Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Kam se ráda vracím

Některá místa navštívíme jen proto, abychom si v pomyslném seznamu odškrtli, že „tady už jsme byli“, z jiných se stane vášeň na celý život. Kam se vyplatí se vrátit?

 

Petra Černocká,
zpěvačka
Moc ráda jezdím do Paříže. Poprvé jsem se sem vypravila ještě v době, kdy cestování do západních metropolí bylo pro našince poněkud nelehké, tedy za socíku neboli totáče. O to víc mě ale tato návštěva okouzlila, poprvé jsem tu třeba viděla různé reklamní billboardy, které mi tehdy, na rozdíl ode dneška, připadaly naprosto okouzlující. Lidé chodili po ulicích v zajímavých a barevných oděvech a seděli v předzahrádkách kaváren na chodnících – taková uvolněná atmosféra se v Československu rozhodně nepěstovala! Od té doby jsem se do Paříže už párkrát vrátila, abych se ujistila o tom, že i v nových časech má pro mě stále stejný půvab.

 

Lenka Hornová,
producentka televizních projektů
Jako děti jsme se sestrou každý rok jezdily do Bulharska, na Slunečné pobřeží. Stejný hotel, stejné apartmá. Maminka totiž dělala delegátku v cestovní kanceláři a brala nás s sebou ‚do práce‘, pokaždé to byly perfektní prázdniny. Před rokem jsem na internetu náhodou zjistila, že ten ‚náš‘ hotel pořád stojí. A tak jsem po pětatřiceti letech objednala stejné pokoje a vydali jsme se hledat ztracené dětství a mládí na retrodovolenou. Odjížděla jsem dost skeptická, o Bulharsku si nedělala žádné velké iluze, jen jsem si říkala, že za tu srandu to určitě stojí. Nakonec to ale byla jedna z mých nejkrásnějších dovolených – Slunečné pobřeží je stále nádherné, služby skvělé, ceny přátelské, Bulhaři milí a deset dní s mámou, tátou a sestrou – k nezaplacení.

 

P. S. I ty máslové sušenky, které nám máma tehdy kupovala na pláži, jsme po těch pětatřiceti letech našli!

 

Marta Slánská,
majitelka Maxima reality
Pravidelně se vracím do Krušných hor a do Mariánských Lázní. Pro tohle místo mám slabost už od mládí – je tu totiž nádherně po celý rok, v zimě pod sněhem, i v létě, kdy sem utečete před horkem. Mariánské Lázně pro mne symbolizují klid, pohodu, zdravou přírodu a příjemné lázeňské služby se vstřícným personálem. Také tu mají rádi pejsky, což bohužel není ve všech lázních zrovna zvykem, a já si tak můžu vzít svou milou Berušku s sebou. Líbí se mi, jaký tvoří tohle místo kontrast k Praze, je tu klidná a neuspěchaná atmosféra a krásně si tu odpočinete od pracovního stresu a spěchu.

Mariánské lázně

 

Laura Janáčková,
psycholožka
Nedám dopustit na svou chalupu na České Sibiři, kde je krásná krajina plná kopců, lesů a rozkvetlých luk. V létě tu sbíráme houby, maliny, pěstujeme a sušíme bylinky, které pokaždé krásně provoní celou chalupu. Na podzim si užíváme vyjížďky na kole, mezi oblíbené cíle patří Javorová skála, Čertovo břemeno či výlet za menhiry. V zimě se tu úžasně lyžuje a pozorovat, jak mráz tvoří rampouchy na střechách, je také radost. Na jaře rádi hrajeme tenis nebo golf v Alenině Lhotě, poblíž golfového hřiště je i příjemný penzion U Bizona, kde se v ohradách pasou bizoni, koně, krávy i ovce – krása!

 

Věra Terzijská,
korektivní dermatoložka
Nejraději cestuji po Evropě a vůbec nejraději na Sardinii. Okouzlila mě svými krásnými písčitými plážemi, čistým mořem, a hlavně nádhernými ostrovy mezi Sardinií a Korsikou. Nikde jsem se nesetkala s tak krásnou barvou moře! Na tomto ostrově se navíc kumuluje krása přírody s výbornými službami, kvalitními víny a vynikající kuchyní, co chtít víc? Já osobně nejraději navštěvuji severní část, a to oblast v okolí Porto Cerva, což je malé městečko, postavené v originálním středomořském stylu, které v šedesátých letech vybudoval princ Karim Aga Khan. Mimochodem, lidé na Sardinii se dožívají nejvyššího věku v Evropě – možná je to dané tím, že ovzduší je tu dokonale čisté, vanou tu silné větry od moře a není tady vůbec žádný průmysl.

 

Hanka Šemíková,
majitelka pekařství Simply Good
Moc ráda jezdím do Říma. Možná proto, že miluji italskou kuchyni a těstoviny bych mohla jíst třikrát denně. Ale důvodů je samozřejmě víc. Věčné město mě na první pohled uchvátilo majestátností a prostorovou velkorysostí historických památek, i celého centra jako takového. Navzdory tomu se dá ale bez problémů téměř všude dojít pěšky. A to já na Římě miluji nejvíc. Jen tak se procházet uličkami, nasávat jeho zdaleka ne zašlou slávu, dát si to nejlepší cappuccino na světě (kdekoli) a večer si dopřát tu nejlepší pizzu na světě (téměř kdekoli). Taky nikdy nevynechám Fontánu di Trevi – možná je to filmem
Prázdniny v Římě, ale kouzlo tohoto místa je prostě neodolatelné. A rozhodně doporučuji zakončit den sklenkou Bellini na některém z menších náměstí mimo hlavní turistické tahy, kde se scházejí místní obyvatelé. Baví mě pozorovat je a učit se, co to znamená „Dolce Vita“ v praxi…

 

Iveta Chmielová Dalajková,
diplomatka a malířka
Nejraději se vracím na Slovensko, konkrétně na Štrbské Pleso. Je to ideální místo pro aktivní dovolenou, procházky po horách jsou navíc vhodné i pro menší děti – na vrchol se můžete vyvézt lanovkou a dolů jít pěšky po vyznačených trasách. Nadchl nás výlet podél Studeného potoka, který nám posloužil i jako vítané osvěžení, protože celá trasa bohužel vede kvůli polomům pod přímým sluncem.

 

Zlata Jílková,
majitelka agentury Seen Media
Líbí se mi v Želivi. Je to malá obec na Českomoravské vrchovině, kam jsme v dětství jezdili s rodiči každé prázdniny. Také se pravidelně vracíme do Rané u Loun, na tamním letišti má totiž ‚druhý domov‘ můj manžel, který létá na větroních a já ho systematicky podporuji ze země. Ze zahraničních měst mám moc ráda Londýn. Líbí se mi, že tu stále nacházíme nová a nová místa, kde se cítíme fajn.

Související články

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte život a díla Franze Kafky? Byl vegetarián, miloval otužování a rád cestoval. Do dnešního světa by dokonale zapadl

Kvíz: Jak dobře znáte život a díla Franze Kafky? Byl vegetarián, miloval otužování a rád cestoval. Do dnešního světa by dokonale zapadl

Zábava
Horoskop od 17. června: Berani se mají vrhnout do neznáma, Panny naslouchat intuici

Horoskop od 17. června: Berani se mají vrhnout do neznáma, Panny naslouchat intuici

Zábava
Kvíz: Milujete seriály? Zkuste poznat kultovní pořady z 90. a nultých let podle jediné fotky

Kvíz: Milujete seriály? Zkuste poznat kultovní pořady z 90. a nultých let podle jediné fotky

Zábava
Nejočekávanější filmy léta 2024: Těšit se můžete na novou Marvelovku i policejní komedii s Willem Smithem

Nejočekávanější filmy léta 2024: Těšit se můžete na novou Marvelovku i policejní komedii s Willem Smithem