Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dobrý nápad

Nová okna šetří náklady na vytápění a pomáhají zdraví

Info ikona
střešní okna

Rostoucí ceny energií začínají trápit řadu českých domácností. Řada z nás proto zvažuje, jak zlepšit tepelnou izolaci a bránit únikům tepla. „Nejefektivnější je výměna oken, zateplení a snížení teploty v místnosti,“ radí architektka Klára Bukolská. 

Promotion | 25. 10. 2022

Řada z  nás teď řeší vysoké ceny energií. Máte nějaký tip, jak za vytápění ušetřit? 

Některé tipy jsou až překvapivě jednoduché.  Obecně známým pravidlem je snížení teploty na termostatu a regulace teploty v místnosti podle doby, kdy ji využíváme. Ale většina lidí neví, o kolik teplotu snížit a jakou úsporu to přinese. Spočítali jsme proto, co tato změna znamená pro modelový podkrovní byt s běžným zateplením a střešními okny s trojskly. Když snížíme teplotu z 22°C na 20°C, klesne potřeba energie na vytápění o 35 %, a to není zanedbatelné. Vytápění místností na stejnou teplotu, ať už v této místnosti jsme nebo ne, také není efektivní.

Ale co když už víc snižovat teplotu v  pokoji nechci, co můžu udělat?

K největším únikům tepla logicky dochází u obálky budovy, rychlým řešením tak je výměna oken. Když se vrátíme k našemu modelovému bytu, pouhou výměnou starých střešních oken za nová se potřeba energie na vytápění sníží o 24 procent. Taková výměna navíc není ani nijak časově náročná a lze ji zvládnout bez velkých stavebních zásahů během několika dnů. 

Ještě výraznějších úspor v řádu desítek tisíc korun ročně lze dosáhnout komplexní rekonstrukcí. Kromě výměny oken je zásadní zlepšit zateplení. Výhodou je, že na takovéto zásahy lze čerpat finanční pomoc v rámci dotačních programů Nová zelená úsporám, náklady domácnosti tak klesnou o desítky procent. 

Info ikona
Střešní okna Velux

Tip redakce: Inspirujte se nápady na úsporu energií zde.

Pokud ale budu mít nová dobře těsnící okna a zateplení, nezhorší se mi vzduch v  bytě?

Přesně naopak! Výměnou oken totiž vyřešíte časté neduhy především starších nemovitostí: nedostatečnou ventilaci čerstvého vzduchu i málo denního světla. Nová střešní okna díky moderní konstrukci přinesou do interiéru o 10 % světla více než ta stará. Ve starých okenních rámech se navíc často vyskytuje hniloba. Rizika nevhodného vnitřního klimatu přitom přinášejí řadu zdravotních problémů a nemocí, a to nejen fyzických, ale i duševních.  

Čerstvý vzduch je pro naše zdraví životně důležitý, protože nám pomáhá jasně myslet a ve dne nám dodává energii, zatímco v noci přispívá k lepšímu spánku. Pokud zvolíme automaticky ovládaná střešní okna, zajistí nám čerstvý vzduch, odstraní vlhkost i prach. Výměnou oken odstraníme průvan, sálavý chlad a navodíme tak pocit pohody, který vás může vzpružit a  obnovit vám hladinu energie. 

Bližší informace o možných úsporách i tipech, jak na střešní okna, naleznete na www.velux.cz.

Info ikona
Střešní okna jako řešení
Měření