Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

3 tipy na výlety na Středním Slovensku. Navštívíte ferraty, festivaly nebo muzea?

Když se řekne Slovensko, někoho jako první napadnou Tatry, někoho Bratislava, ale Banskobystrický kraj nám většinou hned na mysl nepřijde. Přitom jde o zajímavostmi nabitou oblast, která nabízí spoustu aktivit pro celou rodinu. Krásná příroda je na Slovensku samozřejmostí, takže nechybí ferraty s dechberoucími výhledy. Ale navštívit můžete i muzea nebo vyrazit na výlet na elektrokole a k tomu všemu ochutnat unikátní sladkost jménem Atkáryho kremnické krumple.

Eliška Vrbová | 22. 06. 2022

Banská Bystrica

Krajské město celého Banskobystrického kraje je ideálním výchozím bodem pro nejrůznější aktivity na Středním Slovensku. Přímo ve městě určitě stojí za to vystoupat na Hodinovou věž, která svým sklonem tak trochu připomíná šikmou věž v Pise. Najdete ji na Náměstí SNP, tedy v samotném středu města. Kousek za rohem můžete navštívit městský hrad a hned u něj najdete zbrusu novou zážitkovou expozici Thurzo – Fugger. Ta se věnuje tématu, kterému se nevyhnete snad v žádném místě Banskobystrického kraje, a sice hornictví. Na Středním Slovensku se v minulosti těžila měď, stříbro, a dokonce i zlato a právě o těžbě drahých kovů, historii města Banská Bystrica a osobnostech s těžbou spjatých se toho v Thurzo – Fugger muzeu dozvíte spoustu. Nechybí virtuální realita, projekce a spoustu interaktivních prvků, které budou bavit jak dospělé, tak děti.

Po poznávání místní historie možná dostanete chuť na dobrou kávu či víno. Nejen to dostanete v podniku nazvaném Výklad, který by se dal v českém kontextu přirovnat k trendy kavárnám a barům v Brně či na pražské Letné. Prosvětlenému interiéru dominuje z luxferů vytvořený sklěnený bar a pokojových rostlin je tu nepočítaně. Výběrová káva, naturální vína i něco sladkého je samozřejmostí stejně jako nekonečně milá obsluha.

Co zažít na Středním Slovensku
Zobrazit příspěvek na Instagramu

Letní pondělní večery budou v Banské Bystrici patřit hudbě, pití, jídlu a zajímavým diskusím na různá témata. Město připravilo na termíny 4. července, 8. srpna a 5. září akci s jednoduše pojmenovanou Letné večery, pokud se tedy na Střední Slovensko o prázdninách vydáte, třeba právě jeden z těchto termínů trefíte. V pátek 8. července se navíc chystá noční prohlídka Banské Bystrice.

Kremnica

Městečko Kremnica je sice mnohokrát menší než padesát kilometrů vzdálená Banská Bystrica, ale na poznávání a historii je neméně bohatá. Už od 10. století se tu těžilo zmíněné zlato a dnes se o znovuobnovení těžby v Kremnici pokoušejí australští investoři. Jak projekt dopadne těžko odhadovat, do té doby můžete navštívit Banské muzeum v štôlni Andrej a časy, kdy se v Kremnici zlato naplno těžilo, si alespoň představit. Historické centrum Kremnice nejlépe poznáte, pokud se vydáte na Nevšední putování historií Kremnice s Martinem Varhaňovským. Ten vám ukáže například výrobu místní speciality jménem Atkáryho kremnické krumple, což je nepečená cukrovinka, kterou si jinde než v Kremnici nedáte. V prostorách nad informačním centrem můžete nahlédnout do výroby zařízené ve stylu art deco včetně dobové hudby. Recept na kremnické krumple vznikl na začátku minulého století a dnešní výroba se drží právě tohoto původního receptu.

S Martinem Varhaňovským se během prohlídky vydáte ochutnat i tekuté dobroty, a sice víno Ringbürger v místních sklepech, kterých pod Štefánikovým náměstím najdete hned několik. Raritou je také stále fungující mincovna a k ní přidružené muzeum a nesmíme zapomenout na festival Hudba pod diamantovou klenbou, který pořádá houslový virtuos Peter Michalica v jednom z nejkrásnějších měšťanských gotických domů v Kremnici – Dom komorského grófa. Festival probíhá v podobě cyklu koncertů do poloviny července a vystoupí orchestry, sbory i sóloví umělci s klasickou i jazzovou tvorbou. Pokud byste se do Kremnice chystali na konci srpna, nesmíte vynechat festival Kremnické gagy, což je evropský festival humoru a satiry, který se ve městě pořádá už od roku 1981, kdy začínal jako undergroundová záležitost. Součástí festivalu je také expozice Muzeum kýče a Ulička slavných nosů, na níž jsou umístěny podobizny osobnosti se smyslem pro humor, které už nejsou mezi námi.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Via ferrata Skalka

Pokud milujete pěší turistiku, přírodu a ohromující výhledy na lesy a hory, pak je pro vás Střední Slovensko ideální destinací. V oblasti Kremnické vrchy se nachází areál Via ferrata Skalka, kde najdou adrenalinové vyžití jak začátečníci, tak ti nejnáročnější. Vstup do areálu je zdarma, jediné, co potřebujete, je ferratový set, tedy horolezecký sedák s karabinami a helmu. Tento komplet si můžete na místě zapůjčit buď za 10 euro na čtyři hodiny, nebo za 15 euro na celý den.

Vstup na ferraty je na vlastní nebezpečí a jejich obtížnost poznáte podle označení písmeny A až F – od nejjednodušší po nejnáročnější. Při zdolávání ferrat je velmi důležité střízlivě odhadnout své možnosti a lézt skutečně jen ty trasy, na které stačíte. Pokud máte trochu strach z výšek, překonání pro vás bude už úroveň B – ale pro začátečníky je pocit po zdolání i té nejlehčí trasy k nezaplacení. Úroveň A zde zastupují dva visuté mosty, kratší z nich vede do kopce a delší měří 80 metrů a ještě donedávna se tak jednalo o nejdelší lanový most ve střední Evropě.

Zobrazit příspěvek na Instagramu
Marianne je i na socialních sítích: Rozhovory s osobnostmi
Mohlo by se vám líbit

Cestujeme po Česku: Vyrazte na levandulové pole

Poradí si s nervovým vypětím i nespavostí. Nedělá jí problém porazit migrénu a ve své olejové formě zatočí s revmatismem, povrchovými záněty i záněty nervů. Levandule je totiž nejen nádhernou rostlinou, ale především bylinou plnou super schopností!
marianne.cz

Související články

Zábava
Pilotka, která naučila ženy létat: Amelia Earhart se narodila před 127 lety. Její zmizení je dodnes záhadou

Pilotka, která naučila ženy létat: Amelia Earhart se narodila před 127 lety. Její zmizení je dodnes záhadou

Zábava
Kvíz: Představitel Harryho Pottera Daniel Radcliffe slaví narozeniny. Jak dobře znáte postavu mladého čaroděje?

Kvíz: Představitel Harryho Pottera Daniel Radcliffe slaví narozeniny. Jak dobře znáte postavu mladého čaroděje?

Zábava
Kvíz: Princ George slaví narozeniny! Co víte o budoucím britském královi? Otestujte se

Kvíz: Princ George slaví narozeniny! Co víte o budoucím britském královi? Otestujte se

Zábava
Horoskop od 22. července 2024: Býci by si měli ověřovat informace, Blíženci se soustředit na úspěch

Horoskop od 22. července 2024: Býci by si měli ověřovat informace, Blíženci se soustředit na úspěch