Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

Virtuální sex – zabiják vztahu, nebo pomocník?

Proč si domlouvat složitě rande a čekat, až k něčemu dojde (jestli vůbec), když si můžete dopřát erotiku okamžitě a bez čekání? Ano, řeč je o virtuálním světě, který je dnes dostupný kdykoli a kdekoli a má také schopnost rychlé odezvy.

Redakce Marianne | 7. 10. 2013


Několik mých kamarádek se takto zbavuje přetlaku a stresu a aspoň jednou týdně si prostřednictvím internetu a různých seznamovacích portálů ‚dobíjí‘ baterky. Trocha flirtu přece nikoho nezabije – ostatně, jejich partneři prý dělají totéž. Je to pohoršující, nebo normální? Jak říká psycholožka PhDr. Magdalena Dostálová z Poradny pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy v Praze, virtuální svět je dnes skutečně velmi populární. „Navíc od nás virtuální svět vyžaduje pramalé úsilí, servíruje nám takříkajíc všechno, po čem toužíme, teď hned a v dárkovém balení.“

Virtuání svět jen málokdy nabízí budoucnost

V případě, že ještě partnera nemáte, pak se zřejmě stále ještě tak trochu bojíte vlastní investice a reality. A budoucnost virtuální svět moc nenabízí. „A to z mnoha důvodů – jedním z nich je fakt, že vlastně nikdy stoprocentně nevím, kdo je na druhé straně. Pakliže nemám ambice na vytváření partnerského vztahu a jedná se jen o autoerotiku s audiovizuálním stimulem, je to jiná kapitola. Důležité však je, abych já sama cítila, že hranice mezi virtuálním světem a realitou je neprostupná,“ říká psycholožka.

Je virtuální sex nevěrou?

Nevěra může mít spoustu podob. Za navěru lze považovat i kontakty s někým jiným, než je aktuální partner či partnerka, u kterých lze předpokládat, že by pro partnera mohly být citově poškozující. Otázkou také je, co si pod pojmem virtuální sex představujeme. „Společné sledování videí pro dospělé, pakliže se oba s partnereme shodnete, že tak chcete činit, umí pozitivně ozvláštnit intimní stránku vztahu. Může to být nový impulz pro mé fatazijní představy, které však naplňuji teď a tady se svým legitimním partnerem. Jiná situace však nastává, když nalézá jeden ze dvojice zálibu ve vyhledávání (byť virtuálních) protějšků. V poradně se setkávám s touto libůstkou některých klientů, která se v drtivé většině případů stává konfliktní tehdy, když ji objeví partner dotyčného internetového dobrodruha,“ vysvětluje psycholožka Dostálová.

Změňte svůj život, a nebudete muset utíkat do virtuality

Dlouhodobě odloučeným partnerům můžou podněty z virtuálních sfér pomoci tohle období přestát, ovšem v případě, že máte svého partnera doma v obýváku nebo partnerku v kuchyni, pak s vámi zřejmě není všechno v naprostém pořádku. „Když už nastane situace, že si prostě nemůžu pomoci a virtuální kontakty týkající se sexuální oblasti vyhledávat musím, měla bych se všemožně snažit, abych tím neobtěžovala svého partnera. Možná bych však zároveň měla pomýšlet na intenzivnější individuální psychoterapii, a třeba to brát i jako námět k přemítání nad tím, zda nemohu něco z toho příjemně šimrajícího dobrodružství přenést do svého stávajícího vztahu, abych se tudíž cítila lépe v realitě a nemusela utíkat do virtuality,“ radí PhDr. Magdalena Dostálová.

Související články

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte české filmy s letní atmosférou? Otestujte se a nalaďte se na prázdniny

Kvíz: Jak dobře znáte české filmy s letní atmosférou? Otestujte se a nalaďte se na prázdniny

Cestování
Užijte si aktivní odpočinek na biofarmě. Sběr bylinek vás pohladí po duši

Užijte si aktivní odpočinek na biofarmě. Sběr bylinek vás pohladí po duši

Byt
Je libo trochu pařížského stylu? Račte vstoupit!

Je libo trochu pařížského stylu? Račte vstoupit!

Proměny
Proměna pokojíku pro malého raubíře, aby už v noci necestoval do postele rodičů, zafungovala dokonale

Proměna pokojíku pro malého raubíře, aby už v noci necestoval do postele rodičů, zafungovala dokonale