Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Móda

Buďte více à la Chanel: Jak se oblékat nonšalantně dokonale jako Francouzky?

Info ikona
oblečení à la Chanel

Coco Chanel výrazně ovlivnila módu 20. století a v roce 2024 se vrací zejména jeden z jejích ikonických kousků – tvídový kostýmek. Respektive jeho část. Máme pro vás návod, jak ho nosit v dnešní době.

Tereza Čaladi | 29. 02. 2024

Francouzky nás vždy mají čím inspirovat. To se týká jak jejich líčení, tak i jejich odlehčeného elegantního stylu. Přitom co se týče módy, za zakladatelkou elegantního francouzského stylu by se dala považovat právě Coco Chanel.

Ikonická Coco

Gabrielle Chanel začínala jako švadlena a zpěvačka v kabaretu. Tam si údajně vysloužila přezdívku Coco, jelikož v něm proslula písní Qui qu'a vu Coco dans l'Trocadéro?, po níž vojáci v publiku nadšeně tleskali o přídavek a vykřikovali Coco, Coco. Ačkoliv byla očividně nadanou zpěvačkou, rozhodla se prosadit v módním průmyslu, a to se jí podařilo dokonale. Tehdy ohromila francouzskou společnost a časem celý svět.

Musíte být něčím odlišní, abyste se stali nenahraditelnými.

Její výše zmíněný citát ji definoval. Všechny její kousky byly něčím odlišné, a proto jsou dodnes populární. Prosadila nošení klobouků, černých šatů spojených s Audrey Hepburn a snímkem Snídaně u Tiffanyho, kromě toho parfém, který se stal nejpopulárnějším na světě – Chanel N°5. A vedle toho všeho i ony tvídové kostýmky.

Kostýmek Chanel se stal symbolem luxusu, což je trochu paradoxní, vzhledem k tomu v jaké době a podmínkách vznikl. Během první světové války totiž musely ženy nahradit v zaměstnání muže bojující na frontě. Do práce potřebovaly úbor z lehkého materiálu, a tak vznikl kostýmek, na který časem nedaly dopustit ani slavné osobnosti jako Grace Kelly nebo Jackie Kennedy. Časem se totiž vynesl z továren do ulic a dodnes je zastoupen v každé kolekci Chanel.

Mohlo by se vám líbit

21 osobností, které dokazují, že Chanel kostýmek nikdy nevyjde z módy

Jackie Onassis, princezna Diana, ale i Billie Eilish, Amal Clooney a samozřejmě sama Coco Chanel. Všechny tyto ženy s oblibou nosily a stále nosí klasický Chanel kostýmek a jsou důkazem, že tento ikonický kousek skutečně nikdy nevyjde z módy.
marianne.cz

Jak nosit Chanel kostýmek dnes?

Tehdy se nosil tvídový kostýmek obvykle zapnutý a sukně ladila k saku. Dnes se nosí zejména zkrácené tvídové sako, a to na několik způsobů. Když se podíváme na to, jak nosit samotné sako, můžete jej mít zkrátka zapnuté; můžete si pod něj ale vzít i rolák, který bude vykukovat, tričko s kulatým upnutým výstřihem, tílko, či zkrácený top. K tomu můžete krásně nakombinovat široké kratší džíny, zvonové kalhoty, upnutou delší sukni, ale i kratší sukni à la Chanel. Co se týče bot, chybu neuděláte s mokasínami, balerínkami či jakýmikoliv dalšími elegantními botami. Pro více inspirace si prohlédněte naši galerii, kde najdete i to, kde tato saka seženete.

Kde pořídit saka à la Chanel?
Mohlo by se vám líbit

KVÍZ: Jak dobře znáte ikonické módní návrháře a návrhářky?

Jistě jste někdy slyšeli jména jako Dior, Chanel či Versace. Výrazně se podíleli na formování módního světa. Otestujte, jak dobře tyto a další módní návrháře a návrhářky znáte.
marianne.cz
Zdroj článku