Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Jednoduché triky, díky kterým budete mít doma neustále uklizeno

Info ikona
Žena připravena s uklízecími prostředky

Nemusíte být Monica Gellerová, abyste měli doma neustále uklizeno. Stačí vám pár jednoduchých každodenních návyků.

Tereza Čaladi | 30. 04. 2023

Monica z Přátel byla perfekcionistka s OCD, což mimo jiné vedlo k tomu, že se její domácnost neustále leskla. Každý ale není posedlý úklidem jako ona a je docela normální, že když v týdnu člověk nestíhá, tak se mu doma nastřádá trochu bordelu. V tom se mu ale potom špatně bývá a zejména pokud pracujete z domu, tak je dobré mít doma uklizeno, jelikož se na práci potom můžete lépe soustředit (což dokázala studie Princentonské univerzity). Pokud se k těmto lidem řadíte a i přesto, že se snažíte, nepořádek se doma stále objevuje, možná vám pomohou následující tipy.

Mohlo by se vám líbit

11 návyků, díky kterým budete mít doma neustále uklizeno

Podle studie z roku 2021 trvá 59 až 70 dní, než si člověk vytvoří nějaký návyk. Díky těmto návykům, které doporučuje příhodně pojmenovaná stránka Clean and Scensible (čistý a útulný), budete mít doma uklizeno bez větší práce každý den.

1. Začněte ustláním postele. Někteří lidé mají za to, že stlaní postele je ztráta času, když jste přes den v práci a večer si do ní zase jdete lehnout. Ale je velký rozdíl v tom, jak uklizený pokoj s ustlanou postelí vypadá, a zabere to jen pár minut. Podle studie to navíc zvyšuje pracovní produktivitu.

2. Vyperte jednu várku prádla denně. To se samozřejmě odvíjí od toho, kolik vás je v domácnosti. Pokud bydlíte sám/sama, tak nejspíš nebudete muset prát každý den. Ale rozhodně pomáhá stanovit si prací dny.

3. Spokojte se s „dostatečně čisté“. Pokud je člověk perfekcionista, tento bod je pro něj velice obtížný. Ale stačí mít dům relativně uklizený. Kdybyste ho měli mít neustále dokonale uklizený, neděláte nic jiného.

4. Zapojte celou rodinu. Ve více lidech se úklid lépe zvládá a je snazší a rychlejší.

5. Zaveďte 15 minutový večerní úklid. Každý večer odbavte, co je skutečně potřeba. Právě tyto úkoly si můžete rozdělit s dalšími členy rodiny. Je to pouhých 15 minut, které ale budou neskutečně vidět.

6. Upřednostněte to nutné. Vytvořte si seznam uklízecích úkolů například na týden dopředu a napište si na něj, co musíte už skutečně udělat, a co počká.

7. Udržujte základní čistící prostředky blízko místa, kde je používáte. Díky tomu je mnohem rychlejší a snazší například bleskurychle setřít ze zrcadla zbytky zubní pasty. Pokuste se dělat tyto jednoduché úkoly, jak sami uznáte za nutné – většina z nich zabere jen minutu nebo dvě – a skutečně to sníží potřebu hlubokého čištění.

8. Nikdy neopouštějte pokoj s prázdnýma rukama. To je zvyk, který může mít obrovský vliv na celkový pořádek vašeho domova. Když se přesouváte z jedné místnosti do druhé, zkuste provést rychlý sken, abyste zjistili, zda je tam něco, co si můžete vzít s sebou a patří tam, kam jdete. Může to být nějaké špinavé nádobí, které dáte do myčky nebo nějaké prádlo, které je potřeba odložit do koupelny.

9. Méně věcí znamená jednodušší uklízení. Pokud nebudete mít spoustu malých věcí na poličkách, budou se vám lépe otírat. Zde ale velice záleží na tom, zda jste minimalisté, či nikoliv, a co pro vás představuje útulný domov.

10. Zaměřte se na často používaná místa ve vaší domácnosti. Například pořiďte oklepávací rohožku, pokud se vám u dveří neustále hromadí hlína. Nebo k nim umístěte smetáček, abyste jejich okolí mohli vždy snadno zamést.

11. Uklízejte za pochodu. Dejte talíře po jídle rovnou do myčky a když se svléknete, pak umístěte špinavé oblečení rovnou do prádelního koše. Může se to zdát samozřejmé, zároveň otravné...ale je to vysoce účinné.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku