Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

KVÍZ: Zemřel Milan Kundera. Kolik toho víte o jeho životě?

Info ikona
Milan Kundera

Ve věku 94 let zemřel v úterý Milan Kundera. Tento český spisovatel zanechal významnou stopu nejen u nás, ale i v zahraničí. Připomeňte si s námi jeho život.

Tereza Čaladi | 14. 07. 2023

Stal se světoznámým básníkem, prozaikem, esejistou a dramaturgem, ale původně studoval hudební kompozici. Tento týden k nám dorazila smutná zpráva z Francie o odchodu Milana Kundery. Datum úmrtí – 11. července 2023 – potvrdilo agentuře Reuters francouzské nakladatelství Gallimard.

Jeho dílo Nesnesitelná lehkost bytí zná snad každý. Co ale jeho další díla a počiny? Ověřte si v našem kvízu, kolik toho o něm vlastně víte.

Podrobnosti, které v kvízu nezazněly

Milan Kundera po hudební kompozici studoval literaturu na Karlově univerzitě, po dvou semestrech ale přestoupil na FAMU, kde později vyučoval světovou literaturu. V 50. letech se jako básník zařadil mezi komunistické autory, v 60. letech ale patřil už k odpůrcům režimu. Začal se také věnovat próze a už v této době byly natočeny snímky podle jeho knižní předlohy – v roce 1965 vznikl film Nikdo se nebude smát podle souboru povídek Směsné lásky, v roce 1968 byl zfilmován Žert a o rok později Já, truchlivý bůh. U některých z nich se přitom podílel na zpracování scénáře.

S nástupem normalizace ztratil možnost publikovat a v roce 1975 emigroval do Francie. Tam vyučoval a nepřestával psát. Jedno ze svých nejvýznamnějších děl – Nesnesitelnou lehkost bytí, která vyšla v roce 1984 – napsal ještě v češtině, od 90. let psal ale pouze ve francouzštině. Většinu svého života poté strávil ve Francii. Důvodem bylo i to, že po emigraci přišel o české občanství. To mu bylo vráceno v roce 2019.

Tento autor napsal desítky významných děl a byl opakovaně zmiňovaný jako kandidát na Nobelovu cenu. Zasloužil se o rozvoj (nejen) české literatury, a to mu nikdy nezapomeneme.
 

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku