Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Tradice

Péče o zvířata: Ať je koni do skoku!

Éterické oleje pomáhají nejen lidem, ale i zvířatům. Třeba koně na tuto přírodní pomoc reagují pozitivně, konečně řada siličnatých rostlin je jejich běžnou potravou.

Jana Kantorová | 7. 10. 2023

Připravily: MVDR. ALENA VANÍČKOVÁ, PH.D. a HELENA POKORNÁ HLADÍKOVÁ 

Koňské kopyto je složitý orgán s řadou funkcí: zprostředkovává pohyb, je důležité pro kardiovaskulární systém i správný metabolismus. Stav kopyta podává důvěryhodnou zprávu o celkovém zdraví koně. A lidem říká, jak dobře se o koně starají, neboť hygiena ustájení výrazně ovlivňuje stav rohoviny kopyta. Ke vzniku problémů s nimi přispívají i dědičné faktory, negativně působí též extrémní přetěžování. Hnilobě kopyt se dá ale úspěšně předcházet, třeba i za pomoci přírody. Se širokým spektrem bakterií si dokáže energicky poradit například éterický olej z tymiánu, čajovníku, levandule nebo zeravu. Hřebíčkový olej zase umí lokálně utlumit bolest. 

Galerie: Aby koně byli v pohodě
Mohlo by se vám líbit

Okouzlující fauna: Noblesní slepice na tři? Páv!

Král Šalamoun měl na unikátním pohyblivém trůnu jako ozdobu i zlatého páva. Bible tvrdí, že panovník tyto nádherné ptáky uctíval a obdivoval jako šperk i stráž. Barevní pernatci nadchli i Alexandra Velikého. Otevřel jim cestu do Evropy, do svého srdce i své kuchyně.
marianne.cz

ABY POHYB NEBOLEL 

Ze zdravotních benefitů masáže netěží pouze lidé, ocení je také zvířata. I silní statní koně se totiž potýkají s projevy stárnutí a fyzické zátěže. To vše je u nich, stejně jako u lidí, spojeno s degenerativními změnami na kloubech, a to ve formě artrózy. Jednou z těch, která koně nejvíce omezuje v pohybu, bývá artróza spěnkového kloubu. Úlevu od bolestí jim mohou přinést mnohé éterické oleje s protizánětlivými a analgetickými účinky. Například veterinární masážní přípravek Copafit od AKH, jenž se osvědčil mimo jiné i u koní trpících otékáním nohou, takzvanými nálevkami. Jeho pravidelným používáním pohyb méně bolí a životní komfort zvířat se celkově zvyšuje. Dominantní účinnou složkou je rostlinná silice z kopaivy vyznačující se vysokým obsahem protizánětlivého karyofylenu. Také další silice však účinně pomáhají – jalovcová podporuje odplavení produktů metabolismu, hřebíčková je silně antimikrobiální a tlumí bolest, zázvorová funguje při revmatismu a dobře proniká hlouběji do tkání. Silně regenerační jsou také oba druhy obsaženého macerátu, třezalkový, stejně jako ten arnikový. 

Mohlo by se vám líbit

Příroda všemi smysly: Sto vůní lesa

Na splíny je nejlepší pohyb, klidně pouhá procházka. A vede-li lesem, o to lépe. Lesní vůně zaručí terapeutický úspěch takřka stoprocentně! Zajímavé je, že les voní stále svěže, pohodově, optimisticky... byť v každou roční dobu jinak.
marianne.cz

Základ jsou kopyta v suchu 

Místem choulostivým na poranění bývá u koní spěnka – část koňské nohy mezi spěnkovým kloubem a korunkou. Postižení kůže a zánět v těchto místech se nazývá podlom a nejčastěji ho způsobuje bahno, v němž se zvíře pohybuje. Aby k podlomům nedocházelo, je zásadní pečlivá hygiena ideálně pomocí přírodních mycích olejů a udržení nohou v suchu. K ošetření posléze se hodí kanuková mast. Vyrobí se i doma, z bambuckého másla a pár kapek kanukového éterického oleje. 

Mohlo by se vám líbit

Příroda plná zajímavostí: Zvířecí meteorologové

Kohout, rosnička, vlaštovky a mnohá další zvířata instinktivně vycítí změny počasí. Pozorujte v přírodě jejich chování. Prozradí vám, zda se blíží déšť, nebo jestli bude celý den slunečno.
marianne.cz

Stop hmyzím útokům 

Nejen nohy, ale i kůže koní může trpět, zejména v létě kvůli obtížnému hmyzu a následným vyrážkám. Deodorační a regenerační přípravky pomáhají maskovat pach zvířat, aby nelákal obtížný hmyz. Základ přípravku bývají například neemový a ricinový olej obohacené o účinné esenciální oleje z bazalky, tymiánu, rozmarýnu, máty, citronely a dalších. Jednotlivé složky pomáhají ošetřovat drobné změny a ranky na kůži, zklidňovat a regenerovat pokožku. Pro ještě lepší účinek je ideální kombinovat s přípravky, které se aplikují do hřívy a ocasu zvířat a odpuzuje veškeré nepříjemné breberky. 

Zajímavosti:  

  • Kůň a éterické oleje? To nejsou zdaleka tak odlišné světy, i ušlechtilým zvířatům přírodní látky velmi svědčí. 
  • Na omývání nohou koní se jemné mycí oleje velmi osvědčily. Jsou šetrné ke kůži, nedráždí bolavá místa. 
Mohlo by se vám líbit

Divoká příroda: Král vrcholů hor

Kozorožec je pánem alpských kopců. Zdolává je jako zkušený horolezec a svým lidským kolegům přitom dává na odiv své majestátní rohy.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Tradice
KVÍZ: Víte, co jsou škráně a další moravské výrazy? Vyzkoušejte své znalosti

KVÍZ: Víte, co jsou škráně a další moravské výrazy? Vyzkoušejte své znalosti

Tradice
Sádroví trpaslíci: Buď je milujete, nebo nenávidíte. Dřív ovšem byli uměním

Sádroví trpaslíci: Buď je milujete, nebo nenávidíte. Dřív ovšem byli uměním

Tradice
Obliba vyšívání se vrací. Vezměte také jehlu do ruky a vyrobte si originální dekoraci

Obliba vyšívání se vrací. Vezměte také jehlu do ruky a vyrobte si originální dekoraci

Móda
Věra Zajfertová, majitelka obchodu s luxusní vintage módou: Proč se vyplatí investovat do kvalitního kousku z minulosti?

Věra Zajfertová, majitelka obchodu s luxusní vintage módou: Proč se vyplatí investovat do kvalitního kousku z minulosti?