Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Milostné avantýry i módní genialita! Jaká doopravdy byla Coco Chanel?

Dala světu eleganci, malé černé šaty i nesmrtelnou kabelku 2.55. Před 138 lety začala Coco Chanel psát novou kapitolu módy, kterou doposud nikdo neuzavřel. A tak ji po právu můžeme označit za módní vizionářku. 

Gabrielle Chanel se narodila 19. srpna 1883 a svou přezdívku Coco si vysloužila až na prahu dospělosti, kdy si přivydělávala jako zpěvačka. Traduje se, že Gabrielle vystupovala v kabaretní show s písní Qui qu'a vu Coco dans l'Trocadéro?. Píseň se natolik zalíbila, že vojáci v publiku nadšeně tleskali o přídavek a vykřikovali "Coco, Coco"

Svou módní kariéru zahájila Coco Chanel tím, že začala navrhovat klobouky. První obchod s názvem Chanel Modes otevřela s finanční podporou Etienne Balsana. Tento bohatý dědic textilního impéria se do Coco zakoukal v době, kdy byl mladým důstojníkem. Údajně se jí zeptal, zda bude jeho milenkou a Coco nabídku přijala. 

Do klobouků od Coco Chanel se následně zamilovala francouzská herečka Gabrielle Dorziat, která je proslavila a stanovila nový trend, po kterém toužily i další ženy a dívky. Je jenom otázkou, jak by vypadalo podnikání Coco Chanel, kdyby do jejího obchodu nevstoupila právě Gabrielle Dorziat.

Mohlo by se vám líbit

21 osobností, které dokazují, že Chanel kostýmek nikdy nevyjde z módy

Jackie Onassis, princezna Diana, ale i Billie Eilish, Amal Clooney a samozřejmě sama Coco Chanel. Všechny tyto ženy s oblibou nosily a stále nosí klasický Chanel kostýmek a jsou důkazem, že tento ikonický kousek skutečně nikdy nevyjde z módy.
marianne.cz

O významu nesmrtelného loga CC stále panují dohady. Někteří se domnívají, že se Coco inspirovala královskou insignií Catherine de Medici, jiní tvrdí, že jde o poctu anglickému aristokratovi Arthurovi „Boyovi“ Capelovi, který byl jejím dlouholetým milencem. Ať už je význam jakýkoliv, jedno je jasné. Samotné logo vymyslela a navrhla Coco Chanel, což v té době bylo velmi neobvyklé. 

Není žádným tajemstvím, že Coco Chanel měla mnoho milostných avantýr. Po nějaký čas randila s malířem Pablem Piccasem, se skladatelem Igorem Stravinským i vévodou z Westminsteru. Poslední zmiňovaný dokonce před Coco poklekl a nabídl jí sňatek. Módní návrhářka ale s díky odmítla a nikdy se za žádného muže neprovdala. 

Coco Chanel vytvořila v roce 1921 svůj první parfém Chanel n. 5. Jednalo se o první vůni, která nesla jméno designéra. A proč číslice pět? Některé zdroje hovoří o tom, že šlo o pátý vzorek vůně, jiné tvrdí, že Coco považovala pětku za své šťastné číslo. 

Info ikona
Coco Chanel

Ve dvacátých letech spatřil světlo světa nejen její parfém, ale i malé černé. Francouzský módní magazín dokonce předurčil, že tyto šaty bude nosit celý svět. Dnes už víme, že se nemýlil. 

Její modely byly nejen elegantní, ale především pohodlné a praktické. Coco totiž osvobodila ženy od nošení korzetů a ukázala jim, že kalhoty vypadají skvěle i na dámské postavě. Zároveň zkrátila sukně tak, aby byly vidět kotníky. 

Na druhou stranu je důležité podotknout, že Coco neměla ráda mini sukně. Dokonce jim přezdívala "výstava masa" a prohlašovala, že vypadají neslušně. 

I když v současné době upřednostňujeme minimalistické líčení, Coco Chanel make-up milovala. Traduje se, že když zaměstnankyně jejího ateliéru slyšely Coco Chanel přicházet, ihned se šly přelíčit. Nezapomeňme ani na její legendární citát: „Žena, která nepoužívá kosmetiku, má o sobě příliš vysoké mínění.“

Jednasedmdesátiletá Coco Chanel znovuotevřela svůj módní dům v roce 1954. Své rozhodnutí zdůvodnila tím, že už "umírala nudou". 

Coco Chanel zemřela 10. ledna 1971 po návratu z procházky se svou kamarádkou Claude Baillen. Její poslední slova směřovala ke služebné Celine, které řekla: “You see, this is how you die.”

Mohlo by se vám líbit

Co se od Coco Chanel můžeme učit v roce 2021, sto let poté, co na trh uvedla legendární parfém Chanel N°5?

„Musíte být něčím odlišní, abyste se stali nenahraditelnými,“ prohlašovala Coco Chanel. Sama snad ani víc odlišná být nemohla. Jako jedna z prvních žen oblékala kalhoty nebo se začala opalovat v dobách posedlých porcelánovou pletí.
marianne.cz

Související články

Zábava
Kvíz: Od Přátel po Big Bang Theory. Jak dobře znáte slavné sitcomy?

Kvíz: Od Přátel po Big Bang Theory. Jak dobře znáte slavné sitcomy?

Zábava
Toužíte po dovolené v přírodě? Tohle je 5 nejkrásnějších míst v Bavorských Alpách

Toužíte po dovolené v přírodě? Tohle je 5 nejkrásnějších míst v Bavorských Alpách

Zábava
Kvíz: Poznáte dětské hvězdy z filmů a seriálů z 90. let podle jejich současné podoby? Některé se změnily k nepoznání

Kvíz: Poznáte dětské hvězdy z filmů a seriálů z 90. let podle jejich současné podoby? Některé se změnily k nepoznání

Zábava
Známe všechny páry letošního ročníku StarDance: Na jaké tance se nejvíce těší?

Známe všechny páry letošního ročníku StarDance: Na jaké tance se nejvíce těší?