Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zahrada

Vytvořte si mini jezírko bez větší investice. Zurčení vody vás bude uklidňovat

Malý vodní prvek je zajímavým ozvláštněním zahrady, terasy, ale klidně i balkonu. Jeho pořízení navíc není složité ani drahé.

Jana Bitalová | 11. 05. 2024

Vyrobit si miniaturní jezírko zvládnete svépomocí, přičemž mnohé z potřebných pomůcek máte nejspíš doma. Moc času pak nezabere ani péče o něj, zato si užijete radost z květů malých druhů vodních rostlin i odpočinek za zvuku zurčení vody.

Jezírko vyrobíte i z kbelíku

Nejjednodušším způsobem je použít nádobu o minimální výšce 30 cm. Může jít například o smaltovaný či pozinkovaný kbelík, nerezové necky nebo plastovou nádrž. Vámi zvolenou nádobu vyložte fólií do jezírek, kterou k hornímu obvodu nádoby upevněte silnou oboustrannou izolepou a zařízněte, aby nepřesahovala přes okraj.

Přeneste ji na místo, kde chcete toto miniaturní jezírko mít. Mělo by se jednat o stanoviště, co bude vyhovovat rostlinám, jež jste pro své jezírko vybrali. Na přímém slunci musíte v létě počítat s větším růstem řas, což znamená častější čištění jezírka a případné použití přípravku proti řasám. 

Mohlo by se vám líbit

Pěstování ovoce a zeleniny na balkoně: Mějte úrodu, za jakou by se nestyděl žádný zahrádkář!

Pamatujete doby, kdy byly balkony spíš odkladištěm pro nepotřebné věci nebo místem pro kuřáky? V mnoha domácnostech je naštěstí tenhle přístup minulostí a z balkonů se stávají malé oázy klidu nebo dokonce prostor pro pěstování vlastního ovoce, zeleniny a bylinek.
marianne.cz

Nejprve vyberte rostliny

Dobře nádobu vyrovnejte, abyste neměli křivou hladinu. Možností je také vykopání jámy a částečné nebo úplné zapuštění do země. Na dno budoucího jezírka položte cihly, čímž vytvoříte kaskády pro rostliny, jejichž druhy se liší požadavky na hloubku, v níž mají být umístěné. Záleží tedy opět na tom, jaké vodní rostliny jste vybrali pro pěstování. Na dno nasypte kamínky nebo štěrk.

Do takto malého jezírka zvolte rostliny, co nezabírají příliš velký prostor na hladině a nerozrůstají se do extrémní šířky. Zajímavou volbou jsou trpasličí lekníny, které mají rády slunce, dále také orobinec nejmenší, blatouch bahenní a kolovka indická. Do vody se vkládají ve speciálních košících se substrátem pro vodní rostliny. Navrch dejte kamínky nebo štěrk, aby byly těžší a neplavaly. Košíky položte na příslušný stupeň z cihel. 

Jezírko naplňte vodou, ideálně dešťovou nebo odstátou kohoutkovou. Na hladinu můžete umístit solární fontánu, jejíž čerpadlo je napájeno slunečním svitem. Odměnou vám bude příjemné zurčení vody, při němž se krásně odpočívá. Na vašem výběru jsou pak také různé dekorace a plovoucí světla.

Mohlo by se vám líbit

Vytvořte ze svého balkonu relaxační zónu, kde bude dobře vám i vašim blízkým

Vytvořte ze svého balkonu útulné místo pro odpočinek a setkávání s přáteli, kde si odpočinete i strávíte příjemné chvíle.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zahrada
Krásky fuchsie: Rozzáří balkon, terasu i zahradu. Stačí se o ně dobře starat

Krásky fuchsie: Rozzáří balkon, terasu i zahradu. Stačí se o ně dobře starat

Zahrada
Půdu už pro pěstování rostlin potřebovat nebudete. Vyzkoušejte hydroponii!

Půdu už pro pěstování rostlin potřebovat nebudete. Vyzkoušejte hydroponii!

Zahrada
Domácí postřik na padlí, kadeřavost a další choroby rostlin: Pomůže jedna bylina

Domácí postřik na padlí, kadeřavost a další choroby rostlin: Pomůže jedna bylina

Zahrada
Známe čtyři pravidla pro úspěšné pěstování rajčat. To bude úroda!

Známe čtyři pravidla pro úspěšné pěstování rajčat. To bude úroda!