Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

Zlín Film Festival 2014: nejstarší a největší festival dětských filmů už za týden!

Zlínský filmový festival je nejstarší a v současnosti také největší filmový festival dětských filmů na světě. To, že se letos koná již 54. ročník, mimo jiné svědčí o jeho vysokém renomé. Každý rok uvádí festival kolem tří set snímků z více než padesáti zemí světa. A od roku 2010 přesahuje návštěvnost 95 000 diváků! Nechcete se letos zúčastnit?

Redakce Marianne | 23. 05. 2014


První festivalový ročník v roce 1961 se konal dvacet let od uskutečnění jiné zlínské filmové přehlídky, kterou byly Filmové žně. Tato předchůdkyně pozdějších zlínských festivalů se sice konala ve válečných letech, už tehdy k sobě ale přitahovala pozornost nejen diváků. Filmových žní se zúčastnily mezinárodní hvězdy české a slovenské kinematografie. A už tenkrát byla kapacita kinosálu více než 2500 diváků. V tomto Velkém kině se stále promítá a dodnes se v něm koná i zahajovací ceremoniál.

Screen_shot_2014-05-22_at_10.58.42_copy

Co je posláním festivalu?

Jak už jeho název napovídá – je to zejména prezentace současného světového filmu pro děti a mládež v České republice a jeho konfrontace s tuzemskou filmovou tvorbou. Festivalové snímky nechtějí jen bavit a přinášet radost, ale taky vzdělávat a rozšiřovat povědomí o okolním světě. Zlínský festival nabízí prostor i pro prezentaci studentských děl, konají se na něm odborné semináře, diskutuje se, pořádají se workshopy… Těšit se tedy mohou všichni, kdo mají zájem něco se o filmu dozvědět více.

Kdo soutěží a v jakých sekcích?

Festivalová soutěž je zaměřená na hrané filmy pro děti a mládež, evropské první filmy, animovanou tvorbu a studentský film. Zatímco soutěžní snímky pro děti mají primárně bavit, filmy pro mládež a sekce evropských debutů se už věnuje i problematice mladého člověka v různých životních situacích. Krátké animované filmy do 15 minut jsou zaměřeny také na děti a ukazují současné trendy v celosvětové animované tvorbě.

Screen_shot_2014-05-22_at_10.59.48

Letos bude soutěžit i český film Jiřího Mádla - Pojedeme k moři.

Letošní festival ve znamení polské kinematografie

Už jedenáct let se festival věnuje profilům evropských kinematografií. Jde sice o nesoutěžní sekci, ale zaujímá v programu vedoucí úlohu. Určuje i doprovodný program, složení porot i účast zahraničních delegací. Letos bude představena polská kinematografie. V pátek 30. května bude zahajovacím filmem pro dospělé diváky polský snímek Být jako Kazimierz Deyna a přítomna bude i režisérka Anna Wieczur-Bluszcz s herci Gabrielou Muskalou a Marcinem Korczem, představiteli hlavních rolí. Diváci festivalu budou moct také zhlédnout dětský film Kouzelný strom polského režiséra Andrzeje Maleszky, který vyhrál Zlatý střevíček na jubilejním 50. ročníku Zlín Film Festivalu v roce 2010.

Novinky letošního festivalu

Zlínský festival letos přichází s novinkami, a to třemi speciálními sekcemi. První z nich bude věnována japonskému tvůrci Hajaovi Mijazakimu – tento slavný tvůrce zasvětil svůj život anime (filmům kresleným japonským stylem manga), druhou novinkou bude sekce nazvaná Vzdálené dětství a uvede filmy pro děti z velmi vzdálených destinací (Brazílie, Kolumbie, Etiopie, Pákistán…) a třetí sekce bude věnována indickému filmu pro děti.

Zajímavost

Uznání za tvůrčí přínos ve filmové tvorbě pro děti a mládež udělí letos zlínský festival hudebnímu skladateli populární i filmové hudby Jaroslavu Uhlířovi. Nově se bude letos také udělovat Cena města Zlín za nejlepší dětský herecký výkon v kategorii hraného filmu pro děti a Cenu Miloše Macourka za nejlepší mládežnický herecký výkon v kategorii hraného filmu pro mládež.

Tip pro diváky:

Zahajovacím filmem pro dětské diváky bude v pátek 30. května brazilský film Taina – Amazonská legenda režisérky Rosane Svartman za osobní účasti režisérky i představitelky hlavní role, amazonské holčičky Wiranu Tembé!

Screen_shot_2014-05-22_at_10.59.21_copy

Amazonská holčička Wiranu Tembé, hlavní představitelka filmu Taina - amazonská legenda.

Festival se koná od 30. 5. do 5. 6. ve Zlíně a partnerských městech, kterými jsou: Otrokovice, Mladá Boleslav, Fryšták, Hodonín, Praha, Teplice, Ostrava, Kroměříž. Doprovodný program už ale běží od března, a zabírá tak celkem 85 dní. O rozšíření ZFF do mnoha měst se postaral Kinematovlak, který má letos 14 zastávek!

Zlín Film Festival 2014 v číslech:

  • Celkově se zde promítne 365 hraných, animovaných a kombinovaných snímků z celkem 55 zemí světa.

  • Uvidíte zde 10 světových premiér, 51 mezinárodních premiér a 212 českých premiér!

Více na www.zlinfest.cz

Související články

Krása
Nejen pro ženy 50+: Nejlepší neinvazivní omlazovací metody, které konkurují i klasickému botoxu

Nejen pro ženy 50+: Nejlepší neinvazivní omlazovací metody, které konkurují i klasickému botoxu

Dobrý nápad
KVÍZ: Zdraví, sílu najdeš v sýru! Vyzkoušejte, zda se vyznáte v jednotlivých druzích

KVÍZ: Zdraví, sílu najdeš v sýru! Vyzkoušejte, zda se vyznáte v jednotlivých druzích

Dům
Historická perla Jizerských hor: Zrekonstruovaná chalupa s moderním vybavením a saunou

Historická perla Jizerských hor: Zrekonstruovaná chalupa s moderním vybavením a saunou

Lidé a místa
Vytvořte si na zahradě kancelář, pokoj pro hosty nebo hernu: Nechte se inspirovat tímto modulárním domkem

Vytvořte si na zahradě kancelář, pokoj pro hosty nebo hernu: Nechte se inspirovat tímto modulárním domkem