Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

KVÍZ: Víte, kdy vznikl první fén a další elektrické spotřebiče?

Info ikona
Starý fén

Dnes používáme elektrické spotřebiče tak běžně, že se jen sotva zamýšlíme nad tím, jak fungují, natož kdy vznikly. Jednoduše přijdeme domů, otevřeme lednici a na elektrickém sporáku si uděláme večeři, kterou si potom sníme u televize. Než to všechno ale bylo takhle nastavené, chvíli to trvalo.

Tereza Čaladi | 7. 04. 2023

K rozvoji elektřiny došlo až po objevení prvního použitelného zdroje stálého elektrického proudu (Voltova článku) v roce 1800. Následující 19. století je tak některými lidmi nazýváno stoletím elektřiny.

K velkému milníku, který dostal elektřinu do domácností, byl vznik žárovky v roce 1879, který byl připsán Thomasi Edisonovi. Zanedlouho poté vznikla první elektrárna a netrvalo dlouho, než se v domácnostech namísto osvětlení pomocí plynu začalo využívat to elektrické. V této době to bylo ale spíše výjimkou než pravidlem. Ovšem ve 30. letech měla doma elektřinu většina lidí v rozvojových částech světa.

To vedlo k tomu, že se brzy začaly vynalézat a používat i domácí elektrické spotřebiče. Jedním z prvních byl přitom překvapivě elektrický toustovač. Ten vznikl už v roce 1893 a byl založený na podobném principu, jaký byl objeven u žárovek – rozžhavoval se v něm drát, který měl opakovaně vydržet zvyšování teploty. Přesto byl ale poněkud nebezpečný, jelikož dráty měly tendence roztavení či vzplanutí. V roce 1905 se tak začaly využívat bezpečnější toustovače. První sporák byl vynalezen okolo roku 1892, ale konkurovat plynovým sporákům začal až okolo 20. let 20. století. A taková lednička vznikla třeba až v roce 1913.

Každopádně v těchto letech začaly vznikat elektrické spotřebiče, které lidem výrazně usnadnily život. Od pračky a vysavače po kulmu na vlasy. Vyzkoušejte si náš kvíz a zjistěte, zda dokážete odhadnout, kdy který elektrický spotřebič vznikl.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku