Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Cestování

Objevujte Krkonoše: I v našich horách prožijete nezapomenutelné chvíle

Plánujete-li nejen letní dovolenou a nemáte rádi vysoké teploty, zamiřte do východní části Krkonoš. I když v nížinách panují horka k zalknutí, horský terén s nejvyšším vrcholem České republiky nabídne v průměru o 8-10 °C nižší teploty, což je ideální pro to, abyste během volna mohli nabrat energii a věnovat se zážitkům podle svého gusta.

Jana Kantorová | 28. 05. 2023

Velké výročí 

V letošním roce slaví významné výročí Krkonošský národní park, a jedná se rovnou o kulatiny. K šedesátinám KRNAP připravil program od května do září. V sedmi krkonošských městech a obcích se uskuteční zábavná odpoledne plná setkávání, hudby a veselí. Pro děti budou připraveny hry s krkonošskou a environmentální tematikou. Řada aktivit se bude soustředit ve Vrchlabí, kde bude na podzim otevřeno Návštěvnické centrum KRNAP, které se nachází v někdejším augustiniánském klášteře, jenž od roku 2017 procházel rekonstrukcí. 

Poznejte život v horském regionu

Ostatně Vrchlabí je správným místem, přejete-li si nahlédnout do podoby tradičního života v Krkonoších a Podkrkonoší. Zdejší muzeum nabízí rozsáhlou expozici mapující život a činnost obyvatel v různých historických obdobích. Pokud se toužíte seznámit s tradiční architekturou, pak se vydejte k Domu se sedmi štíty a také k Historické kovárně Hořejší Vrchlabí. Zámek Vrchlabí je pak ideální pro romantické zakončení výletu.

Galerie: Východní Krkonoše od května až do září slaví
Mohlo by se vám líbit

Cestování: Nespoutané prameny u tří křížů aneb Prozkoumejte Slavkovský les

Slavkovský les, smaragdový klenot v koruně Českých zemí, má dvě tváře. Lázeňskou, kde na kolonádách lázeňských měst obdivují hosté jejich architekturu. A přírodní, kde nadšenci v turistickém objevují v hustých porostech rozhledny, desítky minerálních pramenů či jezera. Léčivé jsou obě.
marianne.cz

Výhledy, které nikdy nezklamou

Nejvyšší hora Krkonoš i naší vlasti v létě přitahuje tisíce turistů denně. Pokud máte v úmyslu si ji vychutnat bez větších davů, bude užitečné si přivstat a z Pece pod Sněžkou vyrazit na túru už kolem čtvrté ráno. Anebo tuto položku cestovního itineráře nechte na září, kdy se hory trochu vylidní. Ten, kdo si chce ulehčit cestu, může se svézt lanovkou buď do půli trasy, na Růžovou horu anebo přímo na Sněžku. Lanová dráha je v provozu od 8 do 19 hodin. Vystoupat do výšky 1603 metrů nad mořem je úžasná zkušenost. Přesto je toho mnohem víc, co dokáže východní polovina Krkonoš nabídnout. „Chcete-li si užít opravdu krásný výlet, který nebude fyzicky příliš náročný, vyrazte autobusem do Janských Lázní. Lanovkou Černohorský expres vyjeďte na Černou horu a přes Černohorské rašeliniště, Kolínskou boudu, kolem Husovy boudy se vraťte zpět do Pece,“ doporučuje trasu Pavel Bednář, šéf obchodu a marketingu hotelu Horizont v Peci pod Sněžkou.

Mohlo by se vám líbit

Cestování: Kde se rodí řeka, aneb cesty k pramenům

Není lehké hledat a najít prameny všech českých řek. V případě Labe, Metuje nebo Vltavy je to pro výletníky jednoduché, ale co Ohře nebo Lužnice?
marianne.cz

Vodopády nebo rozhledna Hnědý vrch

Krkonošská krajina je protkána drobnými toky, na nichž naleznete řadu půvabných vodopádů či kaskád. Protože je vody v letošním roce dostatek, bude taková scenérie dechberoucí. Je to perfektní příležitost pro všechny lovce krásných záběrů přírody. Z Obřího dolu po žluté nebo přímo z Pece od Bobové dráhy po červené se dostanete do vesnické památkové zóny Modrý důl a odtud můžete po směru toku Modrého potoka následovat divoké kaskády. Je to však již složitější terén, tak na to při plánování výletu myslete. Silnice nebo na protějším břehu žlutě značená stezka táhnoucí se podél Zeleného potoka vás zavedou k Liščímu a Zelenému vodopádu. Trasy můžete spojit do jednoho většího výletu po Okruhu Zeleným a Modrým dolem

Rozhledna Hnědý vrch se nachází v nadmořské výšce 1207 metrů. Po zdolání 138 schodů vás čeká nevšední pohled nejen na Sněžku, ale také na Luční a Studniční horu. Bude-li viditelnost dobrá, dohlédnete až k Orlickým horám a Jeseníkům. Rozhledna je přístupná lanovkou Hnědý vrch, stačí se z Pece pod Sněžkou vydat po žluté, na níž stanoviště lanové dráhy leží.

Mohlo by se vám líbit

Cestování po České republice: Verše mistra Santiniho

Jeho stavby jsou už tři staletí ozdobou měst, vesnic i otevřené krajiny. Od západních Čech až po jižní Moravu. Řeč je o geniálním barokním architektovi Janu Blažeji Santinim-Aichelovi.
marianne.cz

Těšte se třeba na guláš

Kalendář akcí v Peci pod Sněžkou se plní. A co návštěvníky čeká? Na konci června budou moci ochutnat různá místní piva na Krkonošském festivalu minipivovarů. V srpnu se uskuteční tradiční Svatovavřinecká pouť na Sněžku. S koncem prázdnin se děti a jejich rodiče budou moci rozloučit divadelním přestavením v Herní krajině Pecka. „Velkou gastronomickou akcí bude první sobotu v září soutěž o nejlepší Krakonošův guláš. I náš hotelový tým se jí tradičně účastní. Rád bych proto všechny fanoušky dobré gastronomie na tuto přehlídku srdečně pozval. Nejen že si pochutnají, ale také je čeká pořádná dávka inspirace a poznají i řadu triků, jak připravit ten nejlepší guláš,“ představuje chystané kuchařské klání Pavel Bednář.

Mohlo by se vám líbit

Cestování po Čechách: Divočina za humny

Za panenskou divočinou člověk nemusí cestovat přes půl světa. Pralesy, v nichž příroda dostala naprostou svobodu, se ukrývají i v českých horách.
marianne.cz

Jak v Peci pod Sněžkou strávit rodinnou dovolenou 

V okolí Pece pod Sněžkou je několik naučných stezek určených právě rodinám s dětmi. Určitě nevynechejte cestu lanovkou na Růžovou horu, odkud můžete pokračovat do Herní krajiny Pecka na Portáškách. S většími dětmi je možné odtud sjet zpět do Pece na terénních koloběžkách. Kromě aktivit venku v přírodě a prvních turistických krůčků čeká malé návštěvníky v hotelu Horizont nový animační program s kamarádem všech malých hostů maskotem Pecim. „Podobu nových animačních programů s našimi profesionálními animátory právě dolaďujeme. Vedle toho nebudou chybět dopolední výpravy dětí za pokladem, které se konají během prázdnin každý týden, což dá rodičům prostor, aby si také užili chvilku pro sebe. A scházet nebude ani pravidelné otužování v Pecké přehradě pod dozorem našeho zkušeného plavčíka Ivana,“ popisuje Pavel Bednář. 

Hotel si nově pro své hosty připravil pobytový balíček Afrika na dosah, v jehož rámci hosté vedle pestrých hotelových služeb dostanou vstupenky do safari parku ve Dvoře Králové nad Labem. Využít je lze během pobytu nebo na jeho konci, například jako součást zastávky na cestě domů.

Mohlo by se vám líbit

Cestování po Česku: Jára Cimrman tady všude byl

Jméno českého génia Járy Cimrmana poprvé zaznělo v Československém rozhlase 16. září 1966. Od té doby se z něj stal fenomén. Cimrman byl dramatik, pedagog, umělec a vynálezce, ale též vášnivý cestovatel. Kudy vedou jeho stopy?
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Cestování
Cestujeme po Česku: Na zámku Loučeň chystají prázdninový program pro děti

Cestujeme po Česku: Na zámku Loučeň chystají prázdninový program pro děti

Cestování
Dovolená v Brazílii: Tanečnice Veronika Lálová vybírá nejkrásnější místa, která stojí za návštěvu

Dovolená v Brazílii: Tanečnice Veronika Lálová vybírá nejkrásnější místa, která stojí za návštěvu

Cestování
Cestujeme po Česku: Vyrazte do Tábora za historií, čokoládou a zábavou

Cestujeme po Česku: Vyrazte do Tábora za historií, čokoládou a zábavou

Cestování
Cestujeme po Česku: Vydejte se do Hořic za sladkými trubičkami, sochami i výlety

Cestujeme po Česku: Vydejte se do Hořic za sladkými trubičkami, sochami i výlety