služby. Někde je možné okusit opravdový mnišský život, někde se můžete přihlásit do různých kurzů, zahrát si golf nebo si oddychnout v lázních. Široká nabídka takových pobytů je třeba v Rakousku (potřebné informace a odkazy na jednotlivé kláštery najdete na www.austria.info/at nebo v češtině na www.austria.info/cz). V Česku si můžete zajet například do Hotelu Klášter Teplá v areálu kláštera premonstrátů v Teplé nedaleko Mariánských Lázní (www.hotelklastertepla.cz).

4. Poznejte Amsterdam

New-Amsterdam_tcm5-30129


Hlavní město Nizozemí nenabízí jen plavby po místních kanálech a možnost pronajmout si loďku, ale zajít můžete i na ochutnávku těch nejlahodnějších holandských sýrů (www.reypenaercheese.com). Skvělá možnost, jak poznat metropoli, je vyjížďka na tzv. LimoBikes s vlastním řidičem, kde si pohodlně sedíte, popíjíte drinky a kocháte se amsterdamskými ulicemi. Můžete si vybrat z různých tematických projížděk – popíjejte pivo, pochutnejte si třeba na barbecue nebo vyrazte s dětmi a zkuste skvělé nealkoholické drinky. Tohle kolo si prostě užijete s přáteli, s rodinou i s kolegy z práce (www.limobike.nl).

5. Život v souladu s přírodou

biofarma-stupava-salas_22


Taky ujíždíte na biopotravinách a aspoň čas od času si nějakou dobrotu dopřejete? Co takhle si trochu zafarmařit a strávit prázdniny na biofarmě? Na své si přijdou dospělí i děti – můžete si prohlédnout provoz farem a někde si práci i vyzkoušet. Můžete se zapojit do  sezonních prací, jako je sečení sena, krmení mláďat, sběr ovoce či moštování. Smlsnete si na místních specialitách, které si určitě odnesete i domů. Farmy nabízejí mimo jiné jízdu na koni, ale i půjčení kol nebo koloběžek a aktivity pro děti. Na některých je k dispozici i bazén nebo sauna. Nabídky pobytů na farmách v Česku, v Rakousku, Slovinsku nebo Španělsku najdete na www.nafarmu.cz.

Související články

Dům
 Luxusní zahradní dům s bazénem v srdci přírodní rezervace

Luxusní zahradní dům s bazénem v srdci přírodní rezervace

Byt
Nábytek z řetězce a proměna za minimální rozpočet: Proč tento malý pražský byt s jelenem přitahuje stovky hostů

Nábytek z řetězce a proměna za minimální rozpočet: Proč tento malý pražský byt s jelenem přitahuje stovky hostů

Dobrý nápad
Praskají vám vajíčka při vaření nebo se špatně loupou? Zkuste tyto triky

Praskají vám vajíčka při vaření nebo se špatně loupou? Zkuste tyto triky

Dům
Dům, který se podobá ikonickému telefonu s jablkem, najdeme ve Zlíně a rozhodně stojí za pozornost

Dům, který se podobá ikonickému telefonu s jablkem, najdeme ve Zlíně a rozhodně stojí za pozornost