Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

Víkend v Krakově: 6 tipů na místa, která byste neměli minout

Krakov patří mezi nejromantičtější evropská města. Jak to, že jste v něm ještě nebyli na výletě? Tohle je šestice míst, která stojí za návštěvu.

1/ Travnatý prstenec městských sadů
Krakovské Staré Město obklopoval hluboký vodní příkop a hradby, které v polovině 19. století nahradily sady o rozloze více než dvacet hektarů. Dnes jsou ideálním místem na procházky nebo jízdu na kole.
Náš tip: typický krakovský preclík – obwarzanek. Rychlá a velmi chutná svačinka pro dobití energie.

2/ Hlavní náměstí – Rynek Glówny, Sukiennice, květinový trh a chrám Panny Marie
Jedno z největších evropských náměstí, uprostřed kterého se nacházejí Sukiennice, řady malých krámků z třináctého století, spojené velkou renesanční budovou. Před nimi se v hlavní sezoně konají každodenní farmářské květinové trhy, které po staletí nezměnily své místo a řád. Dominantu náměstí tvoří monumentální chrám Panny Marie ze 13. století s velkolepým gotickým oltářem.
Náš tip: polední troubení hejnala z chrámové věže

3/ Wawel
Komplex královského paláce a korunovační katedrály Wawel je bývalým sídlem polských panovníků a také turisticky nejvyhledávanější památkou. Korunovační katedrála má tisíciletou historii, jedná se o nejdůležitější polský chrám a tradiční místo korunovací polských králů.
Upozornění: nesnažte se porušit zákaz fotografování v prostorách katedrály. Na takovémto místě je to absolutní tabu.

4/ Židovská čtvrť Kazimierz
Kazimierz, jakési město ve městě, které se nachází v jihovýchodní části starého Krakova, vás pohltí svojí jedinečnou atmosférou. Na každém kroku narazíte na hipsterský bar, hospodu s živou hudbou a nejrůznější raw, veganská nebo klasická bistra a oceňované restaurace, které se unikátně propojují s prostory, které sloužily jako exteriéry pro natáčení oscarového filmu Stevena Spielberga Schindlerův seznam. Nepřehlédnutelná je Stará a Remuhova synagoga, u které leží jeden z nejstarších evropských židovských hřbitovů.
Náš tip: francouzské bistro Zazie. Zatím ho neobjevilo příliš mnoho turistů, jídlo je neskutečně dobré, na objednávku nečekáte dlouho. Doporučujeme si předem udělat rezervaci.
www.zaziebistro.pl
www.vimeo.com/101544011

5/ Umělecká čtvrť Podgórze
Čtvrť, která díky umělcům ožívá nejenom během dne, ale hlavně večer a v noci, kdy k posezení lákají četné kluby a bary. Přes den přitahují pozornost hlavně umělecké galerie – kromě avantgardních, jako je Cricoteka, doporučujeme navštívit hlavně MOCAK – „klasické" Muzeum moderního umění. Za návštěvu stojí i továrna Oskara Schindlera, přeměněná na muzeum, která přímo sousedí s galerií MOCAK.
Doporučujeme: skvěle zásobený galerijní obchod a posezení v designové kavárně.
www.en.mocak.pl

6/ Solné doly Vělička
Za návštěvu stojí pozoruhodný komplex solných dolů Vělička, který je starý více než 700 let. Od Krakova je tato památka Unesco vzdálena dvacet minut autem, jezdí sem ale i městská doprava nebo taxi. Trasa prohlídky prochází napříč doly se šedou solí, kde jsou prostory umístěné ve třech podlažích v hloubce od 64 do 135 metrů pod zemí. Tam jsou překvapivě vybudovány četné kaple, restaurace nebo slavnostní sál se skvostnou výzdobou a honosnými lustry ze šedé kamenné soli, která připomíná mramor.
Náš tip: Sůl. A ještě více soli.

Prakticky na cesty:
Nejpohodlněji se do Krakova dostanete letecky (s mezipřistáním ve Varšavě), polská letecká společnost LOT nabízí denně hned několik spojení. Autem nebo autobusem se z Prahy do Krakova dostanete za 5–6 hodin.

Víkend v Krakově: 6 tipů na místa, která byste neměli minout

Související články

Životní styl
8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte britskou královskou rodinu? Otestujte své znalosti o monarchii

Kvíz: Jak dobře znáte britskou královskou rodinu? Otestujte své znalosti o monarchii

Zdraví
Zdravý jídelníček podle Pavla Berkyho z Masterchefa: Originální recepty nejen pro sportovní šampiony

Zdravý jídelníček podle Pavla Berkyho z Masterchefa: Originální recepty nejen pro sportovní šampiony

Zdraví
Jediný pomocník, se kterým posílíte celé tělo: Snadné cviky s kettlebellem zvládne každý

Jediný pomocník, se kterým posílíte celé tělo: Snadné cviky s kettlebellem zvládne každý