Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

12 důvodů, proč se vydat na letošní Designblok

Na poslední říjnový týden se vždycky moc těším. Tenhle týden totiž nevnímám žádnou lezavou zimu, ani stres z uzávěrky, protože je to týden, kdy žiju designem. Letošní, osmnáctý ročník, bude mít hlavní centrum dění na výstavišti v pražských Holešovicích. Tohle jsou moje tipy.

 
Kromě tuzemských designérů a svých oblíbenců (haló, Janjo, Maxime, Hano!) se těším na světové designéry. Letos svou tvorbu představí japonský designér Arihiro Miyake (ach, ten impozantní lustr), francouzský inovátor Francois Azambourg či španělský designér Tomás Alonso
 
Málokdy zvládnu všechno během jednoho dne. A tak věnuji jeden den seznámení s novými věcmi – třeba právě s tvorbou zahraničních hostů. Druhý den už mohu zevrubněji prozkoumat i další projekty, především od tuzemských tvůrců. Na to si nechávám nejvíc času, protože si s ráda s účastníky i popovídám, v tom je Designblok skvělý. A třetí návštěva už je moje soukromá „tour créme de la créme“, a to si beru i peněženku s sebou… S prázdnou totiž většinou neodcházím, musím jen vyřešit dilema, jestli si odnesu z osmnáctého ročníku radost do bytu, do šatníku nebo šperkovnice. 
 
A na co se letos nejvíc těším z tuzemské tvorby? Připravila jsem pro vás předvýběr 12 věcí či akcí, které byste něměli minout, pokud se letos jako já na Designblok vydáte. 
 
 1. Křehké sklo od studia Dechem
Dechem 
 
Inspirace umělou (a vlastně i neumělou) hmotou, to jsou novinky od studia Dechem, které mě naučili to, že váza může být krásná i bez květin. 
 
2. Překvapivá instalace od Maxima Velčovského
Maxim Velčovský a Slunečnice
 
Tuzemská designérská ikona předvede lustr vyrobený značkou Lasvit. Maxim se nechal inspirovat kostnicí v Kutné Hoře, takže lustru vévodí obří lebka, která je ověšená kostmi. A další, nepřehlédnutelný objekt, vytvořil jako součást hlavní výstavy v Průmyslovém paláci - z plastových barelů gigantické květy slunečnice. Kutilství v nejlepší formě
 
3. Neuvěřtelné chutě od Rozbíjím se
Rozbijim se
 
Když jsem před lety ochutnala čokoládu s levandulí od Rozbíjím se, měla jsem pocit, že se rozpadnu blahem. Nové chutě, které jsou tak překvapivé, že vás donutí přemýšlet nad každým soustem, představí i letos. A já zatím jen vím, že ucítím borovice, hříbkový prach a smrkovou kůru. 
 

4. Neotřelé doplňky od Štěpána Růžičky
Ruzicka
 
Kabelka, která vypadá jako srdce. Ne to z pouti, ale opravdové lidské srdce, vytvořil mladý designér Štěpán Růžička. 
 
5. Nový projekt od Janji Prokič
Janja
 
Šperky od Janji Prokič patří už léta mezi moje must have. Tentokrát se na Designblok nechystá s kolekcí šperkou, ale s uměleckými nadobami. Jsem zvědavá! 
 
6. Porcelán od Martiny Žílové
Martina Zilova
 
Martina Žílová je trpělivá. Je to poznat na její tvorbě, a letos představí kolekci váz s vráskami, přičemž každá vzniká postupným doléváním tekuté porcelánové hmoty, vrstvu po vrstvě. 
 

7. Nežné šperky od Zorya
Zorya
Dvojice designérů šperků alias Zorya umí posunout hranice toho, co je ve špercích možné. Jednou nechali umělými krystaly porůst lana, podruhé si jako hlavní surovinu zvolili netradiční surový diamant. A letos pracují „s narušováním povrchů a zdánlivě náhodným seskupováním struktur. Strnulý kámen proměňujeme v měkké plody, perly fasetujeme do krystalických tvarů. Snažíme se objevit, co jiným zůstává skryté.“ 
  
8. Svítidla s vtipem od Lamplab
lamplab 477 1 1471265023
 
Kravská kůže a LED svítidlo? Hm, výsledek je skvělý! 
 
9. Tvorba dvou žen - Dvě
Dve
 
Jana a Lenka Němcové jsou dvě. A tvoří společně design. Na jejich ryze ženský pohled jsem moc zvěděvá. 
 

10. Kabelky jako nutnost od Denisy Adolfové
Denisa Adolfova
 
Denisa studovala v Paříži a pracovní zkušenosti získala u belgické značky Delvaux, nejstarší značky luxusních kabelek na světě. A kabelky dle vlastních návrhů předvede letos na Designbloku. 
 
11. Kabáty a zase kabáty od Hany Zárubové
Zarubova
 
Hana Zárubová patří mezi mé oblíbené návrhářky. Fascinuje mě, že s každou novou kolekcí překvapí, vymyslí zase něco nového. Je mistr střihu (taky se jí přezdívá Hana Střihoruká), a třeba její kabáty nemají obdobu. A v aktuální kolekci budou další nové kabáty, jejichž pracovní názvy mě naplňují zvědavostí: lachtan, samuraj a rejnok. Letos budou módní přehlídky volně přístupné i bez pozvánek, takže na Haně se sejdeme v sobotu ve 20.00 v Garden Stage. 
 
12. Přehlídka, které pomáhá
Benefashion
 
V pondělí 31. října se uskuteční jedinečná módní přehlídka speciální kolekce modelů dvanácti českých návrhářů (kromě Hany Zárubové také Monika Drápalová, Denisa Nová, Pavel Brejcha či Petra Ptáčková), a každý z nich vytvořitl model nesousí příběhy mladých žen, které zastihla rakovina prsu. Každý módní návrhář tak vytvořil model na míru, který vychází z jejich vzájemného dialogu. Modely na přehlídce navíc předvedou přímo ženy-pacientky. 
Kdy: 31. října v 18 hodin
Kde: Garden Stage Designbloku, Designérie Výstaviště Praha Holešice

Související články

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte české filmy s letní atmosférou? Otestujte se a nalaďte se na prázdniny

Kvíz: Jak dobře znáte české filmy s letní atmosférou? Otestujte se a nalaďte se na prázdniny

Zábava
Horoskop od 24. června: Lvy čeká úspěšný týden, Berani se mají uvolnit

Horoskop od 24. června: Lvy čeká úspěšný týden, Berani se mají uvolnit

Zábava
Meryl Streep slaví 75. narozeniny: Připomeňte si největší milníky její kariéry a prohlédněte si, jak se změnil její módní styl

Meryl Streep slaví 75. narozeniny: Připomeňte si největší milníky její kariéry a prohlédněte si, jak se změnil její módní styl

Zábava
Červnový úplněk podle čísel a hvězd: Dopoledne pozor na agresivitu, večer raději zůstaňte doma

Červnový úplněk podle čísel a hvězd: Dopoledne pozor na agresivitu, večer raději zůstaňte doma