Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Dobré zprávy, které nám v roce 2021 udělaly radost

Info ikona
žENA

Souhlasíte s námi, že dobrých zpráv není nikdy dost? I když by se mohlo zdát, že rok 2021 byl na dobré zprávy skoupý, opak je pravdou! Přinášíme vám proto výběr pozitivních zpráv, které nám vykouzlily úsměv na tváři.

Ať chceme nebo ne, lidská mysl občas přehlíží pozitivní momenty, a naopak se plně soustředí na negativní věci a události. Možná proto si při vzpomínce na rok 2021 ihned vybavíme dramatické televizní reportáže, palcové titulky informující o koronaviru nebo zprávy o přicházejícím omikronu. Přesto bychom neměli zapomínat na to, že letošní rok s sebou přinesl i několik pozitivních událostí, které jsou důležité pro naši budoucnost. Pojďme si nasadit růžové brýle a ujistit se, že rok 2021 nebyl oděn pouze do černého hávu.

Mohlo by se vám líbit

Doomscrolling aneb Když jste závislí na špatných zprávách

Špatné zprávy se na nás valí ze všech stran. Z rádia slyšíme počet nakažených koronavirem, v televizi vidíme děsivé záběry z přeplněných nemocnic a na internetu si přečteme článek, který věští tragickou budoucnost naší republiky. Namísto toho, abychom se od špatných zpráv alespoň na chvilku izolovali, dobrovolně hledáme další smutné a zdrcující informace. Propadli jsme totiž doomscrollingu.
marianne.cz

1. Progresivní zákony

V některých zemích světa se v letošním roce těšilI z nových a velmi progresivních zákonů. Za zmínku stojí například novozélandský zákon, který počítá se třemi dny volna pro ženy, jenž potratily nebo porodily mrtvé dítě. Třídenní volno se bude vztahovat také na partnery. Labouristická poslankyně Ginny Andersen, která návrh zákona předložila, uvedla, že toto opatření vzniklo proto, aby se rodičové mohli vypořádat se ztrátou, aniž by byli nuceni čerpat nemocenskou. Podle Andersen je spontánní potrat něco jiného než nemoc, je to úmrtí, trauma, které si zaslouží čas na fyzické i psychické zotavení.

Ve Francii zase v roce 2021 hlasovali o zákazu vnitrostátních letů na krátké vzdálenosti, které lze za méně než 2,5 hodiny absolvovat vlakem. Důvod je zřejmý – snížení uhlíkové stopy, která je neodmyslitelně spjata právě s létáním.

2. Dobré zprávy z přírody

Možná jste v posledních týdnech četli zprávy o tom, jak se snižuje počet medvídků koala v Austrálii. Pravdou ale zůstává, že ekologové pro nás mají také dobré zprávy! Podle průzkumu Wildlife Conservation Society to vypadá, že se zvýšil, respektive zdvojnásobil, počet goril žijících ve volné přírodě. Stejně tak se daří jaguárům nebo jedovatým pralesničkám, které žijí v severozápadní Kolumbii. Mimochodem, dařilo se také českým zoologickým zahradám. Například v Zoo Praha se narodilo čtvrté mládě ohroženého gibona stříbrného.

Info ikona
Happy

3. Potlesk pro vědce

V roce 2021 jsme mohli natrefit hned na několik pozitivních zpráv z oblasti vědy a lékařství. Jenom namátkou vypíchneme počin vědců z Kliniky Mayo v Minnesotě, kteří vytvořili speciální náramek pro pacienty trpící epilepsií. Náramek monitoruje elektrické napětí kůže, tělesnou teplotu, pohyb, krevní tlak a tep, a tudíž dokáže včas predikovat epileptický záchvat.

Za průlomovým vynálezem stojí také nizozemští vědci, kteří aktuálně vyvíjí laserovou technologii, díky které již nebude třeba jehel. Navíc vakcinace laserovou „pistolí“ nezpůsobí bolest, neboť nezasáhne nervová zakončení v pokožce.

4. Dobré srdce

Češi neustále dokazují, že mají srdce na pravém místě. Důkazem jsou například sbírky, o kterých na svém instagramovém účtu informovala herečka Nikol Štíbrová. Společně se svými sledujícími tak za čtyři adventní neděle vybrala téměř 12 milionů korun pro potřebné. Nutno dodat, že český národ se činil také v dalších dobročinných sbírkách a je opravdu úctyhodné, že v takto náročném období dokážeme myslet i na ostatní.

Mohlo by se vám líbit

Nejistá sezóna aneb Proč se nebát nejistoty?

Mnoho z nás miluje jistoty. Chceme mít jistotu práce, finanční jistotu, partnerskou jistotu a vroucně si přejeme jistotu pevného zdraví. Jenže poslední měsíce nás naučily, že jistota neexistuje. A tak nám nezbývá nic jiného, než nejistotu přijmout a objevit v ní i pozitivní aspekty.
marianne.cz