Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dobrý nápad

Dekor: Dejte starým věcem nový život aneb Příběh staré truhly

Našli jsme ji jednoho deštivého dne na ulici a bylo nám jí líto. Pod sešlou fasádou měla ale elegantní design. Komu asi patřila? Má vůbec cenu ji opravit? Řekli jsme si, že jí dáme šanci.

Jana Kantorová | 3. 01. 2024

STYLING: Markéta Zindulková, REALIZACE: Vladimír Zindulka

Vysloužilou vojenskou truhlu, kterou jste našli venku nebo na půdě, nejdřív zběžně prohlédněte, jestli má vůbec cenu pouštět se do opravy. Zjistěte, jestli není dřevo napadené dřevokazným hmyzem nebo houbami. Jestli jste se do ní už teď zamilovali, převezte ji někam pod střechu, očistěte ji, umyjte vodou s octem nebo malým množstvím čisticího prostředku a nechte pořádně vyschnout. Pak se rozhodněte, zda se do opravy pustíte sami, nebo zvolíte pomoc truhláře.

Prohlédněte truhlu, jestli je potřeba vyměnit některé části, protože jsou mechanicky poškozené, případně chybějí, a zkontrolujte taky pevnost všech spojů. Většinou je nakonec potřeba větší rozsah prací, než si na začátku myslíte.

Galerie: Jak vdechnout život staré truhle
Mohlo by se vám líbit

Dekor: Slavnosti hroznů

Když se slaďoučké kuličky promění ve víno, kde jinde si je vychutnat než tam, odkud vzešly – na vinici.
marianne.cz

PUSŤTE SE DO ZÁCHRANNÝCH PRACÍ

Odstraňte všechny nepůvodní části a doplňky. Co je možné odmontovat bez poškození dřeva, například kování či zámek, to udělejte a zachovejte pro pozdější opravu a zpětnou montáž.

Označte a rozeberte všechny kusy, které jsou uvolněné nebo poškozené, rozeberte i spoje, které pevně nedrží. Někdy je lepší rozebrat celou truhlu, jednotlivé díly očistit a opravit a následně znovu slepit dohromady, ušetříte si tak spoustu práce s opravou jednotlivých spojů.

Zbavte truhlu starých nátěrů. Můžete postupovat dvěma způsoby – mechanicky, nebo chemicky. Mechanicky odstraníte barvu broušením, ať už ručně smirkovým papírem, nebo pomocí elektrické brusky. Chemicky pomocí louhu či organického rozpouštědla. Nátěry doporučujeme odstranit nejlépe až na čisté dřevo. Pokud nátěr na dřevě dobře drží, stačí ho jen přebrousit – získáte tak krásnou patinu.

Mohlo by se vám líbit

Dekor: Ať jen tak nezapomeneme na léto

Nedokážete odolat a pokaždé si z dovolené u moře přivezete plnou hrst přírodních suvenýrů? Nenechte na ně zbytečně padat prach a proměňte mušle i kameny v nápaditou dekoraci.
marianne.cz

JDĚTE DO FINÁLE

Poškozené nebo chybějící části je potřeba nahradit. Nejlepší je sehnat staré, ale zdravé dřevo, které bude mít podobné vlastnosti i vzhled. Pokud použijete dřevo nové, při jeho povrchové úpravě se snažte docílit podobného vzhledu, jaký má dřevo původní.

Všechny díly slepte a zajistěte truhlářskými svěrkami. Po zaschnutí natřete truhlu přípravkem proti dřevokaznému hmyzu a houbám a povrch napusťte tvrdnoucím olejem či voskem, který příliš nezmění barvu dřeva.

Na truhlu zpět přidělejte kování, zámek a další. Ocelové části většinou stačí mechanicky očistit železným kartáčem, případně natřít odrezovačem.

Radost z práce i hotového výrobku stojí za to. Pak už stačí jen z nového dřeva vyrobit rošt, který truhlu promění ve stylové posezení. Víko truhly zajistěte proti převrácení z každé strany koženými šňůrkami upevněnými v očkách z boku truhly a víka. Rošt pak překryjte vlněným plédem, poklaďte měkkými polštáři, kterými vyložíte i víko, otevřete si knihu a vychutnávejte zasloužený odpočinek.

Tip redakce: 

Opravená truhla poslouží také k elegantnímu uskladnění sezonního textilu, ale může se snadno proměnit v originální a pohodlné posezení.

Mohlo by se vám líbit

Dekor: Zabydlete se doma díky kouzlení s papírem

Máte také občas pocit, že k takové té domácí hřejivé atmosféře u vás stále něco chybí? Jsou prázdniny a venku je sice hezky, ale sem tam přijde nějaký mrak, který nás zažene domů. A v tu chvíli se s námi můžete pustit do tvoření zajímavých dekorací.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Dobrý nápad
Domácí zmrzku zvládnete i bez zmrzlinovače. Z čerstvých jahod bude dokonalá

Domácí zmrzku zvládnete i bez zmrzlinovače. Z čerstvých jahod bude dokonalá

Dobrý nápad
KVÍZ: Zdraví, sílu najdeš v sýru! Vyzkoušejte, zda se vyznáte v jednotlivých druzích

KVÍZ: Zdraví, sílu najdeš v sýru! Vyzkoušejte, zda se vyznáte v jednotlivých druzích

Dobrý nápad
Recept: Čokoládové muffiny s malinami, na kterých si opravdu pochutnáte

Recept: Čokoládové muffiny s malinami, na kterých si opravdu pochutnáte

Dobrý nápad
Recept na jahodovou bublaninu: Tahle vám zaručeně zachutná!

Recept na jahodovou bublaninu: Tahle vám zaručeně zachutná!