Přejít k hlavnímu obsahu
Téma Marianne

Chcete se rychle rozvést nebo vyřešit sousedský spor? Využijte mediaci

Máte nějakou rozepři o majetek s příbuznými nebo řešíte sousedský konflikt a bojíte se, že u soudu ztratíte několik let života? Hlavu vzhůru – díky mediaci se doba řešení může zkrátit na pouhé hodiny.

Redakce Marianne | 24. 09. 2013


Nevěřícně kroutíte hlavou? Je to ale tak. Soudy se u nás obvykle ‚táhnou‘ neuvěřitelně dlouho, průměrně je to až 581 dnů. Schválně si to spočítejte, to je přes rok a půl. Není divu, že mnozí raději rezignují a do žádného sporu se nepouštějí. Ovšem rada by tu byla a tou je mediace.

Levné, rychlé a efektivní řešení

Paní Jana už ani nevěřila, že by se snad někdy mohla dohodnout se svou sousedkou, se kterou byly několik let na ‚kordy‘. A přitom šlo o maličkost, která jim ale sousedské vztahy zhoršovala. Když se doslechla o možnosti mediace, ani na okamžik neváhala a vyhledala mediátora. Stačily čtyři schůzky, a obě sousedky si dokonce po letech podaly ruku. Spor byl vyřešen za dva týdny. A o tom mediace je. Jak říká JUDr. Milan Jelínek z advokátní kanceláře Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři, náklady na mediaci jsou asi třetinové oproti tomu, co stojí soudní řízení. „Je obvyklé, že náklady spojené s mediací si strany sporu rozdělí rovným dílem.“

S mediací musejí souhlasit obě strany

Mediace není žádný povinný postup řešení sporu. Je to alternativní a zcela dobrovolný způsob řešení nějaké sporné situace. Mediaci tedy není možné nikomu vnutit – pokud tedy jedna strana nechce, máte smůlu. Pokud se vám to ale podaří, pak mediace dokáže vyřešit problémy dohodou, a udržet tak dobré vztahy mezi stranami i do budoucna. A že je mediace populární i ve světě, o tom svědčí fakt, že v některých zemích dosahuje podíl mediace v řešení sporů až 50 %!

A jak to funguje v praxi?

O provedení mediace se uzavře smlouva mezi mediátorem a stranami konfliktu. V ní se stanoví doba, po kterou se bude mediátor pokoušet o dosažení dohody. Rychlost pak záleží na samotných účastnících. Stejně tak je na nich, jestli bude mediace trvat hodiny, dny, týdny nebo měsíce. Pokud se ale chcete vyhnout soudním tahanicím, pak je na vás, abyste se pokusili dohodnout co nejdřív.

Info Marianne.cz

Seznam mediátorů spravuje ministerstvo spravedlnosti a je dostupný na veřejné elektronické síti a na stránkách ministerstva. Tam si můžete najít toho ‚svého‘ mediátora – a to zcela dobrovolně.