Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Naordinujte si neděli plnou nic nedělání

Neděle = nic nedělat! Jenže, jak si naordinovat odpočinkový víkend ve světě, kde je nulová aktivita považována za znak lenosti nebo nudného života?

Od pondělí do pátku jsme v jednom zápřahu. Už, už si myslíme, že přichází vytoužený odpočinek v podobě pátečního odpoledne, když vtom si uvědomíme, že doma nás namísto relaxu čeká hromada nevypraného prádla, škopek neumytého nádobí a navrch ještě podlaha plná drobků od středeční večeře. Ani v sobotu není situace o poznání lepší. Pohled na zahradu nám připomíná, že je nejvyšší čas, abychom se ponořili do jarních zahrádkářských prací. A neděle? Neděle se nese ve znamení návštěv odrostlých rodinných příslušníků, přátel nebo prarodičů. Suma sumárum prožili jsme další víkend, za který se v moderním světě nemusíme stydět. Byl totiž hektický, plný aktivit a neobsahoval ani náznak nudy. Ve skutečnosti jsme ale vyšťavení, bez energie a možná se tak trošku těšíme na pracovní týden, během kterého se alespoň večery nesou ve znamení pravého odpočinku.

Mohlo by se vám líbit

Neumíte relaxovat? Známe pět způsobů, díky kterým dokážete "vypnout"

Všichni tušíme, že odpočinek je pro naše fyzické i psychické zdraví klíčový. Bohužel, málokdo umění kvalitního odpočinku doopravdy ovládá. I proto je dobré vědět, že existuje nejméně pět způsobů, díky kterým dokážete zpomalit svou mysl a vychutnat si zasloužený relax.
marianne.cz

Neděle podle vašeho gusta

Tak moc se snažíme o víkendu stihnout všechno, co jsme zanedbali během pracovního týdne, až ve finále zanedbáme to nejdůležitější – sebe! Rozhodně po vás nechceme, abyste se během víkendu odstřihli od své rodiny, přehlíželi všechny domácí práce a zanedbávali své povinnosti. Spíše se naučte vnímat neděli jako ryze odpočinkový den, při kterém budete dělat pouze to, co vás nabíjí energií a dělá šťastné. Někdo může vyrazit sportovat, jiný zaexperimentuje v kuchyni a upeče výbornou buchtu a najdou se také lidé, kterým největší radost udělá odpočinek na pohovce a sledování seriálu. A víte co? Vůbec to není špatně! Pokud tedy chcete strávit víkend v ryze odpočinkovém módu, nestyďte se za to. Nikde totiž není psáno, co bychom o víkendu (ne)měli dělat.

Proč je zdravé nic nedělat?

Pokud patříte k aktivním lidem, kteří se během týdne nezastaví, je nejvyšší čas sundat nohu z plynu. Lékař Matthew Sleeth, a autor knihy 24/6: A perscription for Healthier Happy Life, zdůrazňuje, že v našem těle proudí krátkodobé stresové hormony, jako je adrenalin, a dlouhodobé stresové hormony. „Jakmile se dobrovolně připravíme o den plný nicnedělání, nedáme tělu šanci, aby tyto hormony zpomalilo a resetovalo se,“ říká lékař v rozhovoru pro CNN. Samozřejmě i v tomto ohledu netlačte na pilu. Není žádoucí, abyste celou neděli fyzicky nic nedělali, zato mentálně byli vyčerpaní z myšlenek na aktivity a pracovní úkoly, které jste během neděle mohli stihnout. Vyplatí se, když i svůj diář přizpůsobíte myšlence volné neděle, díky čemuž se vyhnete zmiňovanému stresu ze „zameškání“. Jednoduše řečeno, rozhodněte se pro volnou neděli už v pondělí, nikoliv v sobotu odpoledne.

Info ikona
Odpočinek

Mobil z ruky

Chcete vaši neděli proměnit v hotový ráj na zemi? Pak vám doporučujeme, abyste si naordinovali tzv. digitální detox. Možná vás překvapí, že strávit den bez mobilu v ruce, je poměrně snadné. Pokud ale s myšlenkou naprostého odpojení od světa zápasíte, pomůžou vám mobilní aplikace, které za vás ohlídají, jak dlouho držíte ďábelský přístroj v ruce. Například v aplikaci Moment si nastavíte, kolik času chcete na mobilu denně strávit. V případě, že limit překročíte, aplikace vás ihned upozorní. Dobrou vychytávkou je také Freedom, díky které si můžete zablokovat přístup k aplikacím či internetu. A pozadu nezůstává ani Space, ve kterém si určíte své cíle v oblasti užívání mobilu. Následně můžete sledovat, zda tyto cíle plníte, nebo jste naopak na mobilu častěji, než byste chtěli. 

Mohlo by se vám líbit

Jak si vědomě užívat volný čas? Žijte v duchu JOMO

Celý pracovní týden jsme v zápřahu a nemůžeme se dočkat vytouženého víkendu. Jakmile ale nastane, najednou si ho nedokážeme užít. Roztěkaně kontrolujeme pracovní e-maily, nepřetržitě sledujeme sociální sítě a pomyslným vrcholem odpočinku je sledování nového seriálu na Netflixu. Opravdu takhle vypadá pravý relax?
marianne.cz

Související články

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte české filmy s letní atmosférou? Otestujte se a nalaďte se na prázdniny

Kvíz: Jak dobře znáte české filmy s letní atmosférou? Otestujte se a nalaďte se na prázdniny

Zábava
Horoskop od 24. června: Lvy čeká úspěšný týden, Berani se mají uvolnit

Horoskop od 24. června: Lvy čeká úspěšný týden, Berani se mají uvolnit

Zábava
Meryl Streep slaví 75. narozeniny: Připomeňte si největší milníky její kariéry a prohlédněte si, jak se změnil její módní styl

Meryl Streep slaví 75. narozeniny: Připomeňte si největší milníky její kariéry a prohlédněte si, jak se změnil její módní styl

Zábava
Červnový úplněk podle čísel a hvězd: Dopoledne pozor na agresivitu, večer raději zůstaňte doma

Červnový úplněk podle čísel a hvězd: Dopoledne pozor na agresivitu, večer raději zůstaňte doma