Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Tradice

Jak si naplno užít léto: Koně se také rádi koupou

Horké letní dny nesužují jen nás lidi, ale i zvířata. Koně vedro špatně snášejí, a proto si vychutnají každý čas strávený v rybníce. To dobře vědí děvčata z jezdeckého klubu na farmě Moulisových v západočeském Milínově, která si s nimi koupání naplno užívají.

Jana Kantorová | 29. 07. 2023

TEXT: Eva Všetíčková  

Romantika u vody  

Léto a teplé počasí vítáme my lidé hlavně proto, že je máme spojené s časem prázdnin, dovolených a s lenošením, které rádi trávíme u vody. Přinášejí ale tyto dny stejné potěšení také našim čtyřnohým přátelům, konkrétně koním? Je-li nám lidem horko, koňům, jejichž tělo je tvořeno mnohem větší svalovou hmotou, která se pohybem zahřívá, je ještě tepleji. Vzdušná stáj nebo stín pod stromy na pastvě jsou pro ně sice příjemným místem, ale nejúčinnějším způsobem, jak jejich osvalené tělo účinně ochladit, je koupel. Koňskému koupání se říká plavení, a pokud se při něm sejde sehraná dvojice jezdec–kůň, jedná se o mimořádný zážitek pro oba. Plavení navíc pomáhá koni zregenerovat svaly, očistit kůži, srst i žíně. Plavení představuje pro tato zvířata i skvělou fyzickou činnost, která nezatěžuje jeho klouby.  

Tip redakce:  

Vodní radovánky je třeba dopřát koním s mírou a nechat jim poté čas na odpočinek. Pastva nebo pobyt ve výběhu jsou pro ně završením příjemného zážitku. 

Galerie: Plavení s koňmi je zábava i relax
Mohlo by se vám líbit

Okouzlující fauna: Noblesní slepice na tři? Páv!

Král Šalamoun měl na unikátním pohyblivém trůnu jako ozdobu i zlatého páva. Bible tvrdí, že panovník tyto nádherné ptáky uctíval a obdivoval jako šperk i stráž. Barevní pernatci nadchli i Alexandra Velikého. Otevřel jim cestu do Evropy, do svého srdce i své kuchyně.
marianne.cz

Přátelství koní a lidí 

Děvčata a jejich koně Grammi, Angee, Jess To Express a La Volta se přijeli zchladit do místního rybníka, který má pro koně příjemný pozvolný písčitý vstup do vody. To všechno dobře vědí Bára, Kačka, Anežka a Eliška z jezdeckého klubu na ekologické farmě Moulisových v západočeském Milínově. Proto když teplota vody v rybníku, který Pavel Moulis vybudoval na dohled od zdejších stájí, stoupne na příjemných 15 až 20 °C, vydávají se sem se svými koňmi, aby si společné koupání užili co nejvíc. Farmamoulisovych.cz 

Tip redakce:  

Přátelství člověka a koně je jedno z nejkrásnějších a letní plavení je nejen zpestřením běžné koňácké rutiny, ale také oboustranným utužením vztahu. 

Mohlo by se vám líbit

Naše fauna: Volá tě vlaštovka na drátě!

Pospíchají, jsou zvědavé a můžou se přetrhnout, aby byly všude první. Ne nadarmo se o průkopnických činech mluví jako o prvních vlaštovkách... Ovšem pozor, jedna jaro nedělá, nutno čekat na celé hejno.
marianne.cz

Maximální svoboda  

Plavání není běžnou koňskou disciplínou. Aby plavení bylo pro koně příjemným zážitkem, musí se odehrávat na místě s dobrým a bezpečným přístupem do vody, s nevelkou hloubkou a kůň musí cítit svobodu. Očista ve vodě probíhá bez sedla a pohyb koně určují pouze otěže. Je třeba mu dát naprostou volnost a při jeho ovládání nepoužívat nic, co by omezovalo jeho pohyb hlavou.  

Bez přehánění  

I když voda koně příjemně ochladí, přece jen je pro něj pohyb v ní namáhavý a může ho nadměrně vyčerpat. Ideální doba koňské koupele je proto maximálně deset minut. Poté, co oschne, je důležité jej jemně vykartáčovat a rozčesat mu hřívu i ocas. Pro koně je to totéž co pro člověka wellness.

Mohlo by se vám líbit

Slovenští architekti navrhli dům rodině, která chce maximum času trávit ve spojení s přírodou

Hlavní myšlenkou domu nazvaného C2 House je maximálně propojit okolní prostředí s interiérem. Srdcem rodinného života v této netypicky řešené stavbě se tak stalo atrium s letní kuchyní a krbem.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Tradice
KVÍZ: Víte, co jsou škráně a další moravské výrazy? Vyzkoušejte své znalosti

KVÍZ: Víte, co jsou škráně a další moravské výrazy? Vyzkoušejte své znalosti

Tradice
Sádroví trpaslíci: Buď je milujete, nebo nenávidíte. Dřív ovšem byli uměním

Sádroví trpaslíci: Buď je milujete, nebo nenávidíte. Dřív ovšem byli uměním

Tradice
Obliba vyšívání se vrací. Vezměte také jehlu do ruky a vyrobte si originální dekoraci

Obliba vyšívání se vrací. Vezměte také jehlu do ruky a vyrobte si originální dekoraci

Zábava
Princ William slaví 42. narozeniny: Podívejte se na jeho nejhezčí momenty s Kate a dětmi

Princ William slaví 42. narozeniny: Podívejte se na jeho nejhezčí momenty s Kate a dětmi