Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Galerie: Neobyčejný život Jacqueline Kennedy Onassis

Info ikona
Jackie

Jacqueline Kennedy Onassis patřila k ženám, se kterými se osud nemazlil. Na jednu stranu jí u nohou ležely téměř celé Spojené státy americké, na stranu druhou se musela vyrovnat se ztrátou dítěte a později také manžela.

Život Jacqueline Kennedyové se na první pohled zdá jako z pohádky. Malá Jacqueline se narodila do rodiny bohatého newyorského makléře, studovala na pařížské Sorboně a po promocích na Univerzitě George Washingtona získala práci v deníku Washington Times-Herald. Právě díky svému povolání se seznámila s Johnem Fitzgeraldem Kennedym, kterého okouzlila nejen půvabem, ale i intelektem. Své "ano" si pár řekl v září 1953 a požehnání jim dal dokonce sám papež. Radostné chvíle novomanželů vystřídaly ty méně příjemné momenty. Krátce po svatbě podstoupil John operaci páteře a Jacqueline nejdříve potratila a o rok později předčasně porodila dceru Arabellu, která se narodila mrtvá. 

Mohlo by se vám líbit
Život Jackie Kennedy ve fotografiích

Po čtyřech letech od svatby se začalo rodině blýskat na lepší časy. Radost přišla s narozením první dcery Caroline i s oznámením Johnovy prezidentské kandidatury. Po porážce Richarda Nixona se v roce 1960 stal John F. Kennedy nejmladším mužem v čele Spojených států amerických. Jen několik týdnů po volbách se Kennedy těšil z další dobré zprávy. Manželka Jacqueline porodila zdravého syna Johna. Kromě role matky se Jacqueline, které veřejnost přezdívala Jackie, s grácií zhostila i role první dámy USA. Bílý dům zvelebovala na všech frontách. Zasloužila se o obnovu veřejných místností, zřídila v něm školku a vysadila zahradu. Zároveň v Bílém domě společně s manželem pořádala večírky nejen pro politiky, ale také umělce a americkou smetánku.

Osudný rok 1963

Role první dámy Jacqueline slušela. Vzhledem k jejímu původu se nebála sáhnout po drahých róbách a oslovit luxusní návrháře. Zároveň Jackie vynikala všeobecným přehledem a jazykovou výbavou. Není divu, že John Kennedy po pracovní cestě do Francie s úsměvem prohlásil: „Jsem mužem, který doprovázel Jacqueline Kennedyovou do Paříže." Pohádka o okouzlující Jackie a lidmi milovaném Johnovi by pravděpodobně pokračovala, kdyby nepřišel osudný rok 1963. V srpnu se manželům narodil čtvrtý potomek Patrick Bouvier, který zemřel dva dny po porodu. Neštěstí ale rodinu neopustilo a o slovo se znovu přihlásilo 22. listopadu 1963, v den, kdy byl spáchán atentát na Johna F. Kennedyho. 

Po pohřbu manžela se Jackie přestěhovala do New Yorku, kde se pokusila žít v ústraní. O pozornost si řekla až v roce 1968, kdy se provdala za Aristotela Onassise, řeckého milionáře. Následně Jackie pobývala v Řecku a Paříži, ale mnoho času trávila také v New Yorku, kde její děti studovaly. Ani tento manželský svazek netrval věčně, a tak v roce 1975 Jackie znovu ovdověla. Poté se Jackie vrátila ke svému původnímu povolání a stala se konzultantkou ve společnosti Viking Press.

V lednu 1994 byla Jackie diagnostikovaná rakovina, které o čtyři měsíce později, ve svých 64 letech, podlehla. 

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku