Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

KVÍZ: Kolik si toho pamatujete z povinné četby k maturitě?

Info ikona
Žena v knihovně

Někteří maturanti už mají ústní zkoušky za sebou, jiné letos teprve čekají. Vraťte se na chvíli do lavic a zjistěte, kolik z povinné četby k maturitě si toho pamatujete vy.

Tereza Čaladi | 23. 05. 2023

Na střední škole je literatuře věnovaná daleko větší pozornost než na té základní, kde se více řeší mluvnice a gramatika. Tady už člověk rozebírá díla jako Božská komedie od Danta Alighieriho, která je jedním z nejvýznamnějších děl světové literatury; v těchto osnovách nechybí samozřejmě ani Shakespeare; či jména českých velikánů, kterými jsou například Karel Hynek Mácha, Božena Němcová nebo Karel Čapek.

Pokud jste byli v té době vášnivým čtenářem, nejspíš jste přečetli více knih, než byl jejich povinný počet k maturitě. Pokud naopak ne, tak jste možná časem zjistili, že kratší neznamená vždy jednodušší.

Dnes musí mít studenti u maturity přečteno 20 knih ze školního seznamu. Mezi nimi musí být přitom zahrnuta díla z literatury do konce 19. století, díla ze světové literatury 20. a 21. století a i díla z české literatury 20. a 21. století. Minimálně jedním dílem v seznamu musí být přitom zastoupena próza, poezie a drama. U zkoušky si potom vytáhnou jedno z nich, o němž budou hovořit. Ne ale pouze o ději a o postavách knihy, ale i o jejím autorovi. Pokud se chcete na chvíli částečně vžít do jejich situace, nebo jen zjistit, kolik si toho z těchto děl pamatujete, vyzkoušejte si náš kvíz.

Didaktické testy

Ústním zkouškám přitom předcházely písemné didaktické testy. Ty letos skládali studenti na začátku května a nyní už ví výsledky. Absolvovalo je 67 822 prvomaturantů a neuspělo pouhých 5,9 % z nich. Pokud si chcete vyzkoušet, jak didaktický test vypadal, můžete tak učinit níže.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku