Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zahrada

Příliš vytažené sazenice budou pro další růst slabé. Vyhněte se těmto chybám

Zasejete semínka, sledujete první náznaky toho, že klíčí, pak se konečně objeví stonek. Ten ale vyjede do nepatřičné délky, kvůli níž se ohýbá, polehává a je slabý. Přemýšlíte, co s tím a jak tomu příště předejít? Tak čtěte dál a vše se dozvíte.

Jana Bitalová | 4. 04. 2024

Příliš vytáhlé sazenice jsou problém, s nímž se setkal snad každý pěstitel. Manipulace s nimi je složitá, protože jsou křehké, a samotné rostlinky nejsou v ideální kondici, jelikož vynakládají energii do vysokého růstu, nikoliv do toho, aby měly silný stonek.

První chybou, kvůli níž se sazenice vytáhnou, bývá uspěchaný výsev. Zvláště v měsících, kdy jsou dny ještě krátké, se jim totiž nemusí dostávat tolik světla, kolik by potřebovaly. Proto není spěch na místě. Kromě toho si dejte pozor, abyste neměli semínka příliš blízko u sebe. Každá rostlinka potřebuje svůj prostor, aby mohla správně růst.

Proč se sazenice vytahují?

Asi nejčastějším viníkem vytažených sazenic je nedostatek světla, proto nádobu s vysetými semínky dejte na velmi světlé místo, ideálně na parapet směřující na západní nebo jižní stranu. Samozřejmě ani to nemusí být zárukou, že k přílišnému vytažení sazenic nedojde, ale dostatek světla je více než důležitý. 

Nádoby s výsevem také zkuste podložit, aby nebyly pod úrovní okenní tabulky, a pokud si pamatujete desky, které se dříve používaly při opalování k odrazu sluníčka, můžete se jimi nechat inspirovat. Stačí kartonovou desku obalit alobalem a postavit ji ze strany sadbovače tak, aby se od ni odrážely paprsky, čímž sazenicím znásobíte světelný zdroj. Možností je pak také pořízení speciálního umělého světla, díky němuž si nemusíte lámat hlavu s umístěním sadbovačů a nebudou vám překážet na parapetu.

Pozor si dejte i na teplotu. Pro klíčení sice většina rostlin potřebuje kolem 25 °C, jakmile však začnou růst pravé lístky, je dobré ubrat na 20 °C, aby došlo ke zpomalení růstu a většímu důrazu na sílení rostliny.

Vytáhlé sazenice nevyhazujte

Sledujte své sazenice, a jakmile se vám bude zdát, že něco není v pořádku, přesuňte je na světlejší místo nebo pod umělé osvětlení pro růst roslin. Vytáhlé sazenice rajčat a paprik při přesazování ze sadbovače do květináče vložte hlouběji do hlíny – až po první děložní listy (vzhledem se liší od prvních listů). Zesílí a porostou, jak mají.

Mohlo by se vám líbit

Orchideje nezalévejte, ale namáčejte. Budou zdravé a pokvetou. Zkuste to!

Mnozí z nás mají stejnou zkušenost: jako dárek dostaneme nebo si z obchodu přineseme nádhernou orchidej. Má pevné listy a dechberoucí květy, které musí mít podpěru, aby se rostlina nezlomila. Za pár týdnů je ale všechno jinak.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zahrada
Voňavé lilie: Víme, jak na to, aby hodně kvetly, a tak vám dělaly radost

Voňavé lilie: Víme, jak na to, aby hodně kvetly, a tak vám dělaly radost

Zahrada
Kopřivy posílí vaše rostliny. Stačí z nich snadno vyrobit hnojivo

Kopřivy posílí vaše rostliny. Stačí z nich snadno vyrobit hnojivo

Zahrada
Skalničky vydrží, i když pojedete na dovolenou. Obklopte se jejich jemnou krásou

Skalničky vydrží, i když pojedete na dovolenou. Obklopte se jejich jemnou krásou

Zahrada
Slunečnice nepatří jen na pole, rozzáří i zahradu. Její pěstování není složité

Slunečnice nepatří jen na pole, rozzáří i zahradu. Její pěstování není složité