Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Jak slaví Vánoce významné evropské královské rodiny?

Vánoční čas zbožňují nejen obyčejní smrtelníci, ale také rodiny, kterým v žilách koluje modrá krev. A jak vypadají vánoční svátky podle urozených evropských rodin? Připravte se na plno královských povinností, debužírování, a především rodinnou pohodu.

Když se řekne královská rodina, většině z nás se vybaví ta britská. Pravdou ale zůstává, že na evropském kontinentu žije hned několik dalších královských rodiny, které jsou neméně zajímavé. Pojďte společně s námi nakouknout za vánoční dveře španělské, švédské, norské a dánské královské rodiny. Uvidíte, že jejich vánoční zvyky a tradice jsou podobně nevšední jako u britských aristokratů.

Mohlo by se vám líbit

Nestyďte se za šediny! Španělská královna dokazuje, že šedé vlasy jsou přednost

Bojovat se šedinami v době koronavirové pandemie není jednoduché. Kadeřnické salony jsou zavřené, a tak nám nezbývá nic jiného, než sáhnout po domácím barevní vlasů. Španělská královna Letizia však zvolila odlišnou strategii. Nechala své šediny na odiv a sklízí poklony nejen od rodiny, ale od celé španělské veřejnosti.
marianne.cz

ŠPANĚLSKO: Dárečky až na Tři krále

Začátek prosince se pro španělskou královskou rodinu nese ve znamení příprav na Štědrý den. V první řadě rodina dbá na rozeslání vánočních přáníček, která podepisuje nejen král Filip VI. se svou chotí Letizií, ale také jejich dvě roztomilé dcery - španělské princezny Leonor a Sophia. Po rozeslání přáníček se španělská rodina těší na 24. prosince, kdy vypuknou hlavní vánoční oslavy. Je dobrým zvykem, že v tento den král Filip VI. vystoupí k národu a popřeje obyvatelům Španělska krásné svátky.

Jakmile hlava monarchie splní královské povinnosti, vydává se do paláce Zarzuela nedaleko Madridu, kde se odehrává velká rodinná večeře. A na jakých dobrotách si španělská urozená krev pochutnává? Údajně na stolech nechybí mořské plody, cochinillo, tedy pečené selátko, a Roscón de Reyes, což je španělská verze britského vánočního dortu. Zároveň je důležité podotknout, že pro Španěly je velmi významný také 5. leden, během kterého děti dostávají dárečky od Tří králů.

ŠVÉDSKO: Soukromí především

Také pro švédskou královskou rodinu se prosinec nese ve znamení mnoha důležitých událostí počínaje udělováním Nobelových cen až po oslavy sv. Lucie. Hektickou část prosince ale vystřídají poklidné vánoční svátky, které rodina tráví pospolu v Drottningholm Slott, domě krále Carla Gustafa a královny Silvie. Důležitou součástí Štědrého dne je zdobení vánočního stromečku, po kterém královna Silvie předčítá úryvek z Bible. Následující den, tedy 25. prosince, se rodina vydává na tradiční mši, po které švédský král promlouvá k národu. Povětšinou se zamýšlí nad uplynulým rokem a hovoří o nadějích, které chová k roku novému. Vánoční projev je vysílán švédskou televizí a rozhlasem.

NORSKO: Netradiční vánoční menu

Zatímco v České republice si na Štědrý den většina z nás dopřává smaženého kapra s bramborovým salátem, Norové jsou v otázce štědrovečerního menu velmi nejednotní. Na východě nedají dopustit na vánoční žebra, západní část země jí sušené jehněčí maso a v severní části Norska servírují výhradě tresku. Pořádek v tom nedělá ani královská rodina, která pro jistotu na Štědrý den nejí žádný z uvedených pokrmů.

V ohledu stravování totiž norská královská rodina zůstala věrná desetiletími prověřené tradici a dopřává si grilované vepřové maso, které je typické především pro dánskou vánoční tabuli. Ptáte se, proč královská rodina konvertovala v otázce stravování k jižním sousedům? Odpověď je jasná! Za vše může dědeček krále Haralda V., král Haakona VII., který pocházel z Dánska. Norská královská krev si na grilovaném vepřovém masu smlsává v Kongsseterenu, což je jedna z královských soukromých rezidencí v Holmenkollenu.

Mohlo by se vám líbit

Proč královské děti nesmí na Vánoce večeřet s Kate a Williamem?

Není žádným tajemstvím, že britská královská rodina musí dodržovat mnoho psaných i nepsaných pravidel. A jinak tomu není ani o Vánocích, kdy princezna a princ z Walesu nestolují se svými potomky. Pro mnoho rodičů nepochopitelné pravidlo objasňuje bývalý královský šéfkuchař Darren McGrady.
marianne.cz

DÁNSKO: Žádné tajnosti

Pokud bychom měli najít rodinu, která zcela otevřeně prozrazuje své vánoční plány a aktivity, pak je to bezesporu dánská královská rodina. Ta v průběhu prosince dokonce rozesílá tiskovou zprávu, ve které podrobně informuje veřejnost o svých vánočních plánech. Pravdou ale je, že vánoční program je každý rok víceméně podobný. Členové královské rodiny odjíždí slavit Vánoce do paláce Marselisborg v Aarhusu, což je tradice od doby, kdy se královna Margrethe v roce 1972 ujala trůnu. Tam si také vyměňují dárky, zpívají vánoční koledy, a především si nerušeně užívají společného času. V posledních letech také královská rodina sdílí videa, na kterých je vidět, jak zdobí vánoční stromeček nebo peče vánoční sušenky. 

Mohlo by se vám líbit

KVÍZ: Jak dobře znáte české vánoční tradice, zvyky a pranostiky?

Vánoce se pojí s pohodou a mírem, ale také mnoha tradicemi. My si pro vás připravili jejich přehled i test, jak dobře se v nich vyznáte.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte české pohádky? Otestujte své znalosti a získejte plný počet bodů

Kvíz: Jak dobře znáte české pohádky? Otestujte své znalosti a získejte plný počet bodů

Zábava
Horoskop od 15. července 2024: Kozorozi mají nepolevovat v úsilí, Štíři vyhledat samotu

Horoskop od 15. července 2024: Kozorozi mají nepolevovat v úsilí, Štíři vyhledat samotu

Zábava
Kvíz: Karel Gott by letos oslavil 85. narozeniny. Znáte dobře texty jeho nesmrtelných písní?

Kvíz: Karel Gott by letos oslavil 85. narozeniny. Znáte dobře texty jeho nesmrtelných písní?

Zábava
Kvíz: Herečka Tatiana Dyková slaví narozeniny. Zjistěte, jak dobře znáte její filmové role

Kvíz: Herečka Tatiana Dyková slaví narozeniny. Zjistěte, jak dobře znáte její filmové role