Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zahrada

Kvetoucí skvost magnolie: Jaký druh bude ten pravý pro vaši zahradu?

Info ikona
Magnolie neboli šácholan.

Od růžové k bílé až po fialovou, žlutou i modrou – tak kvete šácholan neboli magnolie, která na jaře prozáří zahradu romantickými květy a v létě ji zahalí do svých zelených listů. Jaký druh magnolie je ten pravý pro vás?

Jana Bitalová | 18. 03. 2024

Mnohé druhy magnolií patří mezi první rostliny, které na jaře kvetou. Obecně o nich lze říct, že mají rády slunné stanoviště, případně polostín a vlhkou zeminu. Zastřiháváním je nepotěšíte, a je tedy lepší se mu vyhnout, pokud je to možné.

S ohledem na brzké vykvétání se však ještě mohou objevit poslední mrazíky. Magnolii nezahubí, ale „zrezne“ a již v tom daném roce, kdy k přemrznutí došlo, mnoho krásy nenadělá. Pokud žijete v místech, kde se mráz objevuje poměrně dlouho, zvolte raději kultivar, jenž kvete později – třeba Machu Fan.

Galerie: Magnolie hýří barvami

Magnolie není jen růžová

Existuje řada druhů magnolií, které se mimo jiné liší svou velikostí. Vybírat tak můžete mezi stromovými i keřovými variantami, záleží, kolik prostoru vaše zahrada nabízí a jaké máte požadavky. Rozdíly se přitom pohybují v rámci metrů, protože zatímco některé druhy dorůstají pouhých dvou metrů, jiné až šesti a více

Dalším druhovým rozdílem je vzhled květů, a to nejen v rámci jejich barvy, ale také tvaru. Klasikou jsou plné růžové, jaké má třeba Magnolie Galaxy, která se dorůstá šesti metrů. Naopak spíše atypická je Magnolie hvězdokvětá s bílými květy výrazně rozdělenými do okvětních plátků. 

Nevšední krásky mezi magnoliemi

Chcete-li nevšední kultivar magnolie, pak by vaší pozornosti neměl ujít Sunrise. Jde o magnolii, jejíž květy jsou žluté, někdy s příměsí červené nebo růžové. Honey Tulip má zase květy, které svou velikostí dosahují až 16 cm a zbarvují se do medového odstínu. Úplnou raritou je potom Blue Opal s výrazně modrou barvou květů.

Mohlo by se vám líbit

Uvnitř tohoto domu rostou květiny, keře i nízké stromy

Bydlení pro dva umělce, kteří toužili po novém kreativním prostoru, zařídili architekti ze studia Mork-Ulnes Architects. Navštivte s námi dům, kde nic není uniformní a klasické.
marianne.cz
Zdroj článku