Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Můžeme úklid domácnosti považovat za formu cvičení?

Utírání prachu, úklid koupelny, vysávání, vytírání,…to je jenom zlomek domácích prací, kterým se během víkendu většina z nás věnuje. Pokud máte špatný pocit z toho, že si pod tíhou úklidu nestihnete v sobotu ani v neděli zacvičit, nezoufejte.

K víkendu neodmyslitelně patří úklid domácnosti. Někdo mu věnuje třicet minut, pro jiného jde o půldenní činnost. Ať tak či onak, pravděpodobně nikdo z nás nepovažuje úklid za formu fyzické aktivity, u které můžeme spálit přebytečná kila. Pravdou ale zůstává, že u mnoha domácích prací se nejen pěkně zapotíme, ale navíc zapojíme i svalstvo. Jenom si vzpomeňte na chvíli, kdy zarputile drhnete podlahu a snažíte se odstranit černou skvrnku. Nebo na půlhodinové vysávání sedačky a každého jejího záhybu. Není následně divu, že po pečlivém víkendovém úklidu toužíme po jediném – odpočinku. Nepřipomíná vám tento pocit chvíli, kdy přijdete domů ze cvičení?

Mohlo by se vám líbit

Bleskový úklid vám ušetří čas a budete mít doma neustále uklizeno

Udržet neustále čistou domácnost, i když máte doma malé děti nebo domácí mazlíčky, může být poměrně složité. Dobrou zprávou je, že si můžete na každý den naplánovat jen pár minut aktivity v domácnosti a budete mít neustále uklizeno a čisto. Poradíme vám, jak můžete každou místnost svého domova pravidelně uklízet a zvládnete to během pár minut. Hlavní věcí je naplánovat si úklid, dodržovat svůj plán a každý den udělat málo.
marianne.cz

Můžeme domácí práce považovat za cvičení?

„Některé domácí práce skutečně mohou být náročné a vyžadovat fyzickou sílu,“ říká trenér James Dabbs pro Stylist. Pokud se totiž zaměříme na jednotlivé pohyby, rychle zjistíme, že se příliš neliší od cviků, které provádíme ve fitness centru. Zvedání, přenášení, dřepování nebo protahování...Teoreticky vzato tedy domácí práce skutečně můžeme považovat za formu cvičení. Problém ale nastává v tom, že zatímco ve fitku hodinu intenzivně cvičíme, během domácích prací si leckdy ulevíme, případně střídáme náročnost jednotlivých aktivit. „Přibližně 60 minut úklidu odpovídá zhruba 20 minutám nenáročného cvičení,“ říká trenérka Aimee Victoria a dodává, že činnosti jako drhnutí, vysávání a zvedání, vyžadují od těla energii podobnou té, jako když cvičíme s vlastní vahou. Pokud tedy uklízíte v intenzivním tempu, rozhodně jde o prospěšnou aktivitu.

Neradujte se ale předčasně! Podle trenérky není žádoucí, abyste úklid domácnosti vnímali jako náhražku za cvičení. Obzvláště pokud chcete dosáhnout nějakého fitness cíle. Důvodem je především to, že úklid nemá jasnou cvičící strukturu. Zatímco ve fitness centru jsou jednotlivé cviky a zátěž vybrány tak, aby vám pomohly zhubnou, případně nabrat svalovou hmotu, skladba domácích prací je velmi nahodilá.

O důvod víc, proč si nenajímat uklízečku

Ano, rozhodně úklid domácnosti nelze vnímat jako plnohodnotné cvičení, díky kterému můžete rázem zrušit členství ve fitness centru. Přesto jde o přirozený typ pohybu, který posiluje střed těla a protahuje svaly. A tak není vůbec od věci, když během úklidu budete vědomě zapojovat svalstvo, a případné "cviky" dotahovat k dokonalosti. Aktivním přístupem k úklidu pravděpodobně docílíte toho, že domácí práce zvládnete v rychlejším tempu, posílíte své tělo, a navíc ušetříte za paní na úklid. A to se vyplatí!

Mohlo by se vám líbit

Světová guru v uklízení bere zpátečku: „Se třemi dětmi nelze mít doma pořádek!“

„Marie Kondo dluží oficiální omluvu nám všem, které přiměla, abychom skládaly oblečení do maličkých komínků, i když jsme měly tři děti,“ vzkazuje kanadská režisérka a scenáristka Sarah Polley v reakci na zprávu, že královna pořádku přiznala, že s třetím dítětem od svých zásad upustila.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zdraví
Je toho na vás moc a vaše hlava praská ve švech? Zkuste 3 obyčejné triky, které vám zaručeně přinesou úlevu

Je toho na vás moc a vaše hlava praská ve švech? Zkuste 3 obyčejné triky, které vám zaručeně přinesou úlevu

Krása
Žiletku vyhoďte do koše. Pro dokonale hladkou pokožku jednou pro vždy zkuste efektivnější metody

Žiletku vyhoďte do koše. Pro dokonale hladkou pokožku jednou pro vždy zkuste efektivnější metody

Dobrý nápad
Recept na žemlovku: Na téhle by si pochutnaly i naše babičky

Recept na žemlovku: Na téhle by si pochutnaly i naše babičky

Poradna
Boho styl nepřestává být trendy: Vytvořte si stylové patinované dekorace doslova za korun a během pár minut

Boho styl nepřestává být trendy: Vytvořte si stylové patinované dekorace doslova za korun a během pár minut