Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

Moje místo v Evropě

Rádi byste vyrazili na prodloužený víkend? Nechte se inspirovat tipy zajímavých osobností, kam se rády vracejí.

Lucie Koldová, designérka: 

Ráda jezdím do Dánska, mojí oblíbenou destinací je hlavně Kodaň. Je tam krásná příroda s proměňujícím se podnebím a severským duchem. V Kodani se navíc dotknete designu na vysoké úrovni, dánští designéři spoluutvářejí historii města a je to v něm cítit na každém kroku. Mám ráda zdejší vizuální kulturu – stylové kavárny a restaurace, třeba Noma, ta je vyhlášená, miluji i procházky podél moře v docích. Když svítí slunce, je to nepřekonatelný zážitek. 

Petra Ptáčková, módní návrhářka: 

Odmala ráda jezdím do chorvatského městečka Cavlat, dvacet kilometrů od Dubrovníku. Je to docela jiné Chorvatsko, já sama se tu vždycky cítím jako malé dítě, skáču si po skalách, v létě plavu, kde chci… To je taková moje pohádka. A ještě jsem se zamilovala do Portugalska, Lisabonu a taky do malého města Sesimbra. Má pro mě podobné kouzlo jako Praha, jen je celé vykreslené ve veselých barvách. Každý dům má v sobě něco úžasného, obklad z malovaných kachliček nebo jen nádhernou barvu zdí. Tahle místa jsou pro mě výjimečná tím, že se tam cítím sama sebou a nepotřebuji být silná, nemusím s ničím bojovat a snažit se být rychlejší, lepší, dokonalejší…

Kryštof Michal, zpěvák skupiny Portless: 

Nejraději jezdím do Alp, miluji totiž lyžování. Hory zalité sluncem jsou nádherné, zvláště když jsou vysoké… A ještě si v těch výškách člověk srovná myšlenky a zjistí, že spousta věcí, které řeší, jsou vlastně malichernosti.

Lucie Drdová, galeristka: 

S mužem pravidelně jezdíme do oblastí kolem Sieny, bývá to taková cesta spojená s degustacemi vína, dobrým jídlem a kulturou. Plná vína odrůdy Sangiovese jsou velmi lahodná a přikusovat k nim třeba takový ovčí sýr pecorino, to je opravdová slast. Toskánsko bylo po dlouhá staletí centrem krásných umění a vlastně se není čemu divit – umělce inspirovala úžasná krajina s tóny barev, které popíšete jen stěží. I dnešek je tu spojený s uměním, v městečku San Gimignano sídlí jedna z nejlepších italských galerií se současným uměním Galleria Continua, doporučuji také návštěvu vinařství Salcheto na úpatí Montepulciana, které na své značce spolupracuje s řadou umělců. 

Hana Michopulu, gastronomická novinářka: 

Kdybych měla dva dny volna, vyrazím do Mnichova. Jíst, pít a chodit po centru. Kdybych měla tři dny, pojedu do Kodaně, což je moje nová láska a inspirace nejen v jídle, ale i v přístupu k životu, sever podle mě učí Evropu vařit i žít. A kdybych mohla někde zůstat, byl by to Londýn!