Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

Operace Izrael: přihlaste se do konkurzu reality show a zažijte léto jinak

V pondělí 16. června končí možnost přihlásit se do reality show Operace Izrael. Internetová televize Stream.cz bude vybírat dva muže a jednu ženu, kteří v létě pojedou do Izraele na desetidenní výcvik sebeobranného systému krav maga. Pokud máte fyzičku a sportovního ducha, máte velkou šanci, že to budete právě vy. Nikola Masopustová, certifikovaná instruktorka dětské a ženské sekce krav maga, nám k tomu řekla víc...

Redakce Marianne | 13. 06. 2014


O krav maga se říká, že je nejúčinnější sebeobranný systém na světě (to ostatně potvrzuje i skutečnost, že je součástí výcviku armády a policie). Co je krav maga pro vás?

Ráda bych odpověděla, že všechno, a nelhala bych. Ale mohlo by to trochu zavánět fanatismem, což bych nerada. Každopádně asi jako pro každého studenta pro mě není krav maga jen o nejlepší sebeobranně, ale jsou to i skvěle strávené chvíle s lidmi, kteří mají společný zájem. A zrovna na tyhle kurzy chodí hodně zajímaví lidé. Kromě dřiny a naučených technik je krav maga taky o dobrém pocitu a radosti z pohybu, který sám o sobě  má obzvlášť pro ženy skvělé vedlejší účinky – tvaruje postavu, dodává sílu a zlepšuje fyzičku. A pokud má někdo zlobivé nebo hyperaktivní dítě, může krav maga pomoci tu jeho energii dobře nasměrovat. 

Jak náročné je se stát certifikovanou instruktorkou krav maga?

Musela jsem, ale já sama jsem především chtěla, pro to udělat maximum. Trénink, příprava i samotný instruktorský kurz byly jedinečný zážitek. Ty nároky byly obrovské, ale když pocházejí od největších profíků a člověk to absolvuje s tak skvělou partou lidí, zas až tak moc to nebolí. Atmosféra, napětí, radost a sdílené vyčerpání mají vážně ohromné kouzlo. Musela jsem makat stejně jako kluci, všichni si ale zároveň nepřestávali uvědomovat, že jsem holka, a i když mě občas potrápili a rány jsem samozřejmě inkasovala pořád, byli ke mně slušní a ochotní pomoct vždycky, když mi docházely síly.


Screen_shot_2014-06-12_at_14.30.49

Centrem krav maga je Izrael, kde absolvují vojenskou službu i ženy. Takovou zkušenost si asi skoro žádná z nás neumí představit. Vy jste se s tamními „vojandami“ během svých cest určitě setkala. Jaké jsou? Zůstávají ženy ženami?

Ženy v Izraeli přijímají vojenskou službu jako samozřejmost. Tím nechci říct, že by se na ni holky těšily. Myslím, že nejedna se tomu snaží i vyhnout, ale tam je to zkrátka potřeba a nutnost pro přežití. Ženy v Izraeli se nerodí jako chlapi, ani se kvůli vojenské službě jimi nestávají. Mají ale, už s ohledem na každodenní život v téhle denně ohrožené oblasti, jiný přístup a pohled na zbraň v nich na rozdíl od českých žen nevyvolá víceméně žádný zvláštní pocit. V jejich světě je to úplně normální a na ženskosti to nic neubírá. Koneckonců holka v IDF uniformě působí na většinu mužů, obzvlášť těch militantně zaměřených, jako striptýzový obleček.

Co by podle vás udělala takováto zkušenost s českými ženami?

To je individuální, armáda je pořád armáda. Je fajn v sobě mít vlastnosti, které vás k tomu předurčují nebo aspoň důvod, proč se s takovým posláním ztotožnit. Když v sobě nemáte ani jedno, trpíte v tomhle prostředí mnohem víc než jakýkoliv muž. Pokud by vojenskou službu, notabene v Izraeli, nastoupila klasická česká žena, určitě se jí o tom bude zdát ještě léta po tom, co se doma převleče do pyžama.

Screen_shot_2014-06-12_at_14.31.09


Jako instruktorka krav maga trénujete v Čechách právě ženy a děti. Čím jsou tréninky pro děti specifické?

Koncept výuky a metodika jsou pro ně speciálně upravené. Nároky cvičení se nastavují s ohledem na jejich fyziognomii a věk. Obsahuje ale téměř totožné techniky sebeobrany jako klasické tréninky, liší se zpravidla jen v detailech. Dětem principy sebeobrany vštěpujeme opatrně a víceméně nevědomky. Ty nejmenší, šestileté, se učí formou her, které pomáhají ke správné koordinaci a obratnosti. Simulujeme a popisujeme jim různé nebezpečné situace, během kterých se dozvídají, jaké řešení je etické a jaká zranění jim hrozí. U toho ale samozřejmě stále bereme ohled na to, jak je dětská mysl citlivá. Čím je dítě starší, tím více mu ukazujeme tvrdou realitu, víc se zaměřujeme na samotné techniky sebeobrany. Největší děti už si můžou zkoušet tyhle techniky mezi sebou.

A nehrozí u dětí, že se pak cítí příliš sebejisté a nebezpečným situacím se dostatečně nevyhýbají?

Snažíme se právě o to, aby děti, které projevují agresivní sklony, byly v rámci tréninku správně nasměrovány a usměrněny a to jinak než příkazy a zákazy. A naopak, aby děti s nízkým sebevědomím, které by se mohly snadno stát obětí šikany, získaly větší sebedůvěru a respekt.
Každé dítě musí vidět hlavně svoje pokroky a co všechno mu přináší, to  je pro ně neuvěřitelně motivující. Ať už na samotním tréninku nebo pak v jeho každodenním životě.

A co tréninky žen?

Podstatné je, aby každá žena dostala na tréninku to, kvůli čemu přišla.  Ať už je to lepší kondice nebo figura, sebevědomí, samotná sebeobrana anebo vyrovnání se s nepříjemným životním zážitkem, kvůli kterému se rozhodla něco pro sebe udělat a naučit se krav maga. Tréninky v čistě ženském kolektivu mají tedy obvykle osobité pořadí technik a taky se víc zaměřují na fitness. Téměř vždy ale po nějaké době všem nabízíme možnost cvičení ve smíšených třídách, kde je větší prostor pro reálné vyzkoušení si toho, co se naučily. 

Pomohla vám nebo někomu z vašeho blízkého okolí krav maga v reálném životě?

Jako asistentka ředitele naší federace jsem denně v kontaktu se všemi našimi instruktory a zážitky jejich žáků tedy slýchávám neustále. Spoustě z nich krav maga doopravdy pomohla nebo přímo zachránila život. Z toho máme vždycky všichni obrovskou radost. Člověku díky tomu dochází, že to, co dělá, má nějaký reálný smysl.

Za nedlouho proběhne konkurz do reality show Operace Izrael, kam budete vybírat také jednu ženu. Máte představu, jaká by ideálně měla být?

Nepředstavuju si žádný, ideál, každá z žen se může stát tou nejlepší. Zní to možná jako klišé, doopravdy to tak je.

Mají šanci i ženy, které za sebou nemají žádný podobný výcvik nebo nejsou chodící hora svalů?

Nerada bych někoho odradila, ale popravdě, ženy které nemají alespoň minimální zkušenosti se sportem a sebeobranou, ale hlavně fyzickou kondici, nemají moc šancí tenhle kurz úspěšně absolvovat. Na druhou stranu rozhodně nehledáme jenom kovanou vojandu nebo bojovnici z ringu. Kterákoli žena, která se nebojí výzev a je duší sportovkyně, šanci má. A velkou.  

Co přesně absolventku reality show v Izraeli čeká?

Přihlášky (váš životopis, motivační dopis a fotku v plavkách) do konkurzu Operace Izrael posílejte do pondělí 16. června na email [email protected].  Více informací se dozvíte na www.kravmaga.cz nebo na FB Operace Izrael

Související články

Zábava
Červnový úplněk podle čísel a hvězd: Dopoledne pozor na agresivitu, večer raději zůstaňte doma

Červnový úplněk podle čísel a hvězd: Dopoledne pozor na agresivitu, večer raději zůstaňte doma

Móda
Věra Zajfertová, majitelka obchodu s luxusní vintage módou: Proč se vyplatí investovat do kvalitního kousku z minulosti?

Věra Zajfertová, majitelka obchodu s luxusní vintage módou: Proč se vyplatí investovat do kvalitního kousku z minulosti?

Zábava
Princ William slaví 42. narozeniny: Podívejte se na jeho nejhezčí momenty s Kate a dětmi

Princ William slaví 42. narozeniny: Podívejte se na jeho nejhezčí momenty s Kate a dětmi

Tradice
KVÍZ: Víte, co jsou škráně a další moravské výrazy? Vyzkoušejte své znalosti

KVÍZ: Víte, co jsou škráně a další moravské výrazy? Vyzkoušejte své znalosti