Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

KVÍZ: Píšeme tato slova dohromady, nebo zvlášť?

Info ikona
Žena

Český jazyk je krásný, ale zároveň se jedná o jeden z nejtěžších evropských jazyků. Dokáže tak být i pěkně zrádný. Zejména když se jedná o to, zda se nějaká slova píší dohromady, nebo zvlášť. Nebo zda jsou možné obě varianty. Otestujte, jak dobře to dokážete určit.

Tereza Čaladi | 28. 07. 2023

I lidem, kteří pracují intenzivně s českým jazykem v psané formě každý den, se může stát, že se občas zarazí nad tím, jak se některé věci píší. Víme, o čem mluvíme. O jaké záležitosti z češtiny se jedná? Kromě krkolomných a dalších záludných českých slov, jako je například permanentka, to je i to, zda se píší některá slova dohromady, nebo zvlášť. Zjistěte, jak jste na tom vy.

Trénování pravopisu moderně a zábavně

Když člověk pravidelně nepíše diktáty a na tyto záludnosti naráží spíše příležitostně, může ho to zmást. I v dospělosti si ale lze připomínat českou gramatiku pravidelně. Zde jsou hravé formy, jak na to:

  • Sociální sítě vládnou světu

Doporučujeme vám sledovat na Instagramu profil Červená propiska, kde dvě korektorky – Karla a Sabina – pravidelně objasňují podobná slova, jaká se objevila v kvízu. Pozadu nezůstává ani Facebook, na kterém také najdete mnoho užitečných stránek plných češtinářských záludností. Podívat se můžete například na Milujeme češtinu a Češtinářské špeky, které se zaměřují na nejrůznější chytáky.

  • Je libo podcast?

Pokud jste ale člověk, který zase tolik nekouká na sociální sítě, ale zato propadl podcastům, měli byste se podívat na ten od Českého rozhlasu nazvaný Okolo češtiny. Ten každý den vydává rozhlasové fejetony o záludnostech, zajímavostech a netušených možnostech českého jazyka. Mají přitom pouze tři minuty a zaměřují se vždy na jednu slovní hříčku.

  • Klasické diktáty

Pokud vám ale přeci jen chybí klasické diktáty, můžete si je vyplňovat například na stránkách Pravopisně.cz v sekci Pravopisná cvičení.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku