Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

Naučte se mluvit očima – budete úspěšní v lásce, podnikání a životě

Ne nadarmo se říká, že oči jsou okno do duše. A oční kontakt může změnit hodně, nebo taky hodně zkazit. Nebojte se ho při komunikaci používat, všechno půjde snadněji.

Redakce Marianne | 6. 11. 2013


Mark Twain napsal, že slova jsou namalovaný oheň, ale pohled je oheň sám. Prostředek vyjádření, tedy psané slovo, je ve srovnání se silou pohledu neúčinný. Určitě jste si to ověřili sami – ústa mohou říkat cokoli, ale jen v očích uvidíte pravdu. Neumíte to? Bojíte se pohlédnout druhým do očí? Nemusíte – navazovat správný oční kontakt není tak těžké a dá se to naučit.

Staňte se mistrem očního kontaktu

Když se naučíte ‚správně‘ koukat, bude to přínos v téměř všech typech společenských situací, do nichž se můžete dostat, a to nejen v zaměstnání, ale i ve vztazích. Ovšem jak to udělat, abyste překonali tu hrůzu a obavy z přímého očního kontaktu? Proč vůbec máme tak velký strach z toho, abychom se podívali třeba neznámým lidem do očí?

Oči jako indikátor nálady

Vaše oči spolehlivě ukážou, jestli máte dobrou náladu, nebo jestli jste smutní a máte všeho po krk. Oční kontakt je důvěryhodný indikátor nálad, takže když se někomu podíváte do očí, otevíráte se mu a odhalujete svůj vnitřní svět. I to je zřejmě důvod, PROČ se bojíme dívat se druhým do očí. Co když se vám bude smát? Co když toho zneužije?

Jak odstranit nesmělý a plachý pohled

  1. Prodlužujte oční kontakt s přáteli a rodinou: Najděte si přítele nebo člena rodiny, který je aspoň trochu přístupný a nebude si z vás dělat legraci. Vysvětlete jim, že chcete zlepšit svůj oční kontakt a proč. Pak se posaďte proti sobě (asi půl metru od sebe), mezi vámi by nemělo nic být. Nejdříve se dívejte jeden druhému do očí jednu vteřinu, pak odvraťte zrak. Při tomhle cvičení se dívejte jen do jednoho oka, ne do obou současně. Pak si hleďte do očí pět vteřin, opět odvraťte zrak. Potom se dívejte deset vteřin, třicet vteřin, jednu minutu a tři minuty. Ideální je, když se budete celou dobu tvářit neutrálně, občas se usmějte – hlavně uvolněte obličej a nechte mluvit oči. Není to ale soutěž, takže i mrkněte nebo se zasmějte. Všímejte si, jaké myšlenky vás při tom napadají.

  2. Navazujte občasný krátký oční kontakt s cizími lidmi: Když jdete po ulici (pouze ve dne), podívejte se do očí každému, kdo jde proti vám, na tak douho, abyste si všimli barvy jeho očí. Pak odvraťte zrak. Nezní to tak hrozivě, že? Tvařte se neutrálně, a budete žasnout nad výsledky. Nenavazujte příliš dlouhý oční kontakt, aby to nevypadalo, že na toho druhého zíráte. S očním kontaktem začněte ve chvíli, kdy je od vás čtyři až pět kroků. Zrak odvracejte do stran, ne vertikálně – to znamená, že pokud navážete oční kontakt s někým, kdo je od vás nalevo, podíváte se pak přímo kupředu, ne dolů.

  3. Udržujte delší oční kontakt s neznámými lidmi, jako jsou prodavačky atd.: Procvičování očního kontaktu s číšníky a prodavačkami není nic špatného, ale musíte to dělat přátelsky a slušně. Pokud dotyčná osoba odvrátí zrak, nevadí a nemějte z toho nepříjemné pocity. Jednou z věcí, kterou se musíte při navazování očního kontaktu naučit, je vyrovnat se s odmítnutím.

  4. Udržujte dlouhý oční kontakt při rozhovoru s přáteli, členy rodiny i spolupracovníky: Postupujte pomalu a pozvolna, abyste dotyčného nevylekali. Pokud začnete posilovat oční kontakt a nechcete, aby se ten druhý cítil spoutaně nebo nepříjemně, musíte to vyvážit tím, že zmírníte působení jiných faktorů, které ovlivňují společenský prostor (například fyzickou vzdálenost). Nedrťte toho druhého svým pohledem ani ho nenuťte, aby se vám musel podvolit a odvracet se. Oční kontakt je tanec – vyzvěte toho druhého k ‚tanci‘ krátkými pohledy a pak se chvíli dívejte jinam. Usmívejte se, dýchejte a vnímejte, jak se mezi vámi vytváří stále větší spojení. Až se tohle naučíte, můžete klidně začít s navazováním hlubšího očního kontaktu s lidmi, s nimiž jste se právě seznámili.


Související články

Byt
Útulnost a minimalismus spojené v jednom: Podívejte se na tento atypický byt plný inspirace

Útulnost a minimalismus spojené v jednom: Podívejte se na tento atypický byt plný inspirace

Zábava
Nejočekávanější filmy léta 2024: Těšit se můžete na novou Marvelovku i policejní komedii s Willem Smithem

Nejočekávanější filmy léta 2024: Těšit se můžete na novou Marvelovku i policejní komedii s Willem Smithem

Móda
Nejlepší boty, které se hodí k letním šatům podle jejich délky: Zjistěte, co obout k vašemu oblíbenému modelu

Nejlepší boty, které se hodí k letním šatům podle jejich délky: Zjistěte, co obout k vašemu oblíbenému modelu

Móda
Jak se obléknout do práce elegantně a pohodlně zároveň? K dokonalému outfitu vám stačí pár základních kousků

Jak se obléknout do práce elegantně a pohodlně zároveň? K dokonalému outfitu vám stačí pár základních kousků