Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Italské Benátky zavádí vstupné pro jednodenní turisty

Info ikona
Benátky

Italské Benátky patří k nejkrásnějším městům světa. Bohužel, s jejich krásou jdou ruku v ruce i zástupy turistů, kteří ničí romantickou atmosféru města. Nejen proto se radní rozhodli, že od letošního léta zavedou pro jednodenní turisty rezervační systém se vstupním poplatkem.

Návštěva italských Benátek patří k cestovatelským snům. Jenže, zatímco sníme o romantickém městě s jedinečnou atmosférou, po příjezdu do Benátek jsme konfrontování s davy turistů. Rázem člověk nabude dojmu, že namísto do města přijel do živého skanzenu. Toho si jsou dlouhodobě vědomi také radní, kteří upozorňují, že nápor turistů není pro křehké město na vodě vůbec žádoucí. Poslední tečkou byl zřejmě velikonoční víkend, kdy do města dorazilo 280 tisíc návštěvníků.

Mohlo by se vám líbit

Bez rezervace to nepůjde

Už na začátku letošního léta čeká Benátky novinka v podobě rezervačního systému. Návštěvníci si před cestou zarezervují termín příjezdu, a následně zaplatí vstupné. „Začneme na experimentální bázi. Už teď víme, že úpravy budou nutné, ale je to jediná cesta, která nás na městské radě napadla,“ vysvětluje benátský radní zodpovědný za turismus Simone Venturini. Cílem rezervačního systému je předem vědět, kolik lidí je přítomno v historickém centru. Díky tomu bude možné kontrolovat toky turistů a vyhnout se přeplněnému městu či kilometrovým frontám do muzea nebo na lodní taxi. Venturini zdůrazňuje, že turisté jsou ve městě stále vítáni s otevřenou náručí. Pouze jde o to, aby se každý návštěvník cítil ve městě komfortně.

Zaostřeno na jednodenní turisty

Už teď je jasné, že rezervační poplatek nebudou muset platit všichni turisté. Výjimku dostanou ti, kteří se v Benátkách ubytují a stráví alespoň jednu noc. Tímto krokem chce město snížit příval jednodenních turistů, kteří přijedou do Benátek na otočku. A jak vysoké bude vstupné? Ani v tomto ohledu nečekejte jednu fixní částku. Záležet bude především na tom, zda do města dorazíte v klidný den (cca 3 eura) nebo v den rušný (cca 10 euro). Nutno dodat, že v letošním roce bude rezervace pro vstup do Benátek fungovat na dobrovolné bázi. Pokud tak ale učiníte, získáte určité výhody (například vstup na některou z památek). Město pravidelné rezervace pravděpodobně spustí až na začátku roku 2023.

Zdroj: elle.it

Mohlo by se vám líbit