Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

Moje místo v Evropě

Rádi byste vyrazili na prodloužený víkend? Nechte se inspirovat tipy zajímavých osobností, kam se rády vracejí.

Lucie Koldová, designérka: 

Ráda jezdím do Dánska, mojí oblíbenou destinací je hlavně Kodaň. Je tam krásná příroda s proměňujícím se podnebím a severským duchem. V Kodani se navíc dotknete designu na vysoké úrovni, dánští designéři spoluutvářejí historii města a je to v něm cítit na každém kroku. Mám ráda zdejší vizuální kulturu – stylové kavárny a restaurace, třeba Noma, ta je vyhlášená, miluji i procházky podél moře v docích. Když svítí slunce, je to nepřekonatelný zážitek. 

Petra Ptáčková, módní návrhářka: 

Odmala ráda jezdím do chorvatského městečka Cavlat, dvacet kilometrů od Dubrovníku. Je to docela jiné Chorvatsko, já sama se tu vždycky cítím jako malé dítě, skáču si po skalách, v létě plavu, kde chci… To je taková moje pohádka. A ještě jsem se zamilovala do Portugalska, Lisabonu a taky do malého města Sesimbra. Má pro mě podobné kouzlo jako Praha, jen je celé vykreslené ve veselých barvách. Každý dům má v sobě něco úžasného, obklad z malovaných kachliček nebo jen nádhernou barvu zdí. Tahle místa jsou pro mě výjimečná tím, že se tam cítím sama sebou a nepotřebuji být silná, nemusím s ničím bojovat a snažit se být rychlejší, lepší, dokonalejší…

Kryštof Michal, zpěvák skupiny Portless: 

Nejraději jezdím do Alp, miluji totiž lyžování. Hory zalité sluncem jsou nádherné, zvláště když jsou vysoké… A ještě si v těch výškách člověk srovná myšlenky a zjistí, že spousta věcí, které řeší, jsou vlastně malichernosti.

Lucie Drdová, galeristka: 

S mužem pravidelně jezdíme do oblastí kolem Sieny, bývá to taková cesta spojená s degustacemi vína, dobrým jídlem a kulturou. Plná vína odrůdy Sangiovese jsou velmi lahodná a přikusovat k nim třeba takový ovčí sýr pecorino, to je opravdová slast. Toskánsko bylo po dlouhá staletí centrem krásných umění a vlastně se není čemu divit – umělce inspirovala úžasná krajina s tóny barev, které popíšete jen stěží. I dnešek je tu spojený s uměním, v městečku San Gimignano sídlí jedna z nejlepších italských galerií se současným uměním Galleria Continua, doporučuji také návštěvu vinařství Salcheto na úpatí Montepulciana, které na své značce spolupracuje s řadou umělců. 

Hana Michopulu, gastronomická novinářka: 

Kdybych měla dva dny volna, vyrazím do Mnichova. Jíst, pít a chodit po centru. Kdybych měla tři dny, pojedu do Kodaně, což je moje nová láska a inspirace nejen v jídle, ale i v přístupu k životu, sever podle mě učí Evropu vařit i žít. A kdybych mohla někde zůstat, byl by to Londýn! 

Související články

Rodina a děti
Jak se v dospělosti vypořádat s negativními zážitky z dětství: Nebojte se terapie a učte se být sama se sebou

Jak se v dospělosti vypořádat s negativními zážitky z dětství: Nebojte se terapie a učte se být sama se sebou

Zahrada
Slimáky nakrmte ovesnými vločkami, pak už nebudou mít chuť na vaše rostliny

Slimáky nakrmte ovesnými vločkami, pak už nebudou mít chuť na vaše rostliny

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte pořádkumilovnou Monicu ze seriálu Přátelé? Otestujte své znalosti

Kvíz: Jak dobře znáte pořádkumilovnou Monicu ze seriálu Přátelé? Otestujte své znalosti

Dům
S důrazem na jednoduchost a funkčnost postavili domácí wellness

S důrazem na jednoduchost a funkčnost postavili domácí wellness